دریافت اپلیکیشن

تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
تحلیل آنچین

تحلیل آنچین از عباراتی است که در حوزه بلاک چین با آن مواجه شده‌اید. در حوزه بلاک چین با عباراتی مثل داده‌های آنچین یا داده‌های درون زنجیره‌ای، تراکنش‌ها و معیارهای آنچین روبرو خواهید شد. بازارهای مالی تعادلی از عرضه و تقاضا هستند و تحلیلگران ابزارهای زیادی را برای ارزیابی ارزش فعلی و آینده توسعه داده‌اند. هدف این ابزار ناکارآمدی بازار و مزیت‌های عالی نسبت به رقبای خود است. به طور کلی تحلیل آن چین یا بلاک چین یک حوزه در حال آپدیت و جدید می‌باشد که در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال  ویرا اکسچنج بیشتر با تحلیل آنچین آشنا خواهید شد.

تحلیل onchain  فاکتورهای فاندامنتال ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و توسعه و کاربرد این ایده‌ها برای تریدرهایی که می‌خواهند از اطلاعات عمومی بلاک چین در سایت آنچین استفاده کنند بسیار عالی است. بنابراین با داده‌های آن چین تریدرها می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی و مدیریت پوزیشن‌های خود را تقویت کنند.

اهمیت تحلیل آنچین یا درون زنجیره‌ای (Onchain)

تحلیل آن چین بسیار مفید است و در زمان معاملات ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی دارد. زیرا بعد از بررسی داده‌های آنچین مثل تعداد آدرس فعال و تعداد تراکنش و تریدرها می‌توانند متوجه شوند که چه زمانی تقاضای زیادی در شبکه وجود دارد. در نتیجه قیمت‌ها زیاد می‌شوند. تحلیل آن چین راه سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال را هموار می‌کند.

بلاکچین چیست؟

قبل از اینکه وارد توضیحات دنیای آنچین شویم ابتدا لازم است اطلاعاتی درباره بلاک چین داشته باشید. پیشرفت بلاک چین معمولا به دلیل اختراع انقلابی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو به او نسبت داده می‌شود. اما ایده‌پردازان اصلی بلاکچین استوارت هابر (Stuart Haber) و اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) هستند. این دو محقق دانشگاهی در سال ۱۹۹۱ پیاده‌سازی یک ابزار دیجیتالی مبتنی بر پلمپ زمانی (timestamp) را پیشنهاد کردند. هدف این ابزار این بود که اسناد ارزشمندی در وب منتشر می‌شد که دائمی و بدون دستکاری در دسترس بودند. مجبوب ترین پروتکل‌های بلاک چین امروزه بسیاری از ویژگی‌های اولیه را دارند.

بلاک چین عمومی به عنوان یک زنجیره دیجیتالی از بلوک‌هایی تشکیل شده است. هر بلوک شامل اطلاعاتی ارزشمند و یک کد عددی با نام هش است. یک بلوک نه تنها با هش بلکه با هش قبلی خود مشخص می‌شود. بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی است که شامل پرونده‌هایی می‌باشد که این پرونده‌ها در شبکه وسیعی از گره‌ها قرار دارند. یک گره یعنی یک سیستم رایانه. شخص یا سازمان مجاز به ایجاد تغییرات یا کنترل جریان اطلاعات به صورت یکطرفه هستند. بلاک چین سیستم‌های مالی و اطلاعاتی را به شبکه‌های غیر متمرکز تغییر می‌دهد. سیستم بلاک چین سیستمی است که انتقال اطلاعات را بدون نیاز به اعتمادسازی (به صورت trustless) انجام می‌دهد.

تحلیل آنچین چیست؟

تحلیل آن چین توسط اطلاعات درون شبکه بلاکچین می‌شود و ابزاری بسیار قدرتمند و کارآمد برای آنالیز و بررسی فعالیت‌های انجام شده در شبکه است. کارمزد تراکنش‌ها، فعالیت هولدرهای قدیمی و تعداد آدرس‌های جدید یا فعال اطلاعاتی است که می‌توانید از طریق تحلیل آن چین بدست آورید.

شاید معمول ترین روش تجزیه  تحلیل معاملات ارزهای دیجیتال تحلیل تکنیکال باشد. اما استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط بلاک چین‌های عمومی مثل بیت کوین و اتریوم می‌تواند چشم انداز بسیار عالی داشته باشد. اما این تحلیل برای دارایی‌های سنتی امکان پذیر نیست. این اطلاعات می‌تواند مکمل تحلیل‌های دیگر باشد.

