دریافت اپلیکیشن

استیبل کوین چیست و 4 نوع محبوب آن

ویرا اکسچنج
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
استیبل کوین

انواع استیبل کوین نوعی دارایی‌ دیجیتال هستند که ارزش آن‌ها مرتبط با دارایی‌های دیگر است. برای نمونه ارز دیجیتال تتر از استیبل کوین های معروف بازار کریپتوکارنسی است که ارزش آن یک دلار می‌باشد. استیبل کوین‌ها همانند توکن‌ها بوده و فقط در پشتوانه باهم تفاوت دارند.

این ارز دیجیتال پایدار از انواع ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود که در سال‌های اخیر به بازار عرضه شده و هدف آن مقابله با نوسانات قیمت ارزهای رمزنگاری شده می‌باشد. تتر، USD کوین، دای (DAI)، ترو، دلار بایننس و … بهترین استیبل کوین برای ایرانیان هستند.

در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج به معرفی استیبل کوین های غیر متمرکز، سرمایه گذاری در استیبل کوین و امن ترین استیبل کوین‌های برتر سال 2023 با معرفی سازوکار آن‌ها می‌پردازیم.

ارز دیجیتال پایدار یا استیبل کوین چیست؟

ارز دیجیتال پایدار یا استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال پایدار شناخته می‌شوند که بدون نوسانات قیمت رمزارزها هستند. این نوع ارز دیجیتال برای انجام تراکنش‌های مالی بسیار امن و راهکاری نوین و ساده به شمار می‌روند.

ارزش این ارز دیجیتال باثبات به دارایی‌های دیگر وابسته است و از این‌رو می‌توان گفت همواره دارای پشتوانه‌ای هستند که به آن گره خورده‌اند. هر واحد از این ارز دیجیتال بدون درنظر گرفتن شرایط و نوسانات بازار دارای قیمت ثابتی است و به همین سبب به آن‌ها ارز دیجیتال باثبات یا پایدار می‌گویند.

از طرفی با توجه به نوسانات ناگهانی ارز دیجیتال بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها، طرفداران این ارزهای پایدار بر این باورند که این رمزارزها باعث محدود شدن ریسک نرخ تبدیل و ضرر خواهد شد. همچنین در خرید کالا و خدمات کارآیی رمزارزهای رمزنگاری شده افزایش می‌یابد. برای مثال افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال را ندارند می‌توانند از این ارزها برای انجام حواله‌های بین المللی، خرید ووچر پرفکت مانی و امور دیگر استفاده کنند.

استیبل کوین چیست

هدف از ایجاد استیبل کوین های غیر متمرکز

بهترین استیبل کوین برای ایرانیان با هدف مقابله با نوسانات سایر ارزهای دیجیتال به بازار عرضه شدند. اغلب رمزارزها مانند ارز دیجیتال پالیگان، آواکس و … دارای قیمت ثابتی نیستند و باعث سود بردن برخی از معامله‌گران از نوسانات قیمت می‌شوند.

اما این نوع ارزهای دیجیتال باثبات و پایدار هستند. بدین معنا که در برابر نوسانات قیمت رمزارزها از دارایی‌های سرمایه‌گذاران محافظت می‌کنند. قیمت بهترین استیبل کوین در طول زمان پایدار و ثابت است و امکان انتقال سریع و ارزان را نیز برای کاربران ایجاد کرده‌اند.

بهترین استیبل کوین برای ایرانیان

کاربردهای انواع استیبل کوین

این نوع ارز دیجیتال دارای کاربردهای فراوانیست. برای نمونه در خرید و فروش‌ها و انجام حواله‌های بین المللی می‌توان از امن ترین استیبل کوین استفاده کرد. همچنین در قراردادهای مالی هوشمند نیز این ارزها بکار می‌روند.

قراردادهای هوشمند نوعی قرارداد خود اجرا هستند. بدین معنا که بعد از مدت زمان مشخصی به صورت دوره‌ای اجرا می‌گردند. این قراردادها به هیچ مرجع و شخص ثالثی برای مشارکت احتیاج ندارند. استیبل کوین های معروف به سبب ویژگی سرعت بالا در نقل و انتقالات، جایگزین سیستم‌های گردش مالی کم سرعت شده‌اند. به کمک این ارزهای دیجیتال می‌توان به راحتی در سراسر جهان مقادیر قابل توجهی پول جابجا کرد. از این‌رو برای پرداخت حقوق کارکنان گزینه مناسبی هستند. کاربران ایرانی می‌توانند با بهترین استیبل کوین برای ایرانیان از نوسانات شدید قیمت ارزهای خارجی در امان باشند.

مزایا و معایب استیبل کوین های معروف

در زیر به مهم‌ترین مزایای بهترین استیبل کوین برای ایرانیان می‌پردازیم:

 • هزینه کم تراکنش‌
 • معاملات امن و سریع
 • نوسانات پایین قیمت استیبل کوین
 • محافظت از دارایی‌ها در برابر سقوط ارزش پول ملی
 • راحتی کارکرد
 • امکان انتقال دارایی به صورت دیجیتالی
 • دارا بودن ثبات بوسیله پشتوانه یک دارایی
 • بکارگیری فناوری بلاکچین
 • قابل استفاده در معاملات جهانی
 • امکان خریداری و جابجایی استیبل کوین طلا و ارز فیات

معایب:

