دریافت اپلیکیشن

ایردراپ (airdrop) چیست و هرآنچه باید از آن بدانید

ویرا اکسچنج
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
ایردراپ (airdrop)

ایردراپ (airdrop)اصطلاحی رایج و پرکاربرد در ارز دیجیتال است. هدف ایردراپ ارز دیجیتال در بازار رمز ارزها اطلاع رسانی و تبلیغات است. به عبارتی برخی پروژه‌ها برای شناخته شدن و معرفی به کاربران بازار کریپتو در ازای انجام برخی امور یا به صورت قرعه کشی به کاربرانشان رمز ارز رایگان جایزه می‌دهند. با برگزاری یک ایردراپ رایگان، توکن موردنظر میان کاربران فضای ارز دیجیتال به رسمیت شناخته شده و به اهداف تبلیغاتی خود خواهد رسید.

اگرچه وعده ارز دیجیتال رایگان همراه با کلاهبرداری است؛ اما Airdrop داستانی متفاوت دارد. در ایردراپ‌ها ارز رایگان در ازای انجام برخی امور میان کاربران توزیع می‌شود. در تعریف ساده می‌توان گفت ایردراپ فرصتی جهت آشنایی با ارزهای دیجیتال جدید و افزایش سود برای سرمایه‌گذاران می‌باشد.

کاربران برای دریافت ایردراپ ارز دیجیتال باید برخی شرایط را نظیر عضویت در کانال‌های تلگرام یا توئیتر و ثبت‌نام در سایت‌هایی خاص و داشتن کیف‌ پول اتریوم را برآورده کنند. برای نمونه ایردراپ همستر کمبات، نات کوین و … از نمونه‌های Airdrop های جدید معرفی شده توسط تلگرام هستند.

در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج قصد داریم به معرفی اینکه ایردراپ تلگرام چیست؟ و نکاتی در این باره بپردازیم.

ایردراپ چیست

ایردراپ چیست؟

در دنیای واقعی واژه ایردراپ (Airdrop) به معنای ارسال بسته‌های پشتیبانی و یا انتقال نیرو بوسیله هواپیما یا هلیکوپتر است. اما در دنیای ارز دیجیتال این واژه به معنای توزیع ارز دیجیتال رایگان در بین کاربران یک پروژه می‌باشد که با اهداف مختلفی مانند افزایش آگاهی درمورد پروژه و توزیع عادلانه‌تر توکن انجام می‌گیرد. با Airdrop بدون خرید ارز دیجیتال می‌توانید رمز ارز بدست آورید.

در تعریفی بهتر ایردراپ‌ ارز دیجیتال نوعی استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی که بوسیله شرکت‌های نوپا و استارت آپ‌ها راه اندازی می‌گردد. در رویداد ایردراپ رایگان، معامله‌گران ارز دیجیتال توکن یک پروژه را به صورت رایگان بدست می‌آورند و تنها درخواستی که از آن‌ها می‌شود، تبلیغ پروژه موردنظر است.

در نتیجه این استراتژی اسم رمز ارز جدید بر سر زبان‌ها می‌افتد و افراد تازه با پروژه آشنا می‌شوند. بعلاوه از آنجایی که بسیاری از کاربران در جریان Airdrop ارزهای خود را بدست آورده‌اند، اقدام به فروش آن ‌ها در صرافی‌ها می‌کنند و قیمت واقعی آن ارز هم تعیین می‌شود. درواقع ایردراپ ارز دیجیتال یکی از روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است. این ماهیت برد-برد سبب می‌شود که هم پروژه استارت‌آپ‌ها به همه معرفی شود و هم شرکت‌کنندگان پاداش مالی دریافت کنند.

هدف ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

هدف ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

هر اندازه افراد بیشتری یک کالا یا خدمات را بشناسند، در میان افراد دیگر نیز امکان استفاده از آن خدمات و کالا بیشتر خواهد شد. در واقع در بازاریابی سعی می‌شود تا صدای شرکت به گوش مشتریان بالقوه بیشتری برسد. یک پلتفرم و ارز دیجیتال جدید به منظور دیده شدن نیاز دارد تا به روشی شناخته شود تا امید به روند توسعه آن ادامه دار تلقی گردد. ایردراپ رایگان روشی است که دریافت هدیه شیرینی را برای کاربران داشته و به صورتی غیرمستقیم نام ارز دیجیتال جدیدی را میان جوامع کریپتویی بیشتر تکرار می‌کند.

افراد معمولا با معرفی این فرصت‎ها در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌گردند نگاه بیشتری به این چنین پروژه‌ها شود و سطح مشارکت جهت دریافت Airdrop از این پلتفرم‌ها بیشتر می‌شود. این موارد سبب می‌شود تاهدف بازاریابی Airdrop که دیده شدن در بین افراد است، به درستی تحقق یابد. برخی از نمونه‌های جدید این استراتژی که این روزها سر و صدای بسیاری کرده است، همستر کمبات، تپ سواپ و … هستند.

روش دریافت ایردراپ رایگان چگونه است؟

روش دریافت ایردراپ رایگان چگونه است؟

برخی از روش‌های دریافت ایردراپ رایگان و پیدا کردن آن عبارتند از:

 • انجام جستجوی منظم و مداوم جهت یافتن فرصت‌های Airdrop ارز دیجیتال
 • دنبال کردن صفحه airdrop aggregators و ثبت نام ایردراپ‌های انحصاری
 • ثبت نام در پلتفرم جدید به منظور استفاده از Airdrop استاندارد
 • دنبال کردن پروژه‌های درحال آماده سازی جهت Airdrop بونتی
مزایا و معایب ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

مزایا و معایب ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

همانند هر استراتژی و مفهوم در بازار ارز دیجیتال، این اصطلاح نیز دارای مزایا و معایبی است. در واقع احتمال دارد با دریافت توکن‌های رایگان پروژه‌ای قوی، کیف پول ارز دیجیتال فرد پر پول گردد و یا احتمال دارد به سبب نبود نقدینگی توکن‌های جدید در هیچ صرافی لیست نشده و بی ارزش شوند. در ادامه به مزایا و معایب Airdrop خواهیم پرداخت:

مزایا ایردراپ رایگان

 • آگاهی از پروژه
 • اهدای پاداش به پذیرندگان اولیه و افراد درگیر با پروژه
 • تشویق به استفاده و پذیرش توکن تازه صادر شده

معایب ایردراپ ارز دیجیتال

 • صرف وقت و هزینه بیهوده برای پروژه‌های اسکم
 • بی ارزشی رمز ارز مورد نظر به علت نبود نقدینگی در بازار
 • بروز تهدیدات امنیتی به علت اتصال کیف پول کاربران به سایت‌های دریافت ایردراپ

انواع مختلف ایردراپ

در ادامه قصد داریم به رایج‌ترین انواع ایردراپ‌های عرضه شده در بازار کریپتو بپردازیم:

ایردراپ استاندارد (Standard airdrop)

ارز دیجیتال Airdrop استاندارد مقداری توکن یا کوین است که به کیف پول‌های کاربران یا سهام داران با عنوان استراتژی بازاریابی انتقال داده می‌شود.

معمولا هدف این Airdrop، تشویق افراد و تبلیغات تجاری برای فعالیت در یک پلتفرم است. برای دریافت این ارز باید اقدام به ثبت نام با حساب کاربری در یک پروژه جدید نموده و آدرس کیف پول خود رمز ارز را در طول رویدادهای توزیع شده قرار دهید.

ایردراپ بونتی (Bounty airdrop)

ایردراپ بونتی (Bounty airdrop)

Bounty airdrops هم یکی دیکر از استراتژی‌های بازاریابی می‌باشد که کاربران در آن برای دریافت ارز دیجیتال رایگان باید در بعضی از فعالیت‌های تبلیغاتی خواسته شده شرکت کنند. این فعالیت‌ها شامل موارد زیر است:

 • ثبت‌نام در خبرنامه‌های موردنیاز
 • شرکت و پیوستن در انجمن‌ها جهت مشارکت و بحث درمورد پروژه مدنظر
 • اشتراک‌گذاری در استوری یا پست درباره پروژه بلاکچین و رمز ارزها در شبکه‌های مجازی

برای دریافت توکن‌های رایگان Bounty airdrops نسبت به نوع استاندارد نیاز به انجام فعالیت و امور بیشتری است.

ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop)

ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop)

این دست Airdrop برای افرادی که سابقه حضور و فعالیت گسترده در یک سایت، پروژه یا جامعه خاصی را دارند ارسال می‌گردد. برای نمونه در سپتامبر 2020 توسط Uniswap به کاربران همیشگی 2500 توکن UNI اهدا شد.

هولدر ایردراپ (Holder airdrop)

هولدر ایردراپ (Holder airdrop)

این Airdrop به افرادی اختصاص میابد که مقداری از انواع ارز دیجیتال دیگر در کیف پول خود دارند. در این روش افرادی که مشغول هولد ارز دیجیتال هستند، در تاریخی خاص ارزهایشان مورد بررسی قرار گرفته و افراد براساس میزان مالکیتشان در آن زمان اجازه دارند ادعای دریافت ایردراپ داشته باشند. این نوع Airdrop مخصوص هولدرهای ارز دیجیتال است.

پروژه ارز دیجیتال استلار در سال 2014 شروع شد و مدیران آن در سال 2016 مقدار 10 میلیارد دولار لومن (XLM) را به دارندگان کنونی بیت کوین اهدا کردند تا به آن‌ها ادای احترام نمایند. به منظور دریافت جایزه از این Airdrop کاربردان باید با ثبت و اعلام دارایی‌های BTC خود، XLM درخواست نمایند.

چگونه ایردراپ رایگان دریافت کنیم؟

طبیعتا برای خرید بیت کوین، اتریوم، تتر و … به صرافی ارز دیجیتال مراجعه می‌کنیم. اما برای دریافت ارز دیجیتال رایگان و تقسیم ایردراپ‌ها بین افراد باید موارد زیر را رعایت نمود:

تهیه کیف پول ارز دیجیتال

در ابتدا باید یک کیف پول ارز دیجیتال تهیه نمایید. از آنجایی که اغلب پروژه‌های کریپتویی جدید بر بستر شبکه اتریوم هستند، توصیه می‌شود کیف پول شما از استاندارد ERC20 پشتیبانی کند.

به عبارتی دیگر برخی مواقع Airdrop ها به منظور جلوگیری از تقلب به بررسی فعالیت‌های کیف پول شما و موجودی حسابتان می‌پردازند.

فعال بودن در شبکه های اجتماعی

به منظور اطلاع از برگزاری Airdrop باید در شبکه‌های اجتماعی همچون دیسکورد، توییتر، تلگرام و ردیت فعال باشید. معمولا گروه‌های مرتبط با اخبار و یا حواشی ارز دیجیتال و دنیای بلاکچین، مخاطبان خود را از انجام Airdrop مطلع می‌کنند.

از طرفی این گروه‌ها براساس پتانسیلشان بهترین مکان به منظور تبلیغ یک Airdrop هستند.

در حالت کلی داشت حساب کاربری فعال در شبکه‌های جتماعی جهت دنبال کردن و یافتن Airdropهایی مانند کتیزن، تایم کوین و … دارای اهمیت است.

توجه به سایت‌های تخصصی حوزه ارز دیجیتال

در کنار شبکه‌های اجتماعی بهتر است به سایت‌هایی نظیر EARN نیز توجه‌ای داشته باشید. معمولا این سایت‌ها در برگزاری Airdrop همکاری بزرگی دارند. از همین رو با دنبال کردن این سایت‌ها می‌توان از اخبار مربوط به برگزاری یک Airdrop مطلع شد.

همچنین سایت‌های تخصصی همچون کوین مارکت کپ نیز دارای بخشی اختصاصی برای معرفی Airdrop دارند که همانند یک واچ لیست عمل می‌کند.

انتخاب کیف پول مناسب

برخی Airdrop نیاز دارند تا آدرس کیف پولتان را به سایت پروژه معرفی و یا در آن ثبت کنید. معمولا پروژه‌های متاورسی از این روش برای Airdrop توکن‌های NFT استفاده می‌کنند. یکی از گزینه‌های مناسب کیف پول متامسک است که به دلیل اتصال سریع به سایت‌های وب3 بکار می‌رود.

فعال باشید

در بعضی ازموارد باید فعالیت‌های خاصی را برای دریافت Airdrop انجام داد. برای نمونه باید در کانال یکی ارز دیجیتال عضو شد یا پست‌های مربوط به پروژه را در شبکه‌های اجتماعی اشتراک گذاری کرد.

از این رو بهتر است قبل از وقوع آن حتما از روش سازوکار آن مطمئن شوید. معمولا صرافی‌ غیر‌متمرکز یا سایت‌هایی که خدمات لایه دو ارائه می‌دهند، به کاربرانی که داخل آن‌ها تراکنش انجام می‌دهند Airdrop ارسال می‌کنند.

توجه به بازی‌های کریپتویی

با تکمیل مراحل بازی های کریپتویی هم می‌توان Airdrop دریافت کرد که معمولا به صورت توکن‌های NFT داخل بازی است. از این‌رو اگر به بازی‌های کامپیوتری علاقه‌مندید از قسمت جذاب ایردراپ بازی‌ها غافل نشوید.

استفاده از خدمات بلاکچین

یکی دیگر از روش‌های دریافت Airdrop استفاده از خدمات و خرید محصولات ارائه شده بر بستر بلاکچین یا ثبت یک تراکنش در این بستر است. برخی از شرکت‌ها در ازای این امور به کاربران ایردراپ رایگان می‌دهند.

کلاهبرداری‌ های حوزه ایردراپ

درصورتی که به حوزه Airdrop علاقه مندید و تصمیم دارید آن را دنبال کنید باید حتما خود را درمقابل کلاهبرداری‌های متداول آن محافظت نمایید.

این کلاهبرداری‌ها ممکن است ایردراپ‌های جعلی باشند که در آن کلاهبرداران در تلاشند تا به بهانه ارائه Airdrop، کیف پول شما را در دست بگیرند. از این رو هرگز نباید کلید خصوصی کیف پول خود را به کسان دیگری بدهید و یا کیف پولتان را به سایت‌های غیراعتماد متصل نکنید.

برخی مواقع نیز کلاهبرداران توکنی جعلی به کیف پول شما واریز می‌نمایند. هنگامی که شما از جعلی بودن آن آگاه می‌شوبد که دیگر نمی‌توانید آن را مبادله کنید و یا بفروشید. از این رو مطالعه اسناد عمومی و سایقه و نظر سرمایه‌گذاران دیگر را پیش از انتخاب Airdrop درنظر بگیرید.

چند درصد ایردراپ ها پروژه های کلاهبرداری و اسکم است؟

تقریبا 70% این پروژه‌ها کلاهبرداری هستند؛ از این رو باید حتما در انتخاب آن‌ها دقت نمایید.

بهترین ایردراپ حال حاضر چیست؟

از آنجایی که دنیای Airdrop و پروژه‌های ارز دیجیتال متغیر و پویاست، تعیین بهترین Airdrop در هر لحظه سخت است. زیرا این Airdropها به سرعت تغییر کرده و محبوبیت آن‌ها به زمان و شرای بازار دارد. اما در حال حاضر بعد از نات کوین، بهترین ایرداپ‌های پرطرفدار تپ سواپ و همستر کمبات هستند.

30ام - خرداد ماه - 1403

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه

ثبت دیدگاه جدید