تاریخچه تحلیل آنچین ارز دیجیتال

اکثر ابزارهای تحلیل آنچین طی سه یا چهار سال است که به وجود آمده‌اند. اما سابقه برخی از آنها به سال 2011 برمیگردد. شاخص coin days destroyed (CDD) به عنوان معیار ارزش‌گذاری بیت کوین ایجاد شد. این شاخص برای ردیابی فعالیت در شبکه بیت کوین معرفی شد. CDD به تعداد روزهایی اشاره می‌کند که یک کوین به صورت دست نخورده در یک کیف پول نگهداری می‌شود. در سال ۲۰۱۷، کریس برنیسک (Chris Burniske) و جک تاتار (Jack Tatar) یکی از معروف‌ترین معیارها را به تراکنش (NVT) توسعه دادند.

منظور از داده‌های درون زنجیره‌ای با تحلیل On-Chain چیست؟

داده‌های آنچین شامل اطلاعات تمام تراکنش‌های انجام شده در یک شبکه بلاک چین خاص است. منظور از این اطلاعات، تمامی اطلاعات نوشته شده بر روی بلوک‌های بلاکچین است. درباره بلاک چین عمومی تمامی این اطلاعات در دسترس بوده و داده‌های آن آنچین به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • داده‌های تراکنش : برای مثال اگر آدرسی ارسال یا دریافت شود یا مبلغی انتقال داده شود، موجودی باقی مانده برای یک آدرس خاص به شما نشان داده می‌شود.
 • داده‌های بلوک : منظور از داده‌های بلوک، پلمپ زمانی و کارمزد ماینرها و پاداش‌ها است.
 • کد قرارداد هوشمند: منظور از این کد، منطق مدون کسب و کار روی یک بلاک چین است.

شاخص‌ های مهم  آنچین

هزاران و صدها داده آنچین وجود دارد. هر کدام از آنها اطلاعات مختلفی را نشان می‌دهند که سرمایه گذاران با پیگیری و درک آنها می‌توانند در بازار پیشرو باشند. بنابراین سرمایه گذاران می‌توانند برای معاملاتی که سود بیشتری دارد تصمیمات بهتری بگیرند. برجسته‌ترین داده‌های آنچین که قیمت روزانه را مشخص می‌کنند عبارتند از:

 • تعداد آدرس‌های فعال و جدید
 • حجم تراکنش‌ها
 • ارزش شبکه به تراکنش
 • ورودی یا خروجی سرمایه از صرافی‌های آنلاین

چگونه داده‌های آنچین را بدست آوریم؟

به دلیل اینکه پلتفرم‌های تحلیل On-Chain  رو به افزایش هستند و ممکن است در انتخاب بهترین آنها گیج شوید در ادامه به معرفی چندین نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • سایت گلسنود
 • پلتفرم کریپتوکوانت
 • وب سایت Coinmetrics.io
 • dappradar.com

مزایای داده‌های On Chain Analysis

اگر از تجزیه و تحلیل داده‌های آنچین در معاملات روزانه خود استفاده کنید از مزایای زیادی بهره مند می‌شوید. بعد از بررسی معیارهای مهم آنچین مثل تعداد آدرس فعال و تراکنش و تریدرها می‌دانید که چه زمانی تقاضا در شبکه زیاد بوده و قیمت‌ها در چه زمانی زیاد خواهند شد. همچنین با مشاهده معیارها و تحلیل های آنچین می‌توانید از بازار و رفتار سرمایه گذاران اطلاعات زیادی کسب کنید. تریدرهای هوشمند کاملا آگاه هستند و تریدرهای تازه کار هم باید بدانند که داده‌های آنچین چقدر با ارزش هستند. پلتفرم‌هایی برای تجزیه و تحلیل آنچین وجود دارند. این پلتفرم‌ها بررسی چنین داده‌های مهمی را ساده و آسان و روان کرده‌اند.

معایب و محدودیت‌های تحلیلی آنچین

دنیای آن چین مانند سایر روش‌ها دارای محدودیت‌هایی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. تنها بیشتر از یک دهه از عمر ارزهای دیجیتال می‌گذرد و نتایج و تحلیل‌های تاریخی که با معیارهای کنونی حاصل شده‌اند، تاریخ انقضا دارند. بسیاری از تحلیل‌ها که هم اکنون در دتسرس هستند به دلیل همر پایین در آینده معنادار نخواهند بود و نمی‌توان برای مدت زمانی طولانی بر روی آن حساب باز کرد.
 2. تحلیل‌های On-Chain برای آن دسته از تریدرهایی که در تایم‌های کوتاه مدت فعالیت می‌کنند مناسب نیست. چراکه تحلیل‌های درون زنجیره‌ای معمولا با چشم اندازی طولانی و بلند مدت ایجاد می‌شوند و ارزش خاصی برای این بخش از معامله گران ندارند. البته این افراد از تحلیل on chain به عنوان یک مکمل برای معامله‌های خود استفاده کنند.

منظور از تحلیل آنچین ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال اولین کلاس دارایی است. در این کلاس می‌توان فعالیت سرمایه گذاران را از مجموعه داده‌های بزرگ به واسطه دفتر کل عمومی هر دارایی دیجیتال، خارج کرد. زیرا دفتر کل تمامی اقدامات و تحلیل آنچین یا درون زنجیره‌ای را ثبت می‌کند. بلاک چین مجموعه‌ای از داده‌های با و فساد ناپذیر مالی است. با بلاک چین می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را به صورت دقیق مشخص کرد. از طریق این اطلاعات می‌توان رفتار سرمایه گذاران را بررسی کرد.

منظور از تحلیل آنچین ارز دیجیتال تجزیه و تحلیل تکنیکال از فاندامنتال‌های ارزهای دیجیتال است. این نوع تجزیه و تحلیل با مشاهده روندهای تاریخی بر روی یک ارز دیجیتال متمرکز می‌شود. یا اینکه این نوع تجزیه و تحلیل می‌تواند دارایی دیجیتال مختلف برای شناسایی رمز ارزهای کم ارزش یا با ارزش را مقایسه کند. ارزش واقعی ارز دیجیتالی مثل بیت کوین از دو بخش قابل سنجش است:

 • ارزش گمانی (speculative value)
 • و ارزش کاربردپذیری (utility value)

تحلیل آنچین یک ابزار حیاتی است که به شما کمک می‌کند تا ارزش گمانی یک ارز دیجیتال را از ارزش کاربرد پذیری آن جدا کنید. برای مثال با بررسی شکاربر و فعالیت ماینرها با استفاده از داده‌های درون زنجیره‌ای یا آنچین می‌توانید متوجه شوید که آیا قیمت فعلی با فاندامنتال‌ها قابل توجیه است یا خیر؟

تحلیل آنچین چه کمکی به تریدها می‌کند؟

مزیت اصلی معیارهای آنچین این است که رفتار سرمایه‌گذاران را به صورت لحظه‌ای نشان می‌دهند. همانگونه که اشاره کردیم دو معیار مهم تحلیل آنچین برای بررسی عبارتند از: تعداد آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌ها که دو نماینده برای تقاضا و استفاده از شبکه بلاک چین هستند. زمانی که تعداد آدرس‌ها و تراکنش‌های فعال به شدت زیاد شوند، این شرایط معمولاً با افزایش قیمت ارتباط دارد. معیارهای ساده توسط داده‌های آنچین در دسترس هستند و بسیاری از معیارها نسبت‌های خاصی را برای ارائه اطلاعات در مورد بازار و رفتار سرمایه گذاران حدس می‌زنند.

برای مثال همه ما می‌توانیم سرمایه بازار را مشارکت همه تریدرها در نظر بگیریم. در این حالت اگر سرمایه تحقق یابد می‌تواند مشارکت سرمایه گذاران بلند مدت باشد. در کل زمانی که این دو معیار از هم فاصله بگیرند می‌تواند نشانگر داغ شدن بیش از حد بازار و اتکای زیاد به سوداگرهای کوتاه مدت باشد. بنابراین به صورت دوره‌ای، اختلاف بین این دو معیار کم و زیاد می‌‌شودو به تریدرها کمک می‌کند تا مناطق بهینه برای خرید و فروش ارز دیجیتال را پیدا کنند.

تقسیم بندی تحلیل‌های آنچین بر اساس مدل‌های متفاوت

تحلیل‌هیا آن چین به دو مدل کلی زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 1. مدل UTXO : این مدل به شما نشان می‌دهد که تراکنش‌های خرج نشده همان موجودی‌های کاربران است که بعد از هر تراکنش، به روزرسانی می‌شود. درست مثل این است که شما با یک اسکناس 10 هزار توامنی وارد فروشگاه می‌شوید و به ارزش 50 هزار تومان خرید کنید و با پرداخت اسکناس، مابقی وجه خود را دریافت کنید.
 2. مئل مبتنی بر حساب: این مدل در شبکه‌هایی مثل اتریوم بیشتر کاربرد دارد. به این روش که هر کاربر با داشتن یک حساب شخصی مجزا و ثبت ورودی و خروجی‌های حساب، ارزش سرمایه گذاری‌اش مشخص می‌شود.

مفهوم UTXO در تحلیل آنچین

از معیارهای متفاوتی می‌توان برای ایجاد دیدگاه‌های مختلف در بازار استفاده کرد که بیشتر این معیارها بر مفهوم UTXOs (خروجی‌های خرج نشده تراکنش) تکیه دارند. با این وجود در تدوین معیارهای توکن اتریوم و ERC-20 مشکل وجود دارد و مدل‌های حساب این شبکه‌ها به سختی قابل ردیابی هستند.  UTXO مقدار ارز دیجیتالی است که بعد از انجام یک تراکنش، باقی مانده است. با UTXO می‌توان آنها را ردیابی کرد تا مشخص شود چه زمانی یک کیف پول، دارایی خود را برای آخرین بار جابجا کرده یا یک آدرس چه مدت زمانی دارایی دیجیتال را نگهداشته است. سن و اندازه و تعداد UTXO های انتقالی بر روی یک بلاک چین خاص می‌تواند سیگنال‌های موثری را ارائه دهد و به معیارهای آنچین تبدیل کند. درست مانند سرمایه تحقق یافته امواج HODL و درصد موجودی در سود یا زیان.

اتریوم به عنوان دومین شبکه بلاک چین بزرگ و متفاوت از بیت کوین و برخی از آلتکوین‌ها است. چراکه بر اساس مدل حساب و بر خلاف مدل UTXO می‌باشد. در مدل UTXO یک UTXO مجموع کل سکه را در مسیر خود به آدرس نهایی محاسبه می‌کند. سپس دفتر کل ثبت می‌کند که چه کسی و چه زمانی مالک است و آدرس‌ها می‌توانند چند UTXO داشته باشند.

مدل حساب (account model) به این معنی است که سکه‌ها به آسانی قابل ردیابی نیستند. چراکه سکه‌های ورودی و خروجی در موجودی حساب‌ها مخلوط شده و به دست آوردن برخی معیارها مانند سن سکه برای توکن‌های اتریوم و ERC-20 سخت خواهد بود. برخی از معیارهای اعمال شده برای بیت کوین (و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر UTXO مانند بیت کوین کش و لایت کوین) به طور مستقیم برای اتریوم یا سایر بلاکچین‌های مشابه قابل استفاده نیستند. در نتیجه، کار بیشتری برای انتقال این مدل‌ها به ارزهای دیجیتال مبتنی بر حساب نیاز می‌باشد.

تحلیل آنچین و تحلیل تکنیکال چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بسیاری از تکنیکالیست‌ها بر این باورند که تمام اتفاقاتی که در بازار می‌افتد وابسته به قیمت است و به کمک قیمت می‌توان آنها را پیش بینی کرد. اما در بازارهای مالی همه چیز وابسته به احتمال است. در واقع با وجود اصرار تکنیکالیست‌ها به کافی بودن تغییرات قیمت برای پیش بینی بازار بازهم تحلیل آنچین می‌تواند اطمینان شما را از وارد شدن به یک معامله بیشتر کند.

عاقلانه‌ترین روش این است تا برای وارد شدن به معاملات هم از تکنیکال و هم از تحلیل آنچین تاییدیه گرفته باشید. در دنیای امروز شما نمی‌توانید تراکنش‌های دولت‌ها و افراد مهم را بررسی کنید. اما در تحلیل آنچین این امکان وجود دارد و همین امر می‌تواند بسیاری از فسادهای مالی را کاهش دهد. تحلیل تکنیکال تنها قیمت را بررسی می‌کند. در حالی که تحلیل آنچین علاوه بر قیمت، احساسات مردم نسبت به بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری را نیز تشخیص می‌دهد و با توجه به داده‌هایی که در اختیار ما قرار می‌دهد گاهی می‌توانیم حتی بیشتر از تحلیل تکنیکال به آن تکیه کنیم.

