دریافت اپلیکیشن

میم کوین (Memecoin) چیست و هرآنچه باید از آنها بدانید

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
میم کوین (Memecoin)

میم کوین (Memecoin) به ارزهایی گفته می‌شود که از یک میم اینترنتی بوجود آمده‌اند و ویژگی‌های طنزآمیزی دارند. لیست میم کوین ها براساس شوخی‌های و جوک‌های اینترنتی تشکیل شد؛ اما با این حال بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که میم کوین های آینده دار باید جدی گرفته شوند. بسیاری از افراد با سرمایه‌گذاری روی میم کوین های انفجاری مانند ارز دیجیتال دوج کوین، پپه و شیبا اینو توانستند به ثروت بسیاری دست یابند. ارزهای مم یا میم کوین (meme)، رمز ارزهایی هستند که در مدت زمان کوتاهی توانستند محبوبیت فراوانی پیدا کنند. معمولا سرمایه‌گذاران و اینفلوئنسرها، خرده فروشی این ارزها را به شکل آنلاین تبلیغ می‌کنند.

دوج کوین یکی از معروف‌ترین این ارزهاست که با توجه و توئیت ایلان ماسک و خرید انبوه سرمایه‌گذاران خرده به شهرت دست یافت. باتوجه به آنکه هر فردی می‌تواند یک رمز ارز جدید ایجاد کند، بعد از دوج توسعه‌دهندگان تعداد زیادی کوین میم انتشار دادند. در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج به اینکه میم کوین چیست و فواید و خطرات سرمایه گذاری روی Meme Coin و همچنین میم کوین های آینده دار اشاره خواهیم نمود.

میم کوین (Memecoin) چیست؟

ارز مم یا میم کوین (meme) همانطور که از نامشان مشخص است، ارزهایی هستند که از شوخی اینترنتی یا یک میم سرچشمه می‌گیرند. اغلب میم کوین های انفجاری با الهام از رویدادهای پرسروصدا و جوک‌های اینترنتی بوجود آمده‌اند. ماهیت این انواع ارز دیجیتال، سبب شده تا تاثیر اینفلوئنسرها در ایجاد، کاهش و افزایش ارزش آن‌ها در مقایسه با دیگر رمز ارزها بسیار پررنگ‌تر باشد. برای نمونه افراد مشهور و محبوب قادرند با یک توئیت درمورد میم کوین های جدید مورد علاقه‌شان، قیمت و ارزش آن را چندین برابر کنند. دقیقا همانند کاری که ایلان ماسک با ارز دیجیتال دوج کوین کرد!

تاریخچه مم یا میم کوین (meme)

همانطور که پیش‌تر گفته شد، Meme Coin یک اصطلاح در دنیای کریپتوکارنسی است که اولین بار به رمز ارز دوج کوین نسبت داده شد. این رمز ارز در سال 2013 با الهام از میم معروف دوج (سگ ژاپنی شیبا اینو) ایجاد شد. در حقیقت رمز ارز Dogecoin برای اولین بار به عنوان یک شوخی برای مسخره کردن دیگر ارزهای دیجیتال نظیر ارز دیجیتال بیت کوین پدید آمد. برخلاف آنچه تصور می‌شد، این کوین از ابتدای عرضه خود، دارای ارزش و محبوبیت بالایی بود و بوسیله افراد معروفی همانند ایلان ماسک مورد حمایت قرار گرفت. در نتیجه محبوبیت این کوین، به تدریج میم کوین‌های بیشتری به بازار عرضه شد که میم‌ها یا اصطلاحات طنز متنوع اشاره دارند.

تفاوت میان ارز دیجیتال و میم کوین چیست؟

تفاوت عمده میان رمز ارزهای مییم همانند شیبا اینو و دوج با ارزهای دیجیتالی نظیر ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین، مربوط به سودمندی آن‌هاست. ارزهای دیجیتالی همانند بیت کوین و اتریوم در واقع برای رفع مشکلاتی در دنیای واقعی توسعه پیدا کرده‌اند. هدف این ارزها پذیرش گسترده توسط بازرگانان، ایجاد شکل جدیدی از ارز غیرمتمرکز و تحول در صنایع مختلف است. ازطرفی این رمز ارزها بوسیله جوامع تجاری جهانی مورد پذیرش قرار گرفته‌اند. برای نمونه از بیت کوین به عنوان سیستم پولی منحصربفرد یاد می‌شود. یا اتریوم به عنوان بستری بزرگ برای اجرای پروژه‌ها، قراردادهای هوشمند و استیبل کوین ها شناخته می‌شود.

