دریافت اپلیکیشن

هش تراکنش یا TXID شناسه‌ ای

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
هش تراکنش

هش تراکنش یا TXID شناسه‌ای منحصربفرد است که نمایانگر یک تراکنش در بستر بلاکچین می‌باشد. در واقع هش معامله (Transaction Hash) یا لینک تراکنش عددی منحصربفرد است که برای پیگیری وضعیت تراکنش در بلاکچین بکار می‌رود و با در دست داشتن آن امکان مشاهده جزئیات یک تراکنش نظیر مبلغ، مبدا، مقصد و زمان تراکنش را در بستر شبکه فراهم می‌شود.

هر تراکنش در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین یک TXID یکتا دارد که با استفاده از آن می‌توان تراکنش صورت گرفته را پیگیری نمود. تمامی تراکنش‌ها چه در بازارهای سنتی و چه در  بازار ارز دیجیتال دارای شناسه یا هش تراکنش هستند. در  انتقالات مالی در بازارهای سنتی نظیر بانک، کد پیگیری به معنای همان هش تراکنش است.

در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج بیشتر به مفهوم اینکه هش تراکنش چیست؟ خواهیم پرداخت و روش پیگیری هش تراکنش در تراست ولت و سایت پیگیری تراکنش ارز دیجیتال را نیز شرح خواهیم داد.

هش تراکنش چیست؟

هر تراکنش در فضای بلاکچین دارای یک شناسه منحصربفرد رمزنگاری شده است که به آن هش تراکنش یا TXID گفته می‌شود. این شناسه بلافاصله بعد از انجام تراکنش ایجاد می‌شود. هش تراکنش یک کد با چند کاراکتر بوده که متشکل از یک دنبال خاص شامل اعداد و حروف می‌باشد و جهت شناسایی تراکنش‌ها در بلاکچین بکار می‌رود.

جالب است بدانید که جزئیات همه تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین در دسترس عموم قرار دارد و با پیگیری هش تراکنش، می‌توان اطلاعات مرتبط با تراکنش خاص نظیر آدرس فرستنده و گیرنده، تاریخ انتقال، مبلغ جابجا شده، هزینه کارکرد، ارتفاع یا شماره بلوک و تعداد تاییدیه‌ها را مشاهده نمود.

اگرچه هش تراکنش برای هر تراکنشی به صورت جداگانه ایجاد شده و دارای اطلاعات است؛ اما درعین حال تمامی اعضای بلاکچین امکان دسترسی به آن را داشته و برخلاف کلید خصوصی، انتقال آن به اشخاص ثالث ریسکی به دنبال ندارد. زیرا تمامی اطلاعات رمزنگاری شده و قابلیت بازیابی اطلاعات اصلی وجود ندارد.

نمونه هش معامله:

A123gh65hd92wml6334parf5sh66y8wx2d9qo985sa236rf4j2u3cv8e36j5afj8

آیا در صورت افشای هش تراکنش Tx Has اطلاعات شخصی به خطر می افتد؟

هر تراکنش با هر ارزشی دارای یک شناسه برای شناسایی و پیگیری در بلاکچین است. در زمانی که شما اقدام به انجام یک معامله یا انتقال در بازار کریپتوکارنسی‌ها می‌کنید، تمامی اعضای آن بلاکچین امکان دسترسی به اطلاعات کلی آن انتقال یا معامله را دارند. اطلاعاتی که در دسترس عموم قرار دارد صرفا اطلاعات انجام معامله می‌باشد و به هیچ وجه امنیت حساب شما را به مخاطره نمی‌اندازد.

تصور کنید شما تعداد ارز دیجیتال بیت کوین به کیف پول ارز دیجیتال فرد دیگری انتقال می‌دهید. اطلاعات این تراکنش شامل آدرس گیرنده، فرستنده، مبلغ انتقالی، ارتفاع بلوک، تاریخ انتقال، تعداد تاییدیه‌ها و هزینه انتقال و … در دسترسی عموم قرار خواهند گرفت.

به بیانی ساده‌تر هش معامله یا شناسه تراکنش همانند کد پیگیری در رسیدهای بانکی است که جهت اطمینان گیرنده وجه از موفقیت‌آمیز بودن انتقال ایجاد می‌شود.

کاربرد هش معامله یا TXID

هش تراکنش TXID آنچنان ضروری و مهم نیست که بخواهید بعد از هر تراکنشی آن را جایی یادداشت کرده و یا نگهداری کنید. در واقع هش تراکنش TXID در زمانی که انتقال به صورت کامل به حساب شخص مقابل انجام نشده باشد و شما نیاز به اثبات واریزی خود داشته باشید، کاربرد خواهد داشت. بعضی از رمز ارزها دارای شناسه تراکنش نیستند. با استفاده از TXID، شما امکان جستجوی همه اطلاعات مرتبط با تراکنش‌ها را در اکسپلورر خواهید داشت.

در زیر به یک مثال با TXID) TX Hash) در اتریوم اشاره می‌کنیم. براساس TXID اتریوم می‌توان به اطلاعات زیر پی برد:

  • بلاک: تراکنش به کدام بلوک در شبکه بلاکچین متعلق است.
  • وضعیت: در انتظار، تکمیل نشده، تکمیل و درحال انجام …
  • ارزش: مجموع ارزش فرستاده شده به صورت توکن.
  • مهر زمانی: زمان ایجاد تراکنش.
  • کارمزد تراکنش: کارمزد تراکنش
  • From-to: کیف پول گیرنده و فرستنده.

کاربرد هش معامله یا TXID

با این جزئیات شما قادر خواهید بود تا با جستجوی کیف پول گیرنده و فرستنده، درباره تراکنش‌های انجام شده، توکن‌های در اختیار و همه داده‌های درون بلاکچین اطلاعات کسب نمایید.

روش پیگیری هش تراکنش TXID

در پیگیری هش تراکنش فرقی ندارد که از کدام کیف پول یا پلتفرم برای معاملاتتان استفاده کرده‌اید؛ کیف پول‌های زیادی می‌توانند این لینک تراکنش را در اختیار شما بگذارند. برای دسترسی و پیگیری هش تراکنش، هیچگونه محدودیت استفاده از یک کیف پول وجود ندارد. شناسه Txid اصولا در لیست تراکنش‌های سایت یا اپلیکیشنی که بواسطه آن تراکنش انجام داده‌اید، وجود دارد و امکان پیگیری هش تراکنش و دسترسی دارد.

تمامی والت‌های ارز دیجیتال قسمتی جهت نمایش هش تراکنش دارند که برای پیگیری تراکنش به شما کمک می‌کند.

آموزش روش عمومی پیگیری هش تراکنش

فرض کنید ارز دیجیتالی را برای فرد دیگری ارسال نموده‌اید. اکنون مقصد دریافت‌کننده، از شما هش تراکنش را جهت پیگیری درخواست می‌کند. بدین منظور باید وارد اکسپلورر بلاکچین برای انتقال شوید و آدرس خود را وارد نمایید. سپس همه تراکنش‌های صورت گرفته از این آدرس برای شما نشان داده خواهند شد. با ورود به تراکنش مدنظر می‌توانید شناسه تراکنش را نشاهده نمایید. برای مثال در زیر به بررسی تراکنش انجام گرفته از یک آدرس در بلاکچین ارز دیجیتال ترون خواهیم پرداخت.

در تمامی بلاکچین‌های انواع ارز دیجیتال روال کار مشابه است و تنها در رابط کاربری و ساختار صفحه تفاوت وجود دارد:

  • به سایت اکسپلورر بلاکچین موردنظر وارد شوید.
  • آدرس مقصد و یا خودتان را در قسمت جستجو وارد نمایید.
  • در قسمت Transfer یا Transaction تراکنش مورد نظر را جستجو کنید.
  • روی تراکنش کلیک کنید تا هش یا شناسه آن برای شما نشان داده شود.

بخاطر داشته باشید تنها برای آدرس‌های منحصربفردی که بدون ممو عمل می‌کنند، این روش کاربرد دارد. درصورتی که در زمان واریز یک ارز به صرافی نظیر بایننس، علاوه بر آدرس یک کد ممو (تگ) نیز از شما درخواست شود، دیگر نمی‌توان از روش بالا استفاده کرد و باید مطابق آموزش پیگیری هش تراکنش در بایننس که در ادامه بدان اشاره می‌کنیم، پیش روید.

در ادامه پیگیری هش تراکنش در بلاکچین ترون، آدرس جستجوگر آن tronscan.org می‌باشد. در اینجا قصد داریم وضعیت هش تراکنش تتر (بر بستر TRC20) را پیگیری کنیم. کادر جستجو در اکثر اکسپلوررها، در ابتدای صفحه مشاهده می‌شود. در کادر مربوطه آدرس مقصد یا خود را وارد نمایید.

آموزش روش عمومی پیگیری هش تراکنش

آدرس کیف پول در واقع همان آدرسی است که شما به منظور دریافت ارز به دیگران ارائه می‌دهید. برای مثال درصورتی که در کیف پول تراست والت خود برای فردی مقداری تتر انتقال داده‌اید، برای دریافت آدرس، باید وارد Tether TRC20 در اپلیکشن کیف پول شوید و گزینه Receive را انتخاب نمایید تا آدرس شما نمایش داده شود.

Tether TRC20

 

Tether TRC20

با ورود به صفحه، اطلاعاتی نظیر زمان ساخت و موجودی این آدرس نمایش داده می‌شود. برای مشاهده تراکنش‌های ورودی و خروجی به قسمت Transfer و سپس تب TRC20 (تتر روی ترون روی استاندارد TRC20 وجود دارد) وارد شوید. در اینجا به دنبال هش معامله ارسال 421 واحد USDT به یک آدرس دیگر می‌باشیم (تراکنش خروجی یا Out). سپس با انتخاب گزینه Hash این تراکنش، امکان مشاهده و کپی کردن شناسه آن امکان‌پذیر است.

مشاهده تراکنش‌های ورودی و خروجی

مطابق تصویر اولین گزینه Hash تراکنش است. عبارت روبروی هش را کپی نموده و به دریافت کننده ارائه دهید. لازم به ذکر است احتمال دارد شناسه تراکنش در مقابل TXID نوشته شده باشد.

شناسه تراکنش رو به روی TXID

سایت پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

در زیر به سایت پیگیری تراکنش ارز دیجیتال اشاره می‌کنیم. درصورتی که آدرس بلاکچین موردنظر شما در این لیست قرار ندارد، باید نام آن را به صورت X Explorer در گوگل سرچ کنید (بجای x نام رمز ارز مدنظرتان را قرار دهید). برای مثال به Dogecoin Explorer و Ethereum Explorer اشاره نماییم. درصورتی که یک رمز ارز روی چند بلاکچین ارائه شده باشد (نظیر تتر یا USDT که در دو بلاکچین اتریوم و ترون وجود دارد) باید در زمان پیگیری هش تراکنش به این نکته دقت کنید.

آموزش پیگیری هش تراکنش در بایننس

در زمان برداشت رمز ارز از صرافی متمرکزی نظیر بایننس، این پلتفرم برای شما هش تراکنش برداشتی را نشان خواهد داد. TxID در بایننس، در قسمت Transaction History قابل مشاهده است. در زیر به صورت گام به گام مراحل پیدا کردن شناسه تراکنش را در بایننس آموزش خواهیم داد. البته این مراحل در سایر پلتفرم‌ها نیز مشابه است.

لازم به توجه است که درصورت ارسال رمز ارز به آدرسی نادرست، در بخش تاریخچه با مشاهده TxID قادرید امکان یا عدم امکان بازیابی ارز دیجیتال موردنظر را بررسی نمایید. البته دقت کنید تضمینی در این مورد وجود ندارد و بهترین روش، ارتباط با پشتیبان پلتفرم می‌باشد.

به حساب بایننس خود وارد شوید و از تب Wallet، گزینه Overview را برگزینید.

آموزش پیگیری هش تراکنش در بایننس

سپس Transaction History را انتخاب نمایید. در این بخش، امکان مشاهده تاریخچه واریز رمز ارز و برداشت را خواهید داشت. در زیر بخش TxID، هش تراکنش را نیز مشاهده می‌کنید.

Transaction History در سایت بایننس

در اپلیکیشن بایننس نیز این روش از مسیر Wallets و سپس Spot با انتخاب Transaction History امکان پذیر است. برای نمایش TxID  روی تراکنش مربوطه کلیک کنید.

در هنگام تماس با پشتیبانی بایننس برای بیان مشکل مربوط به واریز یا برداشت ارز دیجیتال، با ارائه هش تراکنش مدنظر، تیم پشتیبان می‌توانند به شما کمک کنند. همچنین با انتخاب TxID، امکان مشاهده وضعیت آن در اکسپلورر بلاکچین را خواهید داشت. لازم به ذکر است رمز ارزها شما بعد از تایید نودها به بلاک وارد خواهند شد. از این رو در زمان شلوغی شبکه، زمان بیشتری برای تایید آن نیاز است.

هش تراکنش در تراست ولت

جهت یافتن هش تراکنش در تراست ولت باید براساس مراحل زیر پیش روید:

در ابتدا کیف پول تراست ولت را با کرده و توکن یا کوین مورد نظرتان را برگزینید. در اینجا قصد داریم TxID ارز دیجیتال پولکادات را بیابیم.

هش تراکنش در تراست ولت

روی تراکنش آن کلیک کنید.

کلیک روی تراکنش برای هش تراکنش در تراست ولت

سپس گزینه More Details را برگزینید.

More Details برای هش تراکنش در تراست ولت

در ادامه یافتن هش تراکنش در تراست ولت، سایتی که اکسپلورر بلاکچین رمز ارز مورد نظر می‌باشد (در اینجا پولکادات) باز خواهد شد. بسته به رمز ارز انتخابی، هش تراکنش شما با عبارت‌هایی نظیر TX Hash، Transaction ID، Extrinsic Hash یا TX ID و … نشان داده خواهد شد.

هش تراکنش چیست؟

هش تراکنش یا شناسه تراکنش یک عبارت منحصربفرد است که با استفاده از آن امکان یافتن اطلاعات مربوط به یک تراکنش خاص نظیر مقدار رمز ارز جابجا شده ، آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده و .. وجود دارد.

نام ها دیگر هش تراکنش یا Transaction ID چیست؟

به هش تراکنش ، شناسه تراکنش، لینک تراکنش، آی دی تراکنش، کد تراکنش، شناسه TXID، TX Hash، TXID، Transaction Hash ID و Transaction Hash نیز  می‌گویند.

چه کسانی امکان دسترسی به هش تراکنش را دارند؟

همه کاربران و اعضای هر بلاکچین امکان دسترسی به تمامی هش‌های تراکنش را خواهند داشت و افشای آن هیچ خطری به دنبال ندارد.

23ام - اسفند ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
ایردراپ بازی کتیزن Catizen و آموزش کسب درآمد

ایردراپ بازی کتیزن Catizen و آموزش کسب درآمد

ایردراپ بازی کتیزن Catizen یک پروژه جدید مبتنی بر بلاکچین TON است که به تازگی بوسیله این بنیاد و همکاری با تلگرام شناخته شده است. ایردراپ رایگان بازی کتیزن هم اکنون در مراحل اولیه توسعه خود قرار داشته و توکن‌های FISH را در ازای انجام وظایف مختلف و شرکت در رویداد‌ها به کاربران ارائه می‌دهد. […]

ادامه مطلب
تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج تاریخ لیست شدن آن

تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج تاریخ لیست شدن آن

تپ سواپ (tapswap) یک پروژه جدید دیفای می‌باشد که همانند پروژه نات کوین تلگرام قسمت قابل توجهی از عرضه توکن خود را بوسیله تلگرام به صورت رایگان در بین مردم توزیع می‌کند. در بیان تفاوت ارز تپ سواپ با نات کوین می‌توان به این نکته اشاره کرد که ایردراپ tap swap روی بلاکچین سولانا پیاده‌سازی […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم ارز mkr به عنوان بهترین پلتفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR […]

ادامه مطلب
ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) آموزش استخراج

ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) آموزش استخراج

ایردراپ تلگرامی یس کوین (Yescoin) یکی دیگر از پروژه‌های تلگرامی بسیار شبیه به نات کوین تلگرام است. ایردراپ یس کوین Yes Coin یک ربات تلگرامی را برای ارائه خدمات خود بکار می‌برد. کاربران در یس کوین تلگرام با انجام اقداماتی خاص امکان استخراج توکن‌های مربوطه را دارند. یس کوین نوعی پروژه با محوریت تلگرام است […]

ادامه مطلب
تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

شاید در حوزه بلاکچین به عبارت تجزیه و تحلیل آنچین On-Chain برخورده باشید. در حوزه بلاکچین و آموزش تحلیل آنچین، عباراتی از قبیل داده های آنچین یا داده‌های درون زنجیره‌ای، معیارها و تراکنش‌های آنچین به چشم می‌خورند. تحلیل بازار مالی رمز ارزها براساس تعادلی از عرضه و تقاضا بوده و تحلیلگران ابزارهای مختلفی همانند تحلیل […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید

You cannot copy content of this page