تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

تحلیل آنچین یکی از عباراتی است که در حوزه بلاک چین با آن مواجه شده‌اید. در حوزه بلاک چین با عباراتی مثل داده‌های آنچین یا داده‌های درون زنجیره‌ای، تراکنش‌ها و معیارهای آنچین روبرو شده‌اید. بازارهای مالی تعادلی از عرضه و تقاضا هستند. تحلیلگران ابزارهای زیادی را برای ارزیابی ارزش فعلی و آینده توسعه داده‌اند. هدف این ابزار ناکارآمدی بازار و مزیت‌های عالی نسبت به رقبای خود است. به طور کلی تحلیل آن چین یا بلاک چین یک حوزه در حال آپدیت و جدید است. در ادامه این مطلب از سایت صرافی آنلاین ویرا اکسچنج بیشتر با تحلیل آنچین آشنا خواهید شد.

تحلیل آن چین یا تحلیل بلاک چین یک حوزه در حال ظهور است. تحلیل Onchain فاکتورهای فاندامنتال ارزهای دیجیتال را برای بهتر کردن تصمیمات سرمایه گذاری و معاملاتی بررسی می‌کند. توسعه و کاربرد این ایده‌ها برای تریدرهایی که می‌خواهند از اطلاعات عمومی بلاک چین استفاده کنند بسیار مفید است. بنابراین تریدرها می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی و مدیریت پوزیشن‌های خود را تقویت کنند.

اهمیت تحلیل آنچین یا درون زنجیره‌ای (Onchain)

تحلیل آن چین بسیار مفید است و در زمان معاملات ارزهای دیجتال اهمیت زیادی دارد. زیرا بعد از بررسی داده‌های آنچین مثل تعداد آدرس فعال و تعداد تراکنش و تریدرها می‌توانید متوجه شوید که چه زمانی تقاضای زیادی در شبکه وجود دارد. در نتیجه قیمت‌ها زیاد می‌شوند. تحلیل آن چین راه سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال را هموار می‌کند.

بلاکچین چیست؟

قبل از اینکه وارد توضیحات دنیای آنچین شویم ابتدا لازم است اطلاعاتی درباره بلاک چین داشته باشید. پیشرفت بلاک چین معمولا به دلیل اختراع انقلابی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو به او نسبت داده می‌شود. اما ایده‌پردازان اصلی بلاکچین استوارت هابر (Stuart Haber) و اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) هستند. این دو محقق دانشگاهی در سال ۱۹۹۱ پیاده‌سازی یک ابزار دیجیتالی مبتنی بر پلمپ زمانی (timestamp) را پیشنهاد کردند. هدف این ابزار این بود که اسناد ارزشمندی در وب منتشر می‌شد که دائمی و بدون دستکاری در دسترس بودند. مجبوب ترین پروتکل‌های بلاک چین امروزه بسیاری از ویژگی‌های اولیه را دارند.

بلاک چین عمومی به عنوان یک زنجیره دیجیتالی از بلوک‌هایی تشکیل شده است. هر بلوک شامل اطلاعاتی ارزشمند و یک کد عددی با نام هش است. یک بلوک نه تنها با هش بلکه با هش قبلی خود مشخص می‌شود. بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی است که شامل پرونده‌هایی است. این پرونده‌ها در شبکه وسیعی از گره‌ها قرار دارند. یک گره یعنی یک سیستم رایانه. شخص یا سازمان مجاز به ایجاد تغییرات یا کنترل جریان اطلاعات به صورت یکطرفه هستند. بلاک چین سیستم‌های مالی و اطلاعاتی را به شبکه‌های غیر متمرکز تغییر می‌دهد.  سیستم بلاک چین یک سیستم است که انتقال اطلاعات را بدون نیاز به اعتمادسازی (به صورت trustless) انجام می‌دهد.

تحلیل آنچین چیست؟

تحلیل آن چین توسط اطلاعات درون شبکه بلاکچین می‌شود و ابزاری بسیار قدرتمند و کارآمد برای آنالیز و بررسی فعالیت‌های انجام شده در شبکه است. کارمزد تراکنش‌ها، فعالیت هولدرهای قدیمی و تعداد آدرس‌های جدید یا فعال اطلاعاتی است که می‌توانید از طریق تحلیل آن چین بدست آورید.

شاید معمول ترین روش تجزیه  تحلیل معاملات ارزهای دیجیتال تحلیل تکنیکال باشد. اما استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط بلاک چین‌های عمومی مثل بیت کوین و اتریوم می‌تواند چشم انداز بسیار عالی داشته باشد. اما این تحلیل برای دارایی‌های سنتی امکان پذیر نیست. این اطلاعات می‌تواند مکمل تحلیل‌های دیگر باشد.

منظور از داده‌های درون زنجیره‌ای با تحلیل On-Chain چیست؟

داده‌های آنچین شامل اطلاعات تمام تراکنش‌های انجام شده در یک شبکه بلاک چین خاص است. منظور از این اطلاعات، تمامی اطلاعات نوشته شده بر روی بلوک‌های بلاکچین است. درباره بلاک چین عمومی تمامی این اطلاعات در دسترس است. داده‌های آن آنچین به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • داده‌های تراکنش : برای مثال اگر آدرسی ارسال یا دریافت شود یا مبلغی انتقال داده شود، موجودی باقی مانده برای یک آدرس خاص به شما نشان داده می‌شود.
  • داده‌های بلوک : منظور از داده‌های بلوک، پلمپ زمانی و کارمزد ماینرها و پاداش‌ها است.
  • و کد قرارداد هوشمند: منظور از این کد، منطق مدون کسب و کار روی یک بلاک چین است.

بهترین داده‌های آن چین

هزاران و صدها داده آنچین وجود دارد. هر کدام از آنها اطلاعات مختلفی را نشان می‌دهند. سرمایه گذاران با پیگیری و درک آنها می‌توانند در بازار پیشرو باشند. بنابراین سرمایه گذاران می‌توانند برای معاملاتی که سود بیشتری دارد تصمیمان بهتری بگیرند. برجسته‌ترین داده‌های آنچین که قیمت روزانه را مشخص می‌کنند عبارتند از:

  • تعداد آدرس‌های فعال و جدید
  • حجم تراکنش‌ها
  • ارزش شبکه به تراکنش
  • ورودی یا خروجی سرمایه از صرافی‌های آنلاین

مزایای داده‌های On Chain Analysis

اگر از تجزیه و تحلیل داده‌های آنچین در معاملات روزانه خود استفاده کنید از مزایای زیادی بهره مند می‌شوید. بعد از بررسی معیارهای مهم آنچین مثل تعداد آدرس فعال و تراکنش و تریدرها می‌دانید که چه زمانی تقاضا در شبکه زیاد بوده و قیمت‌ها در چه زمانی زیاد خواهند شد. همچنین با مشاهده معیارها و تحلیل های آنچین می‌توانید از بازار و رفتار سرمایه گذاران اطلاعات زیادی کسب کنید. تریدرهای هوشمند کاملا آگاه هستند و تریدرهای تازه کار هم باید بدانند که داده‌های آنچین چقدر با ارزش هستند. پلتفرم‌هایی برای تجزیه و تحلیل آنچین وجود دارند. این پلتفرم‌ها بررسی چنین داده‌های مهمی را ساده و آسان و روان کرده‌اند.

منظور از تحلیل آنچین ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال اولین کلاس دارایی است. در این کلاس می‌توان فعالیت سرمایه گذاران را از مجموعه داده‌های بزرگ به واسطه دفتر کل عمومی هر دارایی دیجیتال، خارج کرد. زیرا دفتر کل تمامی اقدامات و تحلیل آنچین یا درون زنجیره‌ای را ثبت می‌کند. بلاک چین مجموعه‌ای از داده‌های با و فساد ناپذیر مالی است. با بلاک چین می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را به صورت دقیق مشخص کرد. از طریق این اطلاعات می‌توان رفتار سرمایه گذاران را بررسی کرد.

منظور از تحلیل آنچین ارز دیجیتال تجزیه و تحلیل تکنیکال از فاندامنتال‌های ارزهای دیجیتال است. این نوع تجزیه و تحلیل با مشاهده روندهای تاریخی بر روی یک ارز دیجیتال متمرکز می‌شود. یا اینکه این نوع تجزیه و تحلیل می‌تواند دارایی دیجیتال مختلف برای شناسایی رمز ارزهای کم ارزش یا با ارزش را مقایسه کند.ارزش واقعی ارز دیجیتالی مثل بیت کوین از دو بخش قابل سنجش است:

  • ارزش گمانی (speculative value)
  • و ارزش کاربردپذیری (utility value)

تحلیل آنچین یک ابزار حیاتی است که به شما کمک می‌کند تا ارزش گمانی یک ارز دیجیتال را از ارزش کاربرد پذیری آن جدا کنید. برای مثال با بررسی و پذیر شکاربر و فعالیت ماینرها با استفاده از داده‌های درون زنجیره‌ای یا آنچین می‌توانید متوجه شوید که آیا قیمت فعلی با فاندامنتال‌ها قابل توجیه است یا خیر؟

تاریخچه تحلیل آنچین ارز دیجیتال

اکثر ابزارهای تحلیل آنچین طی سه یا چهار سال است که به وجود آمده‌اند. اما سابقه برخی از آنها به سال 2011 برمیگردد. شاخص coin days destroyed (CDD) به عنوان معیار ارزش‌گذاری بیت کوین ایجاد شد. این شاخص برای ردیابی فعالیت در شبکه بیت کوین معرفی شد. CDD به تعداد روزهایی اشاره می‌کند که یک کوین به صورت دست نخورده در یک کیف پول نگهداری می‌شود. در سال ۲۰۱۷، کریس برنیسک (Chris Burniske) و جک تاتار (Jack Tatar) یکی از معروف‌ترین معیارها را به نام نسبت ارزش شبکه به تراکنش (NVT) توسعه دادند.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 2