این درحالی است که سکه‌های میم هم اکنون هیچگونه هدفی در دنیای واقعی ندارند و اغلب آن‌ها راهی برای کسب درآمد سریع هستند. برخی از این سکه‌ها تنها به دلیل حمایت و تبلیغ توسط افراد مشهور و بانفوذ، شهرت یافته‌اند و سرمایه‌گذاران خرده فروش بوسیله تبلیغ وسیع آن‌ها در فضای مجازی، موجب افزایش قیمت آن‌ها شده‌اند. از همین‌رو این سکه‌ها با وجود پایه‌های متزلزل، دارای تمایلی به رشد انفجاری هستند. با افزایش قیمت میم کوین های انفجاری، بسیاری از سرمایه‌گذاران در مدت زمان کوتاهی برای دستیابی به سود اقدام به فروش می‌کنند. درمقابل با حرکت سرمایه‌گذاران به سوی ارز دیجیتال جدید، احتمالا این کوین‌ها قیمتی روبه کاهش خواهند داشت.

تفاوت شت کوین و میم کوین چیست؟

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال، شت کوین ها هستند. اگر به این پرسش برخورده‌اید که شت کوین چیست؟ باید گفت شت کوین به رمز ارزهایی بدون ماهیت و با هدف کلاهبرداری گفته می‌شود. برخی افراد این کوین‌ها را با میم کوین یکی می‌دانند. درحالی که تفاوت‌هایی میان این دو نوع کوین وجود دارد. اغلب مواقع شت کوین‌ها پروژه‌هایی کاملا کلاهبرداری و اسکم هستند؛ این مورد درباره میم‌ها صادق نیست.

یکی دیگر از تفاوت میان شت کوین و میم کوین آن است که شت کوین‌ها محبوبیت کمتری دارند. این کوین‌ها با استفاده از استراتژی پامپ و دامپ عمل می‌کنند و هدفشان از دست رفتن سرمایه هزاران کاربر برای سودآوری گروه کوچیکی از کاربران می‌باشد. این همان تجربه‌ای است که در سال 2021 کاربران درباره توکن اسکویید گیم پیدا کردند. این درحالی است که میم کوین‌ها محبوبیت فراوانی داشته و هزاران و میلیون‌ها کاربر در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ همچنین توسط افراد مشهور نیز پشتیبانی می‌شوند.

معایب و خطرات سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها

اگرچه امروزه سرمایه‌گذاری در میم کوین های جدید سودآوری بالایی به دنبال دارد، اما این کار می‌تواند به شکلی باورنکردنی خطرناک باشد. در واقع با دریافت اطلاعات کافی درباره این ارزها، می‌توانید به آسانی به این نتیجه برسید که سرمایه‌گذاری روی ارزهای میم بیشتر شبیه به قمار است. همانند هر روش دیگری، درصورتی که شما در زمان مناسب اقدام به خرید و فروش میم کوین نمایید، سود مناسبی بدست می‌آورید. اما باتوجه به نوسانات بالای قیمت این کوین‌ها، احتمال از دست رفتن بیشتر و یا کل سرمایه شما زیاد است.

یکی دیگر از معایب این کوین‌ها آن است که توسعه‌دهندگان بعد از ترغیب مردم نسبت به خرید، این پروژه‌ها را به حال خود رها خواهند نمود. این افراد با جمع‌آوری سرمایه‌ای که سرمایه‌گذاران در پروژه قرار دادند، فرار می‌کنند؛ این روش کلاهبرداری را Rug Pull یا تخلیه نقدینگی می‌نامند. درصورت هولد کردن ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت شما تاحدی از خطرات سرمایه‌گذاری در این کوین‌ها در امان خواهید ماند.

