معاملات روند در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

معاملات روند در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

معاملات روند یک سبک معاملاتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. با استفاده از معامله در جهت روند، سود از طریق تجزیه و تحلیل حرکت دارایی در یک جهت خاص به دست می‌آید. در روند معاملات، ابتدا یک حرکت روند دار، خطی روند را ترسیم می‌کند. با شکسته شدن خط روند وارد معامله می‌شوید و در معاملات بر اساس شکست روند، دو فاز برای شکسته شدن خط روند به وجود می‌آید. زمانی که قیمت در یک جهت کلی مانند بالا و پایین حرکت می‌کند، روند معاملات نامیده می‌شود. در ادامه این مطلب از سایت ویرا اکسچنج بیشتر درباره روند معاملات توضیح خواهیم داد.

مفهوم روند به طور قطع یکی از اساسی‌ترین اصول تحلیل تکنیکال است. فعالان بازار سرمایه در فرآیند معامله گری با جملاتی روبرو می‌شوند که آنها را الزام به یادگیری تحلیل تکنیکال می‌کند. این جملات عبارتند از:

  1. همیشه در جهت روند، معامله کنید.
  2. هیچ وقت با روند نجنگید.
  3. روند دوست شماست.
  4. و…

برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق باید قانون طلایی روبرو را به یاد داشته باشید: همواره در جهت روند، معامله کنید. معامله در جهت روند هنری است که معامله گران در صورت درک کامل آن، به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا می‌کنند.

معاملات روند چیست؟

معاملات روند یک روش معاملاتی است. از این روش برای استفاده از روند صعودی در معاملات استفاده می‌شود که در آن قیمت به بالاترین حد، افزایش یا روند نزولی دارد. یک روند (Trend) جهت کلی بازار در یک دوره زمانی مشخص است. به بیانی دیگر، روندها از افت و خیز قیمت‌ها تشکیل می‌شوند و جهت این افت و خیزها را روند بازار تعیین می‌کند. Trends می‌تواند هم صعودی و هم نزولی باشد که به ترتیب مربوط به بازارهای صعودی و نزولی است. جهت کلی بازار، نیازی به بازه زمانی مشخصی برای تشکیل خط روند ندارد. اما هرچه بازه طولانی‌تر باشد، روند تشکیل شده اعتبار بیشتری دارد. روندها با رسم خطوطی که به عنوان خطوط روند هستند، شناخته می‌شوند.

تعریف خط روند صعودی و نزولی در تحلیل تکنیکال

معامله گران، زمانی که یک اوراق بهادار در حال صعود است، موقعیت طولانی را تجربه می‌کنند. روند صعودی با پایین آمدن نوسان بیشتر و اوج گیری بیشتر نوسان مشخص می‌شود. معامله گران در روند ممکن است ترجیح دهند موقعیتی کوتاه را تجربه کنند تا دارایی آنها روند نزولی داشته باشد. روند نزولی با کمترین نوسان و بالاترین میزان چرخش مشخص می‌شود.

معامله گران روند علاوه بر اینکه به بالاترین و پایین‌ترین سطح نوسان نگاه می‌کنند از ابزارهای دیگری مانند خط روند، میانگین‌های متحرک و شاخص‌های فنی برای شناسایی جهت روند و ارائه بالقوه علائم تجاری استفاده می‌کنند. معامله گران برای مشخص کردن جهت روند و زمان تغییر جهت از هر دو روش قیمت و سایر ابزارهای فنی استفاده می‌کنند.

منظور از تجارت ترند چیست؟

استراتژی‌های معاملات ترند فرض می‌کنند که یک اوراق بهادار در همان روندی که در حال حاضر، روند دارد، حرکت می‌کند. چنین استراتژی‌هایی معمولا به منظور سودآوری یا جلوگیری از ضررهای بزرگ در صورت بروز روند معکوس اتفاق می‌افتند و ممکن است باعث ضرر شوند. معاملات روند توسط معامله گران کوتاه مدت، متوسط و بلند مدت استفاده می‌شود. معامله گران در معاملات روند، حرکت‌های قیمت در سایت‌های صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال را در نمودار مشاهده می‌کنند. سرمایه گذاران برای روند صعودی باید حرکت قیمت از بالاترین سطح اخیر را مشاهده کنند. زمانی که قیمت کاهش می‌یابد، باید از پایین‌ترین سطح، نمودار قیمت پایینتر باقی بماند. این موضوع نشان دهنده این است که حتی اگر قیمت بالا و پایین و در حال نوسان باشد، مسیر کلی صعودی است. همین مفهوم درباره روند نزولی اعمال می‌شود و معامله گران مشاهده می‌کنند که آیا قیمت به طور کلی پایین است یا خیر.