 • به دلیل اینکه درحالت کلی ارز دیجیتال محسوب می‌شوند درگذر زمان احتمال نوسان قیمت دارند.
 • Stablecoin متمرکز به اعتماسازی شخص ثالث یا نهادهای مالی واسطه نیاز دارد. ارز کافی باید توسط نهاد مالی به‌منظور ارزش‌گذاری این ارزها وجود داشته باشد.
 • زمانبر بودن
  • پذیرش عمومی به سبب جدید بودن این رمزارز
 • حسابرسی بیرون برای اطمینان از مقدار ارزش دارایی
 • بازدهی کم در سرمایه‌گذاری
 •  امکان نابودی سرمایه با ارز بین رفتن بازارکریپتو
 • تاثیرپذیری از ارزهای فیات
 • قابلیت دستکاری الگوریتم آن‌ها

انواع استیبل کوین و معرفی انواع ارز دیجیتال پایدار

این ارز دیجیتال پایدار برای محافظت از ثبات خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. براساس نوع پشتوانه این ارزهای به انواع زیر دسته‌بندی می‌شوند:

پشتوانه فیات یا فیزیکی

این نوع دارای پشتوانه یورو، دلار و دیگر واحدهای پول رایج در جهان هستند. باتوجه به حمایت دولت از ارزهای فیزیکی، کاربران تمایل بیشتری به این نوع ارزها دارند. برای نمونه ارز دیجیتال تتر با پشتوانه دلار است. از دیگر ارزها با پشتوانه فیزیکی می‌توان به USD، CHF، GPB و … اشاره کرد.

در این نوع یک دلار Stablecoin برابر یک دلار ارز فیزیکی می‌باشد. این نوع را می‌توان برخلاف میم کوین ها، گزینه مناسبی برای افرادی که ریسک پذیر نیستند و به تازگی وارد بازار شده‌اند درنظر گرفت. Stablecoin با پشتوانه فیات امکان انجام تراکنش آسان را فراهم می‌کند. چگونگی تراکنش‌ها در این رمزارزها مشابه با پول فیزیکی است.

استیبل کوین طلا

این نوع Stablecoin با پشتوانه طلا، الماس، یاقوت و هرچیز باارزش دیگری هستند که در طول زمان ارزش خود را حفظ می‌کنند. هر توکن Stablecoin با پشتوانه طلا مساوی با ارزش یک گرم طلا است. از انواع استیبل کوین با پشتوانه طلا شامل: تترگلد، دیجیکس گلد، پکس گلدو … هستند که برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌باشند.

این نوع ارز دیجیتال این امکان را به کاربران می‌دهد که بتوانند روی یک دارایی پرارزش نظیر طلا به صورت دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنند.

Stablecoin با پشتوانه رمزارز

این نوع Stablecoin، بوسیله سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی خواهند شد. البته یک ارز پشتوانه آن‌ها نیست بلکه توسط مجموعه‌ای از انواع ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شوند. در این شرایط با توزیع نوسانات قیمت رمزارزها، ریسک ضرر کاهش می‌یابد.

البته تمامی رمزارزها امکان پشتوانه شدن برای ارزهای دیگر را نخواهند داشت. برای باید همانند ارز دیجیتال اتریوم یا بیت کوین دارای بازار مناسبی باشند. از ویژگی‌های این نوع Stablecoin می‌توان به قابلیت نقدینگی بالا، عدم نیاز به حسابرسی بیرونی و عدم تمرکز اشاره نمود. از انواع Stablecoin با پشتوانه رمزارز، لینک (Link)، اتر (ETH)، بت (BAT) هستند که استیبل کوین dai از شناخته‌ شده‌ترین آن‌هاست.

Stablecoin بدون پشتوانه

این نوع همانند بانک مرکزی عمل کرده و هیچ پشتوانه‌ای ندارند. قراردادهای هوشمند و الگوریتم‌های موجود در آن‌ها تامین کننده ثبات قیمت استیبل کوین هستند.

استیبل کوین های غیر متمرکز و بدون پشتوانه دارای ویژگی تمرکززدایی هستند و الگوهای رفتاری کاربران در چرخه عرضه و تقاضای آن‌ها تاثیری ندارند. به عبارتی کاربران تاثیری در قیمت این نوع Stablecoin ندارند. همچنین کاربران بدون هیچ وثیقه‌ای می‌توانند اقدام به ایجاد Stablecoin جدید نمایند.

مقایسه استیبل کوین های غیر متمرکز و متمرکز

ازلحاظ دیگر ارزهای دیجیتال پایدار به متمرکز و غیرمتمرکز دسته‌بندی می‌شوند. Stablecoin متمرکز شامل ارزهایی با پشتوانه فیات مانند دلار بایننس و یو اس دی کوین می‌باشند، که توسط شرکت‌های خصوصی عرضه و مدیریت می‌شوند.

درست است که توکن‌های این دسته روی بلاکچین غیرمتمرکز عرضه می‌گردد، اما صادرکننده قادر به کنترل نهایی است. به صورتی که تنها صادرکننده این امکان را دارد که آدرسی را مسدود کند و یا امکان برداشت مالک را سلب نماید.

استیبل کوین های غیر متمرکز مانند استیبل کوین dai از پشتوانه رمزارز هستند. در این دسته همه چیز زیرنظر قراردادهای هوشمند است و سازمانی خودگردان غیرمتمرکز ارز را تحت نظارت خود دارد. از این‌رو هراسی از مسدودی آدرس‌ها وجود نخواهد داشت.

اما آنچه موجب نگرانی می‌شود، احتمال کاهش ناگهانی قیمت ارز دیجیتال پشتوانه و به دنبال آن کاهس قیمت Stablecoin است.

بهترین استیبل کوین برای ایرانیان کدام است