نمونه ای از میم کوین های آینده دار

باتوجه به افزایش فراوان این ارزها، انتخاب بهترین میم کوین آینده دار برای سرمایه‌گذاری کمی دشوار است. بخصوص اگر شما در دنیای ارز دیجیتال تازه‌وارد باشید، تصمیم‌گیری درباره میم کوین های انفجاری بسیار دشوار است. در میان تمامی این ارزها، دوج کوین و شیبا اینو جزو مشهورترین انواع هستند. در زیر به مهم‌ترین میم کوین های آینده دار اشاره می‌کنیم:

  • دوج کوین (Dogecoin)
  • شیبا اینو (Shiba Inu)
  • آکیتا اینو (Akita Inu)
  • ارز دیجیتال پپه (Pepe)
  • بونک (Bonk)
  • داگ ویف وات (WIF)
  • ساموید کوین (Samoyed Coin)
  • مونا‏کوین (MonaCoin)

علت رشد میم کوین های انفجاری چیست؟

دلیل رشد این کوین‌ها اغلب رشد قارچگونه، نفوذ شبکه‌های اجتماعی (مانند توییتر و ردیت) و مشارکت جامعه و اینفلوئنسرها می‌باشد. حمایت اینفلوئنسرها و افراد مشهور منجر به افزایش ارزش این کوین‌ها در زمان کوتاه می‌شود.

پیش بینی آینده میم کوین چگونه است؟

از آنجایی که افزایش و کاهش ارزش این کوین‌ها براساس عوامل بنیادی انجام نمی‌شود، نمی‌توان در رابطه با آینده آن‌ها به صورت قطعی نظر داد. در واقع ارزش این ارزها براساس جو حاکم بر بازار مشخص می‌شود.

22ام - اردیبهشت ماه - 1403

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
ایردراپ بازی کتیزن Catizen و آموزش کسب درآمد

ایردراپ بازی کتیزن Catizen و آموزش کسب درآمد

ایردراپ بازی کتیزن Catizen یک پروژه جدید مبتنی بر بلاکچین TON است که به تازگی بوسیله این بنیاد و همکاری با تلگرام شناخته شده است. ایردراپ رایگان بازی کتیزن هم اکنون در مراحل اولیه توسعه خود قرار داشته و توکن‌های FISH را در ازای انجام وظایف مختلف و شرکت در رویداد‌ها به کاربران ارائه می‌دهد. […]

ادامه مطلب
تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج تاریخ لیست شدن آن

تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج تاریخ لیست شدن آن

تپ سواپ (tapswap) یک پروژه جدید دیفای می‌باشد که همانند پروژه نات کوین تلگرام قسمت قابل توجهی از عرضه توکن خود را بوسیله تلگرام به صورت رایگان در بین مردم توزیع می‌کند. در بیان تفاوت ارز تپ سواپ با نات کوین می‌توان به این نکته اشاره کرد که ایردراپ tap swap روی بلاکچین سولانا پیاده‌سازی […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم ارز mkr به عنوان بهترین پلتفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR […]

ادامه مطلب
ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) آموزش استخراج

ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) آموزش استخراج

ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) یکی دیگر از پروژه‌های تلگرامی بسیار شبیه به نات کوین تلگرام است. ایردراپ یس کوین Yes Coin یک ربات تلگرامی را برای ارائه خدمات خود بکار می‌برد. کاربران در یس کوین تلگرام با انجام اقداماتی خاص امکان استخراج توکن‌های مربوطه را دارند. یس کوین نوعی پروژه با محوریت تلگرام است […]

ادامه مطلب
تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

شاید در حوزه بلاکچین به عبارت تجزیه و تحلیل آنچین On-Chain برخورده باشید. در حوزه بلاکچین و آموزش تحلیل آنچین، عباراتی از قبیل داده های آنچین یا داده‌های درون زنجیره‌ای، معیارها و تراکنش‌های آنچین به چشم می‌خورند. تحلیل بازار مالی رمز ارزها براساس تعادلی از عرضه و تقاضا بوده و تحلیلگران ابزارهای مختلفی همانند تحلیل […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید

You cannot copy content of this page