دریافت اپلیکیشن

ارز دیجیتال میکر MKR چیست؟ و هرآنچه باید از آن بدانید

ویرا اکسچنج
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
ارز دیجیتال میکر

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم ارز mkr به عنوان بهترین پلتفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR با ارز دیجیتال DAI مطرح شده است که با عنوان پلتفرم وام‌دهی میکردائو، می‌توانند به کاربران وام دهند. تاریخچه ارز میکر به شخصی با نام رون کریستنسن برمی‌گردد که این ارز را با رویای استیبل کوین غیرمتمرکز ایجاد نمود.

طبق تحلیل ارز میکر Maker با نماد MKR، تحلیل‌گران بر این باورند که در آینده ارز میکر می‌تواند هم در دنیای ارز دیجیتال و هم واقعی، نویدبخش رشد و نوآوری باشد. در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج شما به پاسخ این پرسش خواهید رسید که ارز mkr چیست؟ و با همه چیز درباره شبکه MakerDao آشنا خواهید شد.

ارز دیجیتال میکر (Maker)

ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟

ارز mkr چیست؟ میکر از بزرگترین برنامه‌های غیرمتمرکز (dAPPS) به شمار می‌رود که هدف از ساخت آن برطرف کردن ایرادات موجود در نوسانات بازار است. همچنین میکر یک پلتفرم‌ قرارداد هوشمند در بلاک‌چین اتریوم محسوب می‌شود. ارز دیجیتال میکر امکان انجام تراکنش‌های همتا به همتا و پرداخت بین المللی را در زمانی کوتاه فراهم نموده است. ارز دیجیتال میکر برای دست‌یابی به اهداف خود از استیبل کوین دای استفاده می‌کند. رمز ارز دای همانند ارز دیجیتال تتر در بازار برابر یک دلار آمریکا است.

ارز دیجیتال میکر نوسانات موجود در بازار رمزارزها را اصلاح نموده و از تبدیل شدن ارزهای دیجیتال به ابزار اصلی پرداخت جلوگیری به عمل می‌آورد. ارز میکر با دارا بودن قراردادهای هوشمند CDP (وام وثیقه‌گذاری هوشمند) خود می‌تواند به دست‌یابی به این هدف کمک کند.

کاربران برای تولید دای می‌توانند از اتریوم به عنوان وثیقه استفاده نمایند. همچنین می‌توانند با در اختیار داشتن ارز دیجیتال میکر با پشتوانه وثیقه همانند ووچر پرفکت مانی، آن را برای پرداخت کالا یا خدمات بکارگیرند. همچنین آن را در جهت سرمایه‌گذاری بلند مدت و هولد کردن ارز دیجیتال یا ارسال برای دیگران استفاده کنند.

توکن ارز mkr

توکن ارز mkr چیست؟

ارز mkr ارز دیجیتال پلتفرم میکر بوده که با ارز دیجیتال دای همکاری می‌کند. پروتکل میکر به‌منظور کار کردن به دو توکن MKR و DAI نیاز دارد. MKR درواقع یک توکن غیرمتمرکز ERC-20 می‌باشد که نشان‌دهنده سرمایه‌گذاری در پروژه میکر است. پلتفرم میکر را می‌توان به عنوان اولین توکن قابل معامله در شبکه اتریوم معرفی کرد. ارز دیجیتال میکر به‌منظور اداره اکوسیستم و ایجاد حق حاکمیتی طراحی شده است. MKR با ایجاد تغییراتی، عملکرد صحیح DAI را تضمین می‌کند. همچنین دارندگان توکن MKR با رای‌گیری امکان نهایی کردن تصمیم‌گیری‌ها را خواهند داشت.

برای نمونه می‌توان انواع ارز دیجیتال را در پروتکل دیفای قفل نمود. لازم به ذکر است قبل از رای‌گیری اجرایی، Proposal Polling رای‌گیری دیگریست که توسط جامعه میکر انجام می‌گیرد. دارندگان توکن MKR با Proposal Polling می‌توانند قبل از اجرای تغییرات، به بررسی احساسات موجود راجب پیشنهادات بپردازند.

تاریخچه ارز میکر

تاریخچه ارز میکر

براساس تاریخچه ارز میکر، ایده ارز دیجیتال میکر اولین بار توسط فردی به نام رون کریستنسن با هدف ایجاد یک استیبل کوین غیرمتمرکز مطرح شد. این شخص در سال 2015 توانست سازمان غیرمتمرکز makerDAO را پایه‌گذاری کند. این سازمان ناظری بر روی ساختار ارز میکر معرفی می‌شود. پس از پایه‌گذاری این سازمان در ماه اوت سال 2015، ارز دیجیتال میکر عرضه شد.

 

آینده ارز میکر

ارز میکر Maker چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که پلتفرم ارز دیجیتال میکر دارای توکن‌های MKR و استیبل کوین است، و این دو بر اساس استاندارد توکن ERC-20 اتریوم کار می‌کنند، امینت این سیستم توسط شبکه اتریوم تامین می‌شود. استیبل کوین دای با قفل کردن ارز دیجیتال دیگری نظیر اتریوم توسط کاربر پروتکل میکر، برای دریافت وام در دای، ایجاد شد. با این شیوه کاربران قادرند استیبل کوین را به‌منظور پس گرفتن ارز دیجیتال قفل شده، ارائه دهند. پروتکل ارز دیجیتال میکر توسط قراردادهای هوشمندی به نام Maker Vaults، استیبل کوین دای را ایجاد می‌کند.

این قراردادها توسط برنامه‌های مختلف و واسطه‌های وب تحت عنوان پرتال دسترسی به شبکه عمل می‌کنند. هنگام بازپس‌گیری ارزی که به عنوان وثیقه قفل شده بود، کاربر باید ابتدا اقدام به بازپرداخت دای تولید شده با کارمزد ثبات نماید.

آینده ارز دائو میکر

پروتکل میکردائو چیست؟

این پروتکل را می‌توان به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین اتریوم معرفی کرد. اکوسیستم میکر در حوزه مالی غیرمتمرکز از اکوسیستم‌های اصلی به شمار می‌رود. این ارز درواقع برای ایجاد شرایطی به‌منظور وام گرفتن کاربران و انجام تراکنش‌های همتا به همتا طراحی شده است. همچنین بسیاری از ویژگی‌های همانند ارز دیجیتال بیت کوین را حفظ کرده است. DAI اولین استیبل کوین غیرمتمرکز و قدیمی‌ترین پروژه‌های استیبل کوین محسوب می‌شود.

کاربران توسط سیستم MakerDAO قادرند از اتریوم به عنوان وثیقه جهت تولید DAI و ایجاد موقعیت‌های بدهی وثیقه‌گذاری شده استفاده کنند. ارزش استیبل کوین معادل یک دلار بوده که بوسیله وثیقه‌ها تضمین می‌گردد. بدلیل اینکه ثبات دای مبتنی بر مکانیسم‌های تشویقی و وثیقه است، ارزش دیگر ارزها می‌تواند بر آن اثرگذار باشد. از این‌رو امکان دارد نسبت به دیگر هماتایان ارز فیات خود، ثبات‌ نداشته باشد.

پروتکل میکر دائو از ارز mkr در جهان به عنوان نشان حاکمیتی پروژه استفاده می‌کند. دارندگان ارز mkr با استفاده از سیستم نظردهی حاکمیتی روی پروژه (DSCief) می‌توانند ریسک‌های مالی را تنظیم کنند. هرکاربری که توکن MKR بیشتری داشته باشد و آن را در قرارداد قفل نماید، می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری بیشتری داشته باشد.

قیمت ارز میکر

ویژگی‌های ارز دیجیتال میکر

از ویژگی‌های ارز دیجیتال میکر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • این پلتفرم حاوی دو توکن MKR و DAI است که هر دو بر استاندارد ERC-20 مبتنی هستند.
  • این پلتفرم به دلیل غیرمتمرکز بودن، روی صرافی‌های غیرمتمرکز تمرکز داشته و امکان پشتیبانی توسط بسیاری از صرافی‌ها را دارد.
  • پلتفرم ارز دیجیتال میکر جرو اولین پلتفرم‌های غیرمتمرکز به شمار می‌رود.
  • شبکه ارز دیجیتال میکر، از قراردادهای هوشمند به‌منظور برطرف کردن نیاز به اعتماد به اشخاص مختلف استفاده می‌کند. برای نمونه تتر به عنوان یک استیبل کوین اصلی، از شما درخواست اعتماد به ذخایر شبکه را دارد. میکر با ارائه شفافیت کامل، نیاز به این اعتماد به سازمان‌های متمرکز را از بین می‌برد.
  • ارز دیجیتال میکر با جلوگیری از نوسانات، امنیت بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند.
  • سوزاندن بخشی از کارمزد
  • حاکمیت جامعه
  • سرعت عمل مناسب
  • مکانیزم عالی
  • امنیت بالا

آینده ارز میکر به چه صورت است؟

پلتفرم ارز دیجیتال میکر با سیستم دو کوینی کار کرده و همین مسئله موجب شده از سایر رقبای خود در بازار کریپتوکارنسی متمایز باشد. از طرفی شفافیت این ارز به سبب ماهیت غیرمتمرکز آن، از نقاط قوت این ارز دیجیتال محسوب می‌شود که تحلیلگران براساس تحلیل ارز میکر به رشد آن و آینده ارز میکر امیدوار هستند.

Maker Vault چیست؟

ابزاری است که کاربران با آن می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی را واریز نموده و در ازای آن توکن‌های DAI تولید کنند.

آیا امکان استیکینگ ارز دیجیتال میکر وجود دارد؟

خیر. ارز دیجیتال میکر قابل استیکینگ نیست. معمولا استیکینگ شامل قفل کردن ارزهای دیجیتال به عنوان قسمتی از مکانیزم اثبات سهام است که کاربران در آن امکان تایید تراکنش‌ها و دریافت پاداش را براساس سهام خود دارند. این کار در ارز دیجیتال میکر ممکن نیست.

2ام - تیر ماه - 1403

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه

ثبت دیدگاه جدید

You cannot copy content of this page