ارز دیجیتال سولانا و مزایای استفاده از آن

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

ارز دیجیتال سولانا و مزایای استفاده از آن

ارز دیجیتال سولانا با نماد اختصاری SOL یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود 8.03 میلیارد دلار در رتبه 10 بازار قرار دارد. رمز ارز سولانا سهم 0.64 درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. Solana  یک بلاک چین رمز ارزی پشتیبانی کننده از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز است که از طریق اثبات سهام با کمترین موانع ورودی به دنبال به حداکثر رساندن بازدهی شبکه خود می‌باشد. پردازش در این شبکه به صورت 50 الی 65 هزار تراکنش در ثانیه است. در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا بیشتر با ارز دیجیتال سولانا آشنا خواهید شد.

شبکه ارز دیجیتال سولانا بدون کاهش امنیت و تمرکز زدایی به دنبال افزایش مقیاس پذیری است و قصد دارد با پشتیبانی از نرم افزارهای بلاک چینی با سرعت بالا در سطح بین المللی اقدام کند. رمز ارز solana از امنیت زیاد و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز برخورددار است. این ارز می‌تواند با توجه به بهره مندی از الگوریتم اثبات زمان برای افزایش بلاک چین، گذر زمان را به سادگی و به صورت کد وارد دفتر کل کند. ارز دیجیتال سولانا به عنوان یک بلاک چین منفرد در مقایسه با شبکه بیت کوین با 7 تراکنش بر ثانیه در شبکه اتریوم با 15 تراکنش بر ثانیه و بر خلاف پروژه‌های دیگر مثل پولکادات می‌باشد. پروژه سولانا و رمز ارز بومی آن یک تهدید جدی برای تمام رقیب‌ها است.

تاریخچه ارز سولانا

در سال 2017، آناتولی یاکووِنکو (Anatoly Yakovenko)، با همکاری گرگ فیتزجرالد آزمایشگاه های سولانا را تاسیس کردند. آناتولی یاکووِنکو در کوالکام سابقه کاری درخشانی داشت و با کمک همکارهای سابق خود در کوالکام، پروتکل سولانا و توکن SOL را به صورت عمومی در سال 2020 ایجاد کرد. سولانا یک پروژه اوپن سورس است که در یک بلاک چین جدید با کارایی بالا و غیر متمرکز است. سولانا نام یک شرکت مستقر در سانفرانسیسکو است که پروژه را نگهداری می‌کند.

این شبکه ترتیب و گذر زمان را از طریق گواه اثبات تاریخ (Poh) نشان می‌دهد و کاربران بدون نیاز به اعتماد، قادر به تشخیص گذر و ترتیب زمان هستند. دارایی بومی این شبکه توکنی است که با نماد SOL شناخته می‌شود. سولانا یک شبکه بلاکچین فوق العاده سریع و با امنیت و مقیاس پذیری بالاست که سرعت کار آن حدود 50 هزار تراکنش در ثانیه می‌باشد. این شبکه و پلتفرم برای توسعه برنامه‌ها و شرکت‌های غیرمتمرکز است.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که تکنولوژی تحلیل آنچین با آن مواجه است، مشکلی است که مربوط به مقیاس پذیری یا همان Scalability می‌باشد. این مشکل یک مشکل قدیمی در این تکنولوژی است و اساس آن مانع پذیرش عام بلاکچین توسط جامعه می‌شود. این مشکل بزرگ سبب شده تا تعداد تراکنش‌های پردازش شده توسط بلاک چین ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم در مقایسه با سیستم‌های متمرکزی مثل پی بال و ویزا بسیار پایین باشد. متخصصین شبکه سولانا درصدد راهکارهایی برای رفع این چالش هستند.

ویژگی‌های ارز دیجیتال سولانا

شبکه بلاکچین سولانا دارای یک توکن بومی و اختصاصی به نام SOL است که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند و به کاربرانی که از آن نگهداری می‌کنند، پاداش می‌دهد. در این شبکه تمام کارمزدهای پرداختی که از طریق SOL ارزیابی و محاسبه می‌شوند، با هدف افزایش امنیت بعد از دریافت، سوزانده می‌شوند. بنابراین ساپلای کل در طول زمان کم می‌شود.

اهداف ارز سولانا

ارز دیجیتال سولانا به منظور اهداف زیر ایجاد شده است:

 1. بهبود مقیاس پذیری : شبکه ارز دیجیتال سولانا با بهره مندی از الگوریتم اجماع اثبات تاریخ POH، میزان مقیاس پذیری شبکه را افزایش می‌دهد. در نتیجه قابلیت‌های استفاده از شبکه افزایش می‌یابد.
 2. زمان پردازش کوتاه: زمان اعتبار سنجی و اجرای قراردادهای هوشمند به وسیله پروتکل ترکیبی سولانا بسیار کم شده است. همین موضوع باعث افزایش توجه و علاقه کاربران به ارز SOL شده است.
 3. کارمزد پایین:این شبکه با وجود مقیاس پذیری و پردازش سریع از کاربران، کارمزد کمی را دریافت می‌کند.

کارایی شبکه بلاکچین Solana

این شبکه بلاکچین دارای کاربردهای زیر است:

 • اثبات تاریخ (POH): این نوآوری برای کارآمدتر کردن بلاکچین و ردیابی شدن آسان معاملات و اقدام به ادغام مهره‌های زمانی  از ویژگی‌های شبکه بلاکچین سولانا است. گره‌ها از طریق مهر زمان به ترتیب به تنظیم وقایع می‌پردازند. همچنین سیستم‌ها برای شبکه تحت عنوان یک زمان سنج رمز ارزی عمل می‌کند.
 • برج BFT:در سایر بلاکچین‌های DPos برج bft پیدا می‌شود و مشابه نسخه پیشرفته Practical Byzantine Fault  Tolerant (PBFT) سیستم می‌باشد.
 • توربین: داده‌های مهم در فناوری ارز دیجیتال سولانا برای ارسال سریع‌تر بسته‌ها و استفاده از پهنای باند کمتر به بیت تقسیم می‌شوند.
 • بایگانی: سیستم بایگانی یک سیستم سخت افزاری برای ذخیره کردن اطلاعات است که باعث دسترسی سریعتر به اطلاعات شبکه می‌شود. بایگانی ضمن کمک به ذخیره سازی داده‌ها به اعتبار سنجان برای بازیابی تاریخ معاملات شبکه کمک می‌کند.
 • پردازش خط لوله‌ای: واحد پردازش معاملات شبکه ارز دیجیتال SOL، پردازش خط لوله‌ای یا Pipelining است. این پروتکل برای اعتبار سنجی بهتر، گروهی از داده‌های ورودی به سخت افزارها را متناسب با ویژگی‌های آنها تعیین می‌کند.
 • ابر شکن: ابر شکن به عنوان حساب شبکه سولانا با پروتکل‌های خط لوله‌ای و بایگانی برای تسهیل خواندن و نوشتن همزمان داده‌ها، کار می‌کند.
 • جریان خلیج: شبکه سولانا معاملات را قبل از اتمام بلوک معاملات فعلی به سمت اعتبار سنج‌ها هدایت می‌کند. بنابراین به اعتبار سنجان برای سرعت در انجام تراکنش‌ها کمک می‌کند و باعث کاهش فشار حافظه ناشی از تراکنش‌های تایید نشده بر روی اعتبار سنج‌ها می‌شود.

سطح دریا از جمله کارایی شبکه بلاکچین سولانا

نوآوری سطح دریا، ارز دیجیتال سولانا را قادر می‌سازد تا بدون ایجاد مانع در عملکرد شبکه به اجرای همزمان قراردادهای هوشمند بپردازد.

خوشه‌های سولانا

خوشه‌های سولانا گروهی از رایانه‌ها است که باهم یا علیه یکدیگر کار می‌کنند و برای خروجی برنامه‌های نامعتبری که کاربران آنها را ارسال کرده‌اند، اقدام به تایید آنها می‌کنند.

مزایای استفاده از ارز دیجیتال سولانا چیست؟

سولانا با تمرکز بر ارائه راه‌حل برای مشاغل توسعه یافته است. علاوه بر این مورد این پروژه یک پروژه منبع باز است که در سراسر جهان ساخته شده است. این ارز مقیاس پذیری بسیار قوی در عین اطمینان از عدم تمرکز و امنیت را دارد. مزایای استفاده از ارز سولانا به شرح زیر است:

 • با کمک پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف، شما می توانید ارز دیجیتال SOL را در C، C ++، Rust ،Move  سرور مجازی انعطاف پذیر یکپارچه توسعه دهید.
 • سرعت تراکنش در ارز دیجیتال سولانا فوق العاده سریع است. همچنین تولید بلوک در ارز سولانا به بهترین شکل انجام می‌شود.
 • در SOL هیچ نگرانی در مورد مشکل مقیاس پذیری بلاکچین وجود ندارد.
 • سطح امنیت بالای SOL خیال کاربران را از بابت انجام معاملات راحت می‌کند.

برای خرید و فروش پرمیوم ووچر کافیست با ما در ویرا اکسچنج در ارتباط باشید.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 − = 84