دریافت اپلیکیشن

NFT (Non-Fungible Tonken) یا توکن غیرقابل تعویض چیست؟

ویرا اکسچنج
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
NFT چیست

NFT ( مخفف Non-Fungible Tonken به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض) نوعی گواهی مالکیت دیجیتالی و قراردادی هوشمند برای هر نوع دارایی دیجیتالی می‌باشد. واژه NFT در چند وقت اخیر به یکی از واژگان پر سر و صدای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. به عبارتی می‌توان گفت این دارایی دیجیتال، ارزش خود را در قالب نوعی رمزارز حفظ می‌کند. در واقع، ان اف تی نوعی توکن دیجیتال نظیر ارز دیجیتال بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم به شمار می‌رود با این فرق که منحصربفرد و غیرقابل تعویض است.

توکن‌های غیرمثلی نظیر ان اف تی در دنیای کریپتوکارنسی بسیار مورد توجه قرار گرفته و به یک بازار چند ده میلیارد دلاری دست یافته‌اند. سازندگان این توکن‌ها جهت درآمد از nft توانسته‌اند، سودهای کلانی از طریق معاملات NFT کسب نمایند.

در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج به توضیح درباره توکن غیرقابل تعویض ان اف تی می‌پردازیم.

توکن غیرمثلی یا NFT چیست؟

شاید برای شماهم این پرسش پیش آمده باشد که NFT چیست و چطور کار می کند ؟ برای پاسخ به این پرسش که Nft چیست به زبان ساده می‌توان ان اف تی را همانند فایلی (عکس،نقاشی و یا ویدیو) با استفاده از تکنولوژی بلاکچین در نظر گرفت. از NFTها به منظور دیجیتالی کردن همه چیز استفاده می‌گردد. این توکن منحصربفرد همچون خلق یک اثر بوسیله یک فرد، امکان تعویض یا معاوضه با هیچ چیزی را ندارد.

درحقیقت می‌توان گفت: توکن NFT برای اثبات منحصربفرد بودن یک اثر ( از آثار هنری گرفته تا املاک، مستغلات و … ) با تکنولوژی بلاکچین است.  در ابتدا توکن NFT برپایه‌ی استاندارد بلاکچین ERC721 مشابه با ERC20 اتریوم توسعه یافته بود و به عنوان نوعی توکن خاص اتریوم معرفی می‌شد. این توکن درحال حاضر دربستر دیگر بلاکچین‌ها نیز توسعه یافته است.

اخبار بلاکچین مانند انفجاری در دنیای معاملات خرید ارز دیحیتال غوغا کرده و سرمایه‌گذاران زیادی را به کسب درآمد از آن ترغیب کرده است. برای ورود به این بازار نیاز به خرید ارز دیجیتال تتر نیست و شما می‌توانید با انواع ارز دیجیتال به معامله ان اف تی بپردازید.

چرا توکن‌ غیرمثلی با ارزش است؟

سوالی که در بالا با آن روبرو شدیم، درست همانند این است که بپرسیم : چرا طلا با ارزش است؟ همانطور که می‌دانید اصلی‌ترین دلیل با ارزش بودن فلزاتی مانند، کمیاب‌ بودن آن‌هاست. NFT به عنوان یک توکن غیرقابل تعویض و غیرمثلی نیز به همین دلیل ارزشمند می‌باشد. توکن‌ غیر مثلی ان اف تی،  تنها یک عدد از یک دارایی هستند و افراد متخصص قادرند روی آن‌ها ارزش‌گذاری کنند.

لازم به ذکر است ارزش این توکن، بدون محدودیت است. درکل می‌توان گفت آنها به خودی خود ارزش خاصی ندارد. اما آنچه ارزشمند است تبدیل هرچیزی به یک توکن NFT است. درحقیقت ان اف تی، به موجب پشتوانه خود ارزشمند می‌باشد.

چگونه nft بسازیم و بفروشیم

در اکوسیستم اتریوم، پلتفرم‌های ساخت NFT زیادی وجود دارند. پلتفرم‌هایی نظیر Cargo، Mintbase ،InfiNFT و Rarible که به کاربران امکان ساخت آسان ان اف تی‌ها را می‎‌دهند. اما بدین منظور باید فایلی جهت ساخت nft رایگان یا غیر رایگان آماده داشته باشید. پس از انتخاب پلتفرم و آماده‌سازی فایل، باید به کیف پولتان متصل گردید و اقدام به آپلود فایل در آن پلتفرم نمایید.

سپس پلتفرم ان اف تی شما را تولید خواهد کرد. بعد از این مرحله قادر به مشخص نمودن نوع آن خود از نقطه نظرهای مستقل بودن، درصد حق امتیاز دارایی، محتوای قابل دسترسی و … خواهید بود. با پرداخت هزینه تراکنش‌ها توسط اتر و صدور توکن می‌توانید در بازار برای فروش اقدام نمایید.

آیا NFT یک ارز دیجیتال است؟

NFT درواقع نوعی دارایی دیجیتالی است که می‌توان آن را با پول، ارزهای دیجیتال و یا دیگر ان اف تی‌ها معامله کرد. ارزش این دارایی‌ها به بازار و قیمت مشخص شده توسط مالک آن بستگی دارد.ان اف تی همانند ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم یا اترون یک توکن محسوب می‌شود و دارای قابلیت خرید و فروش هستند. اما با این تفاوت که برخلاف توکن‌های استاندارد در بلاکچین‌ها مختلف، به دلیل شباهت نداشتن آن‌ها به هم از لحاظ ارزش و مشخصات امکان معاوضه آن‌ها با دیگری وجود ندارد.

بنابراین می‌توان گفت ان اف تی‌ها یک دارایی دیجیتال متفاوت هستند که قابلیت خرید و فروش دارند اما یک ارز دیجیتال محسوب نمی‌شوند. ارزش آنها بایکدیگر یکسان نبست اما ارزهای دیجیتال مانند ارز دیجیتال اتریوم ارزش‌های یکسان و ثابتی دارند.

شباهت NFT و توکن‌های مثلی

  • بستر هر دو تکنولوژی بلاک چین است.
  • امکان تغییر و حذف داده‌ها وجود ندارد.
  • نمی‌توان مالکیت آن‌ها را زیر سوال برد.
  • هر دو را می‌توان در کیف پول ارز دیجیتال ذخیره کرد ( البته تمام کیف پول‌ها قابلیت پشتیبانی از آنها را ندارند.

تفاوت NFT و توکن‌های مثلی

  • امکان مبادله و معاوضه آنها با یکدیگر برخلاف سایر رمزارزها وجود ندارد.
  • رمزارزها ارزش دارایی را مشخص می‌کنند درحالی که ان اف تی خود دارایی هستند.
  • ان اف تی ها منحصربفرد بوده و شبیه به هم نیستند اما سایر ارزهای دیجیتال باهم برابرند. برای مثال یک ارز دیجیتال ترون با ترون دیگر برابر است.

در این مطلب با همه چیز درباره توکن‌ غیر قابل معاوضه نظیر NFT ها آشنا شدید. برای مشاهده سایر رمزارزها در صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج به وب سایت ما مراجعه کنید.

ویژگی‌های NFT چیست؟

در زیر به برخی از ویژگی‌های مهم این توکن غیر مثلی اشاره می‌کنیم:

غیرقابل تعویض بودن

یکی از قابلیت‌های اصلی این توکن، غیرقابل تعویض بودن آن با یک دارایی همانند خود است.

غیرقابل تقسیم بودن

NFT امکان تقسیم به بخش‌های کوچکتر را ندارند و برخلاف رمز ارزها همواره یکپارچه هستند.

 کمیاب بودن

اگرچه توسعه دهندگان توانایی تولید این توکن‌ها را دارند، اما ترجیح آن‌ها تولید این توکن به تعداد محدود و منحصربفرد ماندن آن است.

 منحصر به‌ فرد بودن

این توکن‌ها اطلاعاتی غیرقابل تغییر و ثبت شده دارند که این اطلاعات، نوعی گواهی اصالت آن‌ها به شمار می‌رود.

مزایای NFT

در زیر به مهم‌ترین مزایای توکن‌های غیرقابل تعویض اشاره می‌کنیم:

قابلیت انتقال

امکان خرید و فروش این توکن‌ها در بازارهای خاص و نه صرافی رمز ارز وجود دارد. قیمت NFT باتوجه به منحصر بفرد بودن آن تعیین می‌شود.

اعتبار

باتوجه به عدم امکان تقلب و جعل در فضای بلاکچین، توکن‌های غیرمثلی به دلیل فعالیت در این بستر معتبر هستند.

محفوظ بودن حق مالکیت

اطلاعات بعد از ثبت شدن در بلاکچین امکان تغییر و دستکاری یا حذف ندارند. باتوجه به اینکه اطلاعات nf نیز روی بلاکچین ثبت می‌شود، تحت هیچ شرایطی امکان تغییر داده‌های اولیه وجود ندارد و حقوق مالک ابتدایی اثر محفوظ است.

از NFT در چه زمینه‌ هایی استفاده می شود؟

از این توکن غیرمثلی در صنعت بازی، هنر دیجیتالی، ثبت دارایی‌های دیجیتالی نظیر دامنه اینترنتی و در زمان معاملات دارایی غیر دیجیتالی نظیر املاک و … استفاده می‌شود.

بهترین کیف پول برای ذخیره NFT کدام است؟

بهترین کیف پول‌های که از NFT پشتیبانی می‌کنند، شامل کیف پول متامسک، مث (Math Wallet)، کیف پول تراست والت (Trust Wallet)، کیف پول آلفا (Alpha Wallet)، کیف پول کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet) و … هستند.

2ام - تیر ماه - 1403

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه

ثبت دیدگاه جدید

You cannot copy content of this page