تکنیک های معامله گری بر اساس خط روند

استراتژی‌های مختلفی برای معاملات روند وجود دارد. هر کدام از این استراتژی‌ها از شاخص‌های مختلف و روش‌های اقدام قیمت استفاده می‌کنند. تمامی این استراتژی‌ها برای کنترل ریسک است که از آنها برای توقف ضرر استفاده می‌شود. برای روند صعودی، ضرر توقف در زیر پایین‌ترین نرخ نوسان که قبل از ورود اتفاق افتاده است، یا در زیر سطح پشتیبانی دیگر قرار می‌گیرد. برای روند نزولی یا یک موقعیت کوتاه، ضرر توقف اغلب بالای یک نوسان قبلی یا بالاتر از یک سطح مقاومت دیگر قرار می‌گیرد. در ادامه به استراتژی‌های معاملات روند اشاره کرده‌ایم:

شاخص‌های حرکت در معاملات روند

شاخص‌ها و استراتژی‌های حرکت بسیاری وجود دارند. در رابطه با معاملات روند، یک مثال ممکن است شامل جستجوی روند صعودی و سپس استفاده از شاخص قدرت نسبی RSI برای سیگنال ورود و خروج باشد. برای مثال یک معامله گر ممکن است منتظر بماند که RSI به زیر 30 برسد و بالاتر از آن افزایش یابد. با فرض سالم ماندن روند صعودی کلی، این موضوع می‌تواند موقعیت طولانی را نشان دهد. این شاخص حرکت نشان می‌دهد که قیمت عقب مانده است. اما اکنون هم تراز با روند صعودی کلی دوباره شروع به افزایش می‌کند. معامله گر می‌تواند زمانی که RSI به بالای 70 یا 80 رسید و دوباره به زیر سطح انتخاب شده بازگشت، از آن خارج شود.

خط روند و الگوی نمودار در تحلیل تکنیکال معاملات روند

خط روند خطی است که در امتداد پایین نوسان در یک روند صعودی یا در امتداد اوج نوسان در یک روند نزولی کشیده می‌شود. این یک منطقه احتمالی  را نشان می‌دهد که در آینده قیمت آن ممکن است به عقب برگردد. برخی از معامله گرها ترجیح می‌دهند در زمان روند صعودی، قیمت به سمت عقب بیفتد و روند صعودی را پشت سر بگذراند. معامله گران ترند، الگوهای نمودار را مانند پرچم‌ها یا مثلث‌ها نشان می‌دهند که نشان دهنده ادامه روند بالقوه یک روند است.

برای مثال اگر قیمت، افزایش یابد و سپس یک پرچم یا مثلث تشکیل شود، یک معامله گر برای بیرون آمدن قیمت از الگویی که نشان دهنده ادامه روند صعودی است، پیروی می‌کند.

اکثر اوقات، معامله گران در زمان جستجوی فرصت‌های معاملات روند از ترکیبی از این استراتژی‌ها استفاده می‌کنند. یک معامله گر ممکن است به دنبال شکست از طریق سطح مقاومت باشد تا نشان دهد که ممکن است یک حرکت بالاتر آغاز شود. اما فقط در صورتی معامله می‌شود که قیمت، بالاتر از یک میانگین متحرک خاص باشد. قیمت با روند نزولی شروع می‌شود. سپس قیمت از طریق روند نزولی و بالاتر از میانگین متحرک، افزایش می‌یابد. البته این به معنای افزایش روند نیست. معامله گران ترند معمولا منتظر میمانند تا قیمت قبل از در نظر گرفتن روند صعودی، یک نوسان بالاتر از آن را نشان دهد.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 + = 90