سوالات پر تکرار

در ادامه به سوالات متداول درباره تحلیل آن چین پاسخ داده‌ایم:

هدف از استفاده تحلیل آن چین چیست؟

وب سایت‌هایی در حوزه ارز دیجیتال با استفاده از داده‌های درون شبکه‌ای وجود دارد که اطلاعات مفیدی را برای کاربران استخراج می‌کند. بنابراین تمام اقدامات زنجیره‌ای در تاریخ به صورت ثبت شده وجود دارد و می‌توان آنها را مشخص کرد. معامله گران می‌توانند با استفاده از تحلیل آنچین در شناخت توکن‌هایی که رشد دارند یک سیگنال مناسب باشند. برای مثال با تحلیل آنچین دوج کوین و شیبا نمونه کوین‌های رشد چند درصدی هستند.

هزینه‌های مربوط به تحلیل On Chain چگونه است؟

برای تایید تراکنش‌ها در شبکه لازم است تا ماینرها سختی شبکه را به کمک دستگاه‌های خود تامین کنند و کارمزد معاملات را دریافت نمایند. با وجود این شرایط اگر سختی شبکه و تعداد معاملات کم باشد کارمزدی که طرفین معامله باید بپردازند بسیار کم و در برخی از موارد حتی به صفر می‌رسد. ولی با شرایط موجود که هم سختی شبکه و هم تعداد معاملات در حال افزایش است، کارمزد معاملات کمی آزار دهنده خواهد بود.

چگونه می‌توان یک تحلیل آنچین موثر و بهینه انجام داد؟

راز رسیدن به یک تحلیل موثر، پرسیدن سوالات مناسب است. در واقع پرسیدن سوالاتی مانند فعالان شبکه که به رفتار آنها علاقه دارید (ماینرها، نهنگ‌ها و…) چه کسانی هستند؟ محرک‌ها، انگیزه‌ها ونقاط ضعف آنها چیست؟ چگونه تصمیمات آنها (موجودی کیف پول، حجم تراکنش‌ها و…) انجام می‌شود؟ ما را به یک تحلیل آنچین جامع می‌رساند.

24ام - خرداد ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین نوعی دارایی‌ دیجیتال هستند که ارزش آن‌ها مرتبط با دارایی‌های دیگر است. برای نمونه ارز دیجیتال تتر از استیبل کوین های معروف بازار کریپتوکارنسی است که ارزش آن یک دلار می‌باشد. استیبل کوین‌ها همانند توکن‌ها بوده و فقط در پشتوانه باهم تفاوت دارند. این ارز دیجیتال پایدار از انواع ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم میکر، به عنوان بهترین پلفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز دیجیتال میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال آلت کوین چیست؟

ارز دیجیتال آلت کوین چیست؟

ارز دیجیتال آلت کوین‌ با هدف تلاش برای بهبود و تغییر قوانین بیت کوین بوجود آمده‌ است. درواقع آلت کوین‌ها همه رمزارزها به جز بیت کوین را شامل می‌شوند. آشنایی با این مفهوم به سرمایه‌گذاران بازار رمزارز کمک می‌کند تا با انتخاب صحیح سرمایه‌گذاری با ریسک کم، سود فراوانی را بدست آورند. بهترین کوین ها […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال بایت کوین

ارز دیجیتال بایت کوین

Bcn token چیست؟ ارز دیجیتال بایت کوین با توکن bcn دارایی دیجیتالی است که ارزش آن در بازار حدود 6.64 میلیون دلار است و در رتبه 869 بازار قرار دارد. Bytecoin در سال 2014 با پشتیبانی الگوریتم رمزنگاری امضای حلقه‌ای وارد بازار جهانی شد. این ارز دیجیتال غیرقابل ردیابی است که برخلاف بیت کوین، اطلاعات […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو یک ارمزارز پیگیر گریز و امن است که یکی از شناخته‌ شده‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال معرفی می‌شود. این ارز دیجیتال بر حفظ حریم خصوصی و عدم پیگیری تراکنش‌ها استوار است. درواقع این پروژه به دلیل این قابلیت بحث‌برانگیز در بلاکچین خود، موجب شده بسیاری از صرافی‌ها و وبسایت‌ها از لیست کردن آن […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید