دریافت اپلیکیشن

تورنادو کش (Tornado Cash) و آموزش کار با این پروتکل

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
تورنادو کش (Tornado Cash)

تورنادو کش (Tornado Cash) ابزاری برای مخفی کردن تراکنش‌های ارز دیجیتال و حفظ حریم خصوصی رمز ارزهاست. این پلتفرم مبادله و مخفی‌سازی تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم پیاده‌سازی شده است. پروتکل Tornado Cash در سال 2020 در دنیای رمز ارزها به عنوان پروتکلی کارآمد و شناخته شده ارائه شد. با کمک تورنادو کش امکان انجام تراکنش بدون ردیابی طرفین معامله فراهم می‌شود. در نتیجه امنیت بیشتری برای دارایی‌های کاربران در شبکه تراکنش‌ها ایجاد می‌شود. در واقع طراحی این سرویس بگونه‌ای است که حفظ حریم خصوصی کاربران به عنوان اولویت و ارزش تلقی می‌شود.

باتوجه به اهمیت محرمانه نگه داشتن هویت افراد و تراکنش‌ها در تکنولوژی بلاکچین، پروتکل تورنادو کش ایجاد شده است. همانطور که می‌دانید در شبکه‌هایی نظیر ارز دیجیتال مونرو و زی کش امکان ردیابی تراکنش‌ها وجود ندارد. اما شبکه‌هایی مانند ارز دیجیتال بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم این قابلیت را نداشته و متخصصان امکان دسترسی به صاحب آدرس را با اتصال تراکنش‌ها و آدرس‌های بلاکچین خواهند داشت. پروتکل به کاربران شبکه اتریوم امکان انجام تراکنش‌های محرمانه را می‌دهد. در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج بیشتر به مفهوم تورنادو کش و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

پروتکل تورنادو کش (Tornado Cash) چیست؟

یکی از اهداف بلاکچین حفظ حریم خصوصی در تراکنش‌ها به شمار می‌رود. در شبکه بلاکچین افراد برای استفاده از خدمات نیازی به احراز هویت و ثبت نام ندارند و تنها با داشتن یک آدرس کیف پول ارز دیجیتال می‌توانند به آسانی به امور مالی بپردازند. اما اطلاعات تراکنش‌ها در اغلب بلاکچین‌ها نظیر بیت کوین و اتریوم به صورت عمومی قابل مشاهده و استفاده است.

بنابراین حریم خصوصی تراکنش‌ها در این شبکه‌ها محفوظ نیست. پروتکل تورنادو کش Tornado Cash یک پروتکل غیرمتمرکز است که حفظ حریم خصوصی را در فضای بلاکچین ایجاد کرده است. قراردادهای هوشمند تغییرناپذیر پروتکل Tornado Cash در شبکه اتریوم پیاده‌سازی شده است. از این رو امکان تغییر و دستکاری قرارداد‌ هوشمند تورنادو کش توسط اعضای این پروتکل و توسعه‌دهندگان آن وجود ندارد.

پروتکل تورنادو کش نوعی پروتکل غیرحضانتی بوده که کاربران در آن کنترل دارایی خود را در دست دارند. همچنین در هربار استفاده از پروتکل تورنادو کش کاربران کلید خصوصی خود را در اختیار داشته و همواره به دارایی‌هایشان دسترسی دارند. از طرفی تورنادو کش به عنوان یک میکسر ارز دیجیتال نیز عمل می‌کند. بدین معنا که برای مخفی کردن منشا و مالکیت وجوه در بلاکچین، دارایی‌های کاربران مختلف را با هم ترکیب می‌کنند.

ارز دیجیتال تورن TORN چیست؟

توکن تورن TORN یکی از ارزهای دیجیتال معتبر و رمز ارز بومی پروتکل تورنادو کش است. این رمز ارز که نوعی توکن حاکمیتی است در صرافی‌ها ایرانی به نام تورنادو کش معرفی می‌شود. توکن تورن بر بستر شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20 بوجود آمده است.

