دریافت اپلیکیشن

کانترکت آدرس (Contract Address) ارز دیجیتال چیست؟

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
کانترکت آدرس (Contract Address) ارز دیجیتال

آدرس کانترکت (Contract Address) به آدرسی گفته می‌شود که در زمان شکل‌گیری یک قرارداد هوشمند به طور منحصربفرد اختصاص میابد. آدرس‌ها در حقیقت به معنای هویت کاربری و تراکنش‌ها می‌باشند. استاندارد ERC20 در شبکه بلاکچین اتریوم نوعی کانتکت آدرس است. آشنایی با نحوه کار، اهمیت و ماهیت آدرس کانترکت تتر trc20، آدرس کانترکت بیبی دوج، آدرس کانترکت شیبا bep20 و سایر کانترکت آدرس‌ها بخصوص در تراکنش‌های شبکه اتریوم و توکن‌های NFT (توکن غیرقابل تعویض) بسیار مهم است.

شاید شما تابحال درباره کانترکت ادرس در تراست ولت و یا آدرس کانرتکت‌های کیف پول شنیده باشید و یا حتی با آن‌ها کار کرده‌اید. اما آدرس کانترکت یا آدرس قرارداد دارای مفهومی نسبتا پیچیده و کمتر آشنا برای اغلب کاربران است.

از این‌رو ما در ادامه این مطلب از وبسایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج بیشتر به مفهوم اینکه آدرس کانترکت چیست؟ و روش‌های یافتن آدرس کانترکت ارز دیجیتال و … خواهیم پرداخت.

آدرس کانترکت چیست؟

آدرس کانترکت در واقع شناسه‌ای منحصربفرد برای قرارداد هوشمند در بلاکچین به شمار می‌ورد. کانترکت آدرس درحالت کلی نشان دهنده آدرس توکن‌ها و موجودی آن‌ها بر روی بلاکچین می‌باشد. توکن‌های شبکه اتریوم دارای استاندارد ERC-20 هستند. این استاندارد، ایجادکننده پیش نیازهایی برای تمام توکن‌های غیرقابل تعویض روی زنجیره است. یکی از مهم‌ترین پیش نیازها، برابری ارزش هر توکن با توکن‌های هم نوع آن می‌باشد.

این مسئله در قرارداد هوشمند بواسطه اصطلاح آدرس کانترکت سنجیده خواهد شد. استاندارد ERC20 توسط این آدرس، امکان آسان‌سازی عمل وارد کردن توکن‌های جدید را در پلتفرم‌های مبادله و کیف پول‌ها را فراهم می‌کند. از همین‌رو شما قادرید در کیف پول متامسک، همه توکن‌ها از استاندارد ERC20 را اضافه نمایید.

همچنین هر توکن با استاندارد ERC-20 بواسطه وارد کردن جزئیاتی در تمپلت قرارداد هوشمند بوجود می‌آید. زمانی که برای اولین بار Originator یا اقدام کننده، قرارداد هوشمند توکن را پیاده‌سازی می‌نماید، آدرس کانترکتی همانند آدرس اکانت عمومی اتریوم، شامل 24 کاراکتر ایجاد می‌شود. این آدرس، محل قرارداد هوشمند توکن بوده و همه اسناد، اطلاعات و دستورات مربوط به آن توکن را کنترل می‌نماید.

کانترکت آدرس با کارکترهای 0xba آغاز می‌شود و زمان دریافت و ارسال توکن ERC-20، تاییدیه صحت قرارداد و تعلق توکن به شبکه مدنظر می‌باشد. کاراکترها و اعداد Contract Address از آدرس سازنده‌ی قرارداد و عدد نانس مشتق شده است. عدد نانس به عدد اضافه شده به بلاک تولید شده در شبکه، به دنبال قرارداد هوشمند است.

در زمان دریافت توکن در یک قرارداد هوشمند یا ایردراپ نیاز به دریافت کانترکت آدرس اسمارت چین از سازنده نیز خواهید داشت. درغیر این صورت نسبت به اجرای قرارداد اطمینان نخواهید داشت. این مسئله در رابطه با NFT‌ها نیز صادق است.

آدرس کانترکت

روش های یافتن کانترکت آدرس های ارزهای دیجیتال

درصورتی که تابحال تلاش کرده‌اید که توکنی را به کیف پولتان اصافه نمایید، به طور قطع متوجه شده‌اید که بدین منظور نیازمند آدرس کانترکت آن توکن هستید. این آدرس در واقع به آدرس شخصی کیف پول شما که توکن‌ها در آن نگهداری می‌شود، ارتباطی ندارد. باتوجه به اینکه یک توکن احتمال دارد که روی شبکه‌های مختلفی ارائه شده باشد؛

کانترکت آدرس اطلاعاتی ضروری برای کیف پول‌هاست تا دریابند که شما دقیقا کدام توکن را جهت اضافه کردن درنظر دارید.

جهت یافتن آدرس قرارداد هوشمند ارزهای دیجیتال 3 روش کلی وجود دارد:

  • استفاده از اکسپلورر بلاکچین
  • سایت رسمی پروژه توکن
  • استفاده از وبسایت‌های معتبر فهرست‌کننده ارزهای دیجیتال

یافتن آدرس کانترکت از طریق سایت رسمی پروژه

هر پروژه کریپتویی اعم از بزرگ و کوچک، به طور قطع یک سایت رسمی دارد. آدرس کانترکت ارز دیجیتال روی بلاکچین‌های پشتیبانی شده را می‌توان بوسیله این وبسایت بدست آورد. البته یافتن سایت رسمی پروژه از طریق جستجوی نام پروژه در گوگل ممکن است ریسک‌هایی داشته باشد؛ زیرا احتمال دارد یک سایت فیشینگ سئو شده مشابه سایت رسمی برای شما نمایش داده شود که باید بدان دقت نمایید.

پیدا کردن کانترکت آدرس ارزها در سایت های فهرست توکن

سایت‌های فهرست‌کننده توکن دارای اطلاعات کاملی از همه توکن‌های ERC-20 هستند. یافتن آدرس کانترکت در کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) و Coingecko از رایج‌ترین و معروف‌ترین روش‌هاست. با ورود به این سایت‌ها و جستجوی نام توکن مدنظر، امکان یافتن اطلاعاتی نظیر کانترکت آدرس را خواهید داشت. البته در این روش باتوجه به افزایش انواع کلاهبرداری‌ها مخصوصا فیشینگ، باید از معتبر بودن سایت‌های لیستینگ اطمینان حاصل نمایید.

این کلاهبرداران شما را به سایت‌های جعلی هدایت نموده و کانترکت آدرس مرتبط با یک توکن کلاهبرداری مشابه رمز ارز مدنظر شما ارائه خواهند داد. برای یافتن آدرس کانترکت در کوین مارکت کپ، همانند آدرس کانترکت شیبا bep20، نام ارز دیجیتال مدنظرتان را وارد باکس جستجو نمایید.

پیدا کردن کانترکت آدرس ارزها در سایت های فهرست توکن

همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، فقط آدرس کانترکت اتریومی شیبا اینو در CoinMarketCap وجود دارد. و آدرس توکن پگ شده این ارز دیجیتال روی بایننس اسمارت چین حذف شده است. با این حال، با انتخاب گزینه Explorers، اکسپلور Sol و BSC و سایر شبکه‌ها را خواهید دید که با انتخاب BSC، صفحه آدرس Wormhole رمز ارز شیبا اینو در بایننس اسمارت چین نشان داده می‌شود.

