ارز دیجیتال لایت کوین و تحلیل آن در بازار ارزهای دیجیتال

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

ارز دیجیتال لایت کوین و تحلیل آن در بازار ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال لایت کوین با نماد اختصاری LTC یکی از انواع ارزهای دیجیتال است. ارز لایت کوین با ارزش 5.99 میلیارد دلار در رتبه 14 بازار قرار دارد. بیشترین قیمتی که تاکنون لایت کوین داشته است در تاریخ 20 اردیبهشت 1400 بوده است. در ادامه این مطلب از وب سایت ویرا اکسنچ بیشتر درباره آینده لایت کوین اطلاعات کسب خواهید کرد.

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) یکی از قدیمی‌ترین و کارآمدترین ارزهای دیجیتال است که در بین تمامی کریپتوکارنسی‌ها طرفداران زیادی دارد. در واقع ارز LTC بر پایه و اساس بلاک چین و تحلیل آنچین است و به شکل متن باز است. طراحی ارز لایت کوین با ساز و کار همتا به همتا است. نماد ارز لایت کوین، LTC است. لایت کوین مدعی وضعیت نقره‌ای در مقایسه با وضعیت طلایی بیت کوین است. لایت کوین شبیه بیت کوین عمل می‌کند. اما این ارز با وجود پارامترهایی مثل اسکریپت و بلاک تایم متوسط با بیت کوین متفاوت است و تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد.

Litecoin توسط چه کسی راه اندازی شد؟

ارز دیجیتال لایت کوین در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی راه اندازی شد. وی برای تامین  CPU جهت ماینینگ کردن زمانی که واحد پردازش گرافیکی به عنوان درایور اصلی ماینینگ بیت کوین گوی سبقت کرده بود، این ارز دیجیتال را راه اندازی کرد.  اما ارز لایت کوین بعدها از اسکریپت به GPU و ASIC انتقال پیدا کرد. هدف ارز دیجیتال لایت کوین این است که به عنوان رتبه 10 بازار ارزهای دیجیتال باشد. در سال 2013 ارز لایت کوین یک جهش 100 درصدی را تجربه کرد.

توکن‌های لایت کوین (LTC)

چارلی لی و همه توسعه دهندگان لایت کوین از محدود بودن تعداد بیت کوین‌ها الگوبرداری کردند. چراکه این محدودیت به دلیل عدم ایجاد تورم جزو مزایای لایت کوین است. همین موضوع باعث ارزش و اعتبار  لایت کوین شده است. تعداد توکن‌های لایت کوین 84 میلیون واحد است که این مقدار 4 برابر تعداد بیت کوین می‌باشد.

آینده لایت کوین چگونه پیش بینی می‌شود؟

ارز LTC با تغییراتی که در کدها و پروتکل بیت کوین ایجاد کرده است، هزینه انجام تراکنش‌ها در لایت کوین بهبود یافته است. به طور کلی ارزش لایت کوین در آینده 1/4 بیت کوین است. آینده این ارز دیجیتال کمی سخت و دشوار است. اما به طور کلی آینده ارز LITECOIN  به رفتار سرمایه گذاران، دولت‌ها، معامله گران و مردم بستگی دارد. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال همیشه دارای نوسانات زیادی است به همین دلیل پیش بینی‌ها به هیچ عنوان قطعی نیست. از طرفی اگر تقاضای ارز دیجیتال لایت کوین بیشتر باشد ارزش آن بیشتر است و برعکس اگر تقاضای آن کم باشد ارزش قیمت ارز لایت کوین کمتر است. به طور کلی حدس آینده ارز لایت کوین و  تعیین رفتار سرمایه گذاران و …. کار سخت و دشواری است.

استخراج لایت کوین چگونه است؟

برای استخراج ارز دیجیتال لایت کوین نیاز به دستگاه‌های سخت افزاری که از الگوریتم Scrypt پشتیبانی می‌کنند، است. همچنین برای استخراج لایت کوین به برق زیادی نیاز است و ماینرها باید بتوانند این برق را تولید و تامین کنند.

مزایای استخراج ارز LTC

ارز دیجیتال LTC مثل ارز دیجیتال بیت کوین برای استخراج از اکو سیستم اثبات کار استفاده می‌کند. البته لایت کوین بر عکس بیت کوین از الگوریتم SHA-256 پیروی می‌کند. این الگوریتم از الگوریتم Skrypt فشرده‌تر است. توسعه دهندگان این شبکه 25 لایت کوین به عنوان پاداش به ازای استخراج هر پلاک جدید به ماینرها می‌دهند. با این ترفند، ماینرها به استخراج بیشتر ارز لایت کوین تشویق می‌شوند. بنابراین این احتمال وجود دارد که ماینرها از پاداش استخراج پلاک لایت کوین بهره زیادی ببرند. چراکه هر 2.5 دقیقه یک پلاک جدید لایت کوین استخراج می‌شود. مدت زمانی که برای انجام هر تراکنش در بیت کوین برای هر پلاک نیاز است 10 دقیقه زمان است. اما این مدت زمان برای ارز دیجیتال لایت کوین 2.5 دقیقه برای هر پلاک است.

فواید استفاده از ارز دیجیتال لایت کوین

این نوع ارز دیجیتال دارای مزایای زیر است:

 • یک نوع ارز دیجیتال غیر متمرکز و بدون کنترل و دخالت دولت و آرگان‌ها
 • انجام معاملات مالی در زمان کوتاه
 • هزینه بسیار کم تراکنش
 • 5 دقیقه زمان برای تولید هر پلاک لایت کوین
 • در دسترس بودن آن
 • قابلیت استخراج آن توسط ماینرها

معایب ارز دیجیتال لایت کوین

این نوع ارز دیجیتال هم مانند بسیاری از ارزهای دیگر معایبی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

 • فرآیند ماینینگ لایت کوین بسیار پر هزینه و انرژی بر است.
 • عدم پیش بینی آن در لحظه آتی
 • نیاز به دانش فنی برای امنیت آن.
 • یکی از بزرگترین معایب ارز لایت کوین عدم پذیرش جهانی و استقبال عمومی افراد از این ارز دیجیتال است.

اما کارشناسان عقیده دارند که ارز لایت کوین به یکی از با ارزش‌ترین و محبوب‌ترین رمز ارزهای دنیا تبدیل می‌شود. در چند سال اخیر لایت کوین پذیرش جهانی داشته و قیمت لایت کوین بیشتر از قبل شده است. این ارز دیجیتال چندین سال است که روند صعودی خوبی را طی می‌کند.

تفاوت ارز دیجیتال لایت کوین با دیگر ارزهای دیجیتال

لایت کوین از الگوریتم Scrypt در مدل PoW پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل این ارز نسبت به سایر ارزها از امنیت و سرعت بیشتری برخورددار است. کارمزدهای معاملاتی ارز لایت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال کمتر و مقرون به صرفه‌تر است. البته شباهت‌هایی بین لایت کوین و بیت کوین وجود دارد و وجود همین شباهت‌ها باعث شده تا لایت کوین در تمام کیف پول‌های اصلی قابل ذخیره باشد.

تفاوت ارز لایت کوین با ارز بیت کوین

ارز لایت کوین مزایای بسیار زیادی نسبت به ارز بیت کوین دارد. چراکه لایت کوین بسیاری از معایب بیت کوین را رفع کرده است. به طور کلی ارز لایت کوین به عنوان یک نقره در برابر طلای بیت کوین قرار دارد.

تحلیل لایت کوین در بازار

بزرگترین تفاوت لایت کوین و بیت کوین در میزان پذیرش و ارزش بازار ارزهای دیجیتال است. به دلیل اینکه بیت کوین قابل اعتمادتر است در سال 2018 حدود 109 میلیارد دلار و لایت کوین حدود 2.05 میلیارد دلار فروش داشته است. این میزان فروش به محبوبیت این دو نوع ارز دیجیتال بستگی داشته است. شرکت‌های مطرحی در دنیا اعلام کرده‌اند که به جای ارزهای قیات از بیت کوین استفاده می‌کنند. این شرکت‌های مهم عبارتند از:

 • Playboy
 • com
 • KFC
 • و …

با این وجود شرکت‌های کمی وجود دارند که لایت کوین را به عنوان جایگزین ارزهای قیات و هزینه‌های پرداختی قبول کرده‌اند.چراکه بیت کوین محبوبیت بیشتری دارد.

خرید و قیمت لایت کوین

ارز لایت کوین یک نوع ارز جدید است و تخمین زدن قیمت ارز دیجیتال لایت کوین بسیار سخت و دشوار است. ارز لایت کوین شبیه کالا است و قیمت آن تحت تاثیر نوسانات بازار مثل عرضه و تقاضا قرار می‌گیرد. البته این موضوع از نظر معامله گران کوتاه مدت یک ریسک مثبت و نقطه قوت لایت کوین است. شما عزیزان می‌توانید با پرمیوم ووچر ارز دیجیتال لایت کوین را خریداری کنید.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2