کاربرد اصلی ارز تورن شرکت در فرآیندهای حاکمیتی پروتکل تورنادو کش است. کاربران از طریق ارز دیجیتال تورن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها و توسعه این پروتکل همکاری و مشارکت داشته باشند. یکی از ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال تورن، امنیت بالای آن است.

شاید برایتان جالب باشد که کاربران پلتفرم Tornado Cash براساس تعاملشان در این سیستم و تعداد تراکنش‌ها، برای ناشناس بودن در رتبه‌های بالاتر امتیاز دریافت می‌کنند. در انتها نیز از جمع این امتیازات و رسیدن به حدنصاب، توکن TORN ایجاد می‌شود.

مجموعه ذخیره توکن TORN حدود 10 میلیون بوده که 5 درصد آن یعنی حدود پانصد هزار توکن در تاریخ فوریه 2021 ایردراپ شد. این مسئله سبب شد تا ارزش ارز دیجیتال TORN به صورت ناگهانی تا 200 درصد افزایش یابد و قیمت آن به 436 دلار برسد. اما افزایش قیمت TORN زیاد پایدار نبود و بعد از گذشت زمان کوتاهی مجددا قیمت ارز دیجیتال TORN سقوط کرد و به حدود 50 دلار رسید. درحال حاضر هم ارزش ارز دیجیتال تورنادو کش برابر با تقریبا 37.82 دلار است.

نقشه راه پروتکل تورنادو کش

پروتکل تورنادو کش Tornado Cash برای فعالیت‌های خود نقشه راه مدونی ارائه نکرده است؛ اما توسعه‌دهندگان آن تصمیم دارند تا براساس نرخ پذیرش و امنیت بالای پروتکل نقشه راه آن را به سوی مشارکت حاکمیتی بالاتر و تمرکززدایی بیشتر سوق دهد. تیم توسعه‌دهنده این Tornado Cash از سال 2019 درحال فعالیت روی این پروژه بوده است.

این تیم بعد از دو سال توانست تورنادو کش را به عنوان یکی از امن‌ترین پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی با توسعه دقیق و انجام تراکنش‌ها با حفظ حریم خصوصی روی شبکه اتریوم معرفی کنند. تیم توسعه‌دهندگان Tornado Cash برای آینده خود برنامه‌هایی را درنظر داشت اما مورد تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) قرار گرفت.

حریم خصوصی در تورنادو کش

پروتکل تورنادو کش Tornado Cash بوسیله شکستن پیوند زنجیره‌ای میان آدرس‌های مبدا و مقصد می‌تواند موجب بهبود حریم خصوصی تراکنش‌ها گردد. این پروتکل در واقع بواسطه یک قرارداد هوشمند، کوین اتریوم و دیگر توکن‌ها را از یک آدرس پذیرفته و امکان برداشتشان را از طریق آدرس دیگری فراهم می‌سازد. همچنین به‌منظور به حداکثر رساندن امنیت و حریم خصوصی در پروتکل Tornado Cash استفاده از مراحلی نظیر یک Relayer جهت پرداخت‌های کارمزد تراکنش‌ها و بکارگیری یک آدرس بدون موجودی قبلی جهت برداشت توصیه می‌گردد.

تورنادو کش در سال 2019 روی بلاکچین اتریوم کار خود را شروع کرد و در سال 2021 یا خرداد ماه 1400، علاوه بر اتریوم زنجیره‌های جانبی و شبکه‌های بلاکچینی دیگری را نیز به سیستم خود اضافه و قراردادهای هوشمند خود را در این شبکه‌ها و زنجیره‌ها مستقر نمود. بدین ترتیب کاربران پروتکل Tornado Cash قادر به استفاده از آن در شبکه‌های دیگر نیز گردیدند. درحال حاضر پروتکل تورنادو کش در شبکه‌های مختلفی شامل موارد زیر قابل استفاده است:

 • بلاکچین اتریوم
 • زتجیره هوشمند بایننس
 • شبکه ارز دیجیتال پالیگان
 • شبکه Gnosis (xDAI سابق)
 • شبکه ارز دیجیتال آوالانچ
 • شبکه لایه دوم optimism
 • شبکه لایه دوم arbitrum

سپرده گذاری در تورنادو کش

برای سپرده‌گذاری در پروتکل تورنادو کش باید ابتدا کاربر رمزی برای خود ایجاد نماید. سپس هش خود را همرا با مبلغ سپرده دلخواه به قرارداد هوشمند آن بفرستد. سیستم قرارداد هوشمند بعد از پذیرفتن سپرده، اقدام به اضافه کردن تعهد به لیست سپرده‌ها می‌کند. بدین ترتیب امنیت سیستم تورنادو کش و اتریوم در کنار هم، شرایط ایده‌آلی برای انجام تراکنش‌ها ایجاد خواهد نمود.

علت انتخاب بلاکچین اتریوم برای تورنادو کش

همانطور که اشاره کردیم پلتفرم تورنادو کش از سال 2019 بر روی بستر شبکه اتریوم فعالیت خود را آغاز نمود. از این رو انتقال توکن‌های زیر توسط این پروتکل برای کاربران فراهم گردید:

 • تتر
 • WBTC
 • ETH
 • USDC DAI
 • Cdai

باتوجه به امنیت بالای اتریوم، سرمایه‌گذاری روی آن و پلتفرم‌های ایجاد شده در آن، کاری عاقلانه است. امنیت شبکه اتریوم ناشی از سیستم قرارداد هوشمندی است که به انجام تراکنش‌ها را با امنیت بالا ممکن می‌سازد. با کمی بررسی می‌توان به این پی برد که اتریوم یکی از بلاکچین‌های محبوب در میان فعالان ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. این مسئله که اتریوم یک سیستم برنامه ریزی شده است، یکی از دلایل محبوبیت آن محسوب می‌شود.

از طرفی امکان اجرای تراکنش‌های خصوصی در بستر آن سبب شده تا در صورت هک اتریوم، کاربران به هیچ وجه نگران افشای اطلاعات تراکنش‌های خود نباشند. از دیگر ویژگی‌های مثبت اتریوم که سبب انتخاب آن برای انجام تراکنش‌های شده می‌توان به پشتیبانی گسترده‌ی آن، آزاد بودن، اجرای سریع و آسان، سرمایه گذاری از طریق ارز دیجیتال تتر و قابلیت همکاری و اشتراک اشاره نمود.

عملکرد تورنادو کش توسط استخرهای نقدینگی

در پروتکل تورنادو کش، قرارداد هوشمند همانند یک استخر نقدینگی عمل می‌کند و پس از ترکیب همه رمز ارزهای واریزی به یک آدرس، آن‌ها را به استخر واریز می‌نماید. حال وقتییک کاربر، دارایی‌ها و اموال خود را تحت عنوان سپرده در استخر قرار می‌دهد، نوعی private note در حکم کلید خصوصی برای وی ساخته می‌شود. کاربر با استفاده از این یادداشت خصوصی، امکان دسترسی به رمزارزهای خود را در هر زمان خواهد داشت.

قابل توجه است که میزان امنیت پلتفرم Tornado Cash ارتباط مستقیمی با تعداد کاربران و میزان واریزی‌های استخر دارد. در واقع هر اندازه تعداد کاربران بیشتری رمز ارز به این استخر واریز نمایند، امنیت پلتفرم بالا خواهد رفت. این موضوع به دلیل این است که با افزایش تراکنش‌ها در استخر، ردیابی تراکنش‌ها دشوارتر می‌شود. علاوه بر این موارد برخی دیگر نکات جهت حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن تراکنش شامل موارد زیر هستند:

 • پرداخت کارمزد جهت برداشت از طریق relayer
 • صبر کردن میان عملیات واریز و برداشت
 • صبر کردن جهت ترکیب دارایی‌های خود با ارزهای بقیه

ارز دیجیتال تورنادو کش در چه کیف پولی قابل نگهداری است؟

توکن تورن به علت اینکه براساس استاندارد BEP20 در شبکه بایننس اسمارت چین و ERC20 در شبکه اتریوم ایجاد شده، امکان نگهداری در کیف پول‌های نرم افزاری نظیر کیف پول تراست ولت، کیف پول متامسک، سیف پول، بایننس چین ولت و در کیف پول سخت‌افزاری لجر وجود دارد.