پیدا کردن سایر کانترکت ها در سایت های فهرست توکن

آدرس‎های Wormhole در واقع به آدرس‌هایی گفته می‌شود که پلی میان بلاکچین‌های مختلف هستند. با دقت بیشتر روی این آدرس‌ها و مقایسه آن‌ها با آدرس‌ کانترکت‌های شیبا اینو پگ شده در بایننس اسمارت چین متوجه تفاوت آن‌ها می‌شوید. توصیه می‌شود برای انتقال توکن‌های پگ‌شده بر روی شبکه‌هایی به جز شبکه اصلی ارز دیجیتال مدنظر به جای آدرس‌های Wormhole از آدرس با عنوان Peg استفاده نمایید. برای مثال شیبا اینو به عنوان یک توکن اتریومی معرفی می‌شود، اما برخی دیگر آن را روی بلاکچین‌های دیگری مانند بایننس اسمارت چین هم پگ نموده‌اند.

یافتن آدرس کانترکت رمز ارزها در اکسپلوررهای بلاکچین

جستجوگر یا اکسپلورر بلاکچین، امکان جستجو و ذخیره‌ی اطلاعات مرتبط با توکن‌های ERC-20 و معادل‌های آن‌ها را در شبکه بوجود آورده است. نمونه‌‌هایی از این اکسپلوررها شامل بی‌اس‌سی اسکن (BscScan) و اتراسکن (Etherscan) متعلق به پالیگان اسکن (Polygonscan) و اسمارت چین بایننس هستند.

جهت یافتن کانترکت آدرس توکن موردنظرتان باید به اکسپلورر مربوطه آن بروید و نام توکن را جستجو نمایید. در اولین صفحه، آدرس قرارداد توکن برای شما نشان داده خواهد شد. در ادامه به آسانی می‌توانید آدرس مدنظر کانترکت آدرس  را کپی نموده و به کیف پول ارز دیجیتال خود اضافه نمایید.

روش یافتن آدرس کانترکت NFT‌ ها

NFT ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض نیز دارای آدرس کانترکت مخصوص به خود هستند. جهت یافتن این آدرس، مراجع اصلی شامل صفحه مجموعه NFT در بازاری که روی آن قرار دارد و سایت آن می‌باشند. برای نمونه در پلتفرم Opensea امکان مشاهده جزئیات مربوط به آدرس هر NFT در قسمت Details وجود دارد. لازم به ذکر است توکن‌های NFT روی شبکه‌های بایننس و اتریوم به ترتیب دارای استاندارهای BEP-721 و ERC-721 هستند.

از این‌رو در اکسپلوررهای توکن و سایت‌های لیست کننده نیز می‌توان با مراجعه به قسمت‌ توکن‌های BEP-721 و ERC-721، آدرس NFT‌ مدنظر را یافت. دسترسی به این داده‌ها از طریق صفحه BSCscan یا Etherscan کیف پول در بخش مربوط به این توکن‌ها نیز وجود دارد.

در زمان مینت کردن NFT ‌ها در پلتفرم‌های مربوطه هم آدرس کانترکت همان آیتم در کنار ID آن ایجاد می‌گردد. توصیه می‌شود توکن‌های خود را روی شبکه‌های اصلی نظیر بایننس و اتریوم قرار دهید. درغیر این صورت ممکن است آیتم از دست رود و امکان بازگردانی آن وجود نداشته باشد.

تفاوت کانترکت آدرس و آدرس کیف پول

در شبکه اتریوم کاربران به صورت کلی با دو نوع آدرس موجه‌اند:

  • آدرس کانترکت رمز ارزها
  • آدرس‌های کیف پول یا والت با مالکیت خارجی (EOA)

این کانترکت آدرس هویت کاربران در بلاکچین را نشان می‌دهد و امکان انجام عملیاتی نظیر پرداخت و دریافت را فراهم می‌کند. همچنین توسط هر دو آدرس‌ها امکان تعامل با قراردادهای هوشمند وجود دارد. آدرس خارجی اشاره به یک حساب عمومی دارد که دارایی‌های کاربران در آن ذخیره می‌گردد. دسترسی به این حساب توسط کلید خصوصی و کلی عمومی امکان‌پذیر است. اما اصلی‌ترین تفاوت این دو آدرس به طور خلاصه شامل موارد زیر می‌شود:

  • تراکنش با آدرس کیف پول فقط برای توکن‌های روی شبکه اتریوم ممکن است.
  • برای ساختن آدرس کیف پول رایگان و ساختن آدرس کانتراکت باید هزینه‌ای برای استفاده از ظرفیت پردازش شبکه پرداخت نمود.
  • کنترل کانترکت آدرس‌ ها به جای کلید خصوصی، بواسطه یک کد قرارداد هوشمند انجام می‌گیرد.
  • تنها در پاسخ به دریافت توکن، امکان ارسال آن با آدرس قرارداد وجود دارد. اما با آدرس کیف پول، امکان آغاز تراکنش وجود دارد.

آیا امکان اضافه کردن دستی قرارداد یک توکن به کیف پول میسر است؟

بعضی از کیف پول‌ها نظیر کیف پول تراست ولت (در تمامی شبکه‌ها) و کیف پول اتمیک والت ( تنها در شبکه اتریوم) از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

آدرس کانترکت بیت کوین چیست؟

کانترکت آدرس بیت کوین شامل یک شناسه 26 تا 35 کاراکتری از اعداد و حروف است. و جهت ارسال رمز ارزها روی این بلاکچین استفاده می‌گردد. این آدرس در زمان توسعه یا دیپلوی قرارداد هوشمند بوجود می‌آید.

19ام - اسفند ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
ایردراپ بازی کتیزن Catizen و آموزش کسب درآمد

ایردراپ بازی کتیزن Catizen و آموزش کسب درآمد

ایردراپ بازی کتیزن Catizen یک پروژه جدید مبتنی بر بلاکچین TON است که به تازگی بوسیله این بنیاد و همکاری با تلگرام شناخته شده است. ایردراپ رایگان بازی کتیزن هم اکنون در مراحل اولیه توسعه خود قرار داشته و توکن‌های FISH را در ازای انجام وظایف مختلف و شرکت در رویداد‌ها به کاربران ارائه می‌دهد. […]

ادامه مطلب
تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج تاریخ لیست شدن آن

تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج تاریخ لیست شدن آن

تپ سواپ (tapswap) یک پروژه جدید دیفای می‌باشد که همانند پروژه نات کوین تلگرام قسمت قابل توجهی از عرضه توکن خود را بوسیله تلگرام به صورت رایگان در بین مردم توزیع می‌کند. در بیان تفاوت ارز تپ سواپ با نات کوین می‌توان به این نکته اشاره کرد که ایردراپ tap swap روی بلاکچین سولانا پیاده‌سازی […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم ارز mkr به عنوان بهترین پلتفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR […]

ادامه مطلب
ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) آموزش استخراج

ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) آموزش استخراج

ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) یکی دیگر از پروژه‌های تلگرامی بسیار شبیه به نات کوین تلگرام است. ایردراپ یس کوین Yes Coin یک ربات تلگرامی را برای ارائه خدمات خود بکار می‌برد. کاربران در یس کوین تلگرام با انجام اقداماتی خاص امکان استخراج توکن‌های مربوطه را دارند. یس کوین نوعی پروژه با محوریت تلگرام است […]

ادامه مطلب
تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

شاید در حوزه بلاکچین به عبارت تجزیه و تحلیل آنچین On-Chain برخورده باشید. در حوزه بلاکچین و آموزش تحلیل آنچین، عباراتی از قبیل داده های آنچین یا داده‌های درون زنجیره‌ای، معیارها و تراکنش‌های آنچین به چشم می‌خورند. تحلیل بازار مالی رمز ارزها براساس تعادلی از عرضه و تقاضا بوده و تحلیلگران ابزارهای مختلفی همانند تحلیل […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید

You cannot copy content of this page