آیا تورنادو کش قانونی است؟

تاکنون موارد استفاده از این پروتکل در جهت پنهان کردن دارایی‌های سرقتی و پولشویی در نتیجه هک‌های گوناگون بوده است؛ اما حفظ حریم خصوصی در شبکه بلاکچین یکی از الزامات گسترش پروتکل تورنادو کش به شمار می‌رود و در آینده این پروتکل می‌تواند برای انجام معاملات عادی بکار رود. همچنین استفاده از این پروتکل هم اکنون غیرقانونی نیست.

15ام - اسفند ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد

تپ سواپ (TapSwap) چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد

تپ سواپ (TapSwap) یک پروژه جدید دیفای است که مشابه با نات کوین تلگرام بخش قابل توجهی از عرضه توکن خود را از طریق تلگرام به صورت رایگان در میان مردم توزیع می‌کند. تفاوت ارز تپ سواپ با نات کوین در این است که این ایردراپ روی بلاکچین سولانا پیاده‌سازی شده است و عرضه توکن‌های […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال اوکی بی و پیش بینی آینده توکن OKB

ارز دیجیتال اوکی بی و پیش بینی آینده توکن OKB

ارز دیجیتال اوکی بی با نماد اختصاری OKB از معروف‌ترین توکن‌های صرافی می‌باشد که بر بستر بلاکچین OK ایجاد شده است. ارز okb به عنوان توکن بومی صرافی متمرکز OKEx، سومین صرافی بزرگ جهان از لحاظ نقدینگی نیز فعالیت دارد. درواقع ارز okb به عنوان توکن ابزاری صرافی ارز دیجیتال اکس نظیر صرافی بایننس، به […]

ادامه مطلب
ارز نات کوین (Notcoin) چیست؟ نحوه قیمت گذاری نات کوین

ارز نات کوین (Notcoin) چیست؟ نحوه قیمت گذاری نات کوین

ارز نات کوین (Notcoin) که از Nothing به معنای هیچ چیز آمده است، ارز دیجیتال است که این روزها تمامی جهان را به خود مشغول کرده است. بدون شک شما هم درحال حاضر با پرسش‌هایی از قبیل نات کوین قیمت گذاری شد؟ نات کوین تلگرام چیست؟ نات کوین در کدام صرافی لیست شده؟ قیمت نات […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال بایت کوین BNC چیست و بررسی آینده آن

ارز دیجیتال بایت کوین BNC چیست و بررسی آینده آن

Bcn token چیست؟ ارز دیجیتال بایت کوین با توکن bcn دارایی دیجیتالی حریم خصوصی، متن باز و غیرمتمرکز می‌باشد که همه اعضای شبکه آن در توسعه شبکه نقش دارند. ارز bcn راهکار مالی برای همه کسانی است که به موضوع حریم خصوصی اهمیت می‌دهند. بلاکچین BCN token تراکنش‌های بین المللی، خصوصی و فوری را بدون […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال گرین و آموزش نحوه استخراج Grin

ارز دیجیتال گرین و آموزش نحوه استخراج Grin

ارز دیجیتال گرین (GRIN) یکی از ارزهای رایج در بازار کریپتوکارنسی است. ارز گرین بر محور مقیاس‌پذیری، تعویض‌پذیری و حریم خصوصی تمرکز دارد. باتوجه به اینکه اکثر سرمایه‌گذاران به دنبال ارز دیجیتالی با آینده روشن هستند، این رمز ارز توانسته شهرت بسیاری کسب کند. همچنین این رمزارز دارای شباهت‌های بسیاری از نظر ساختار با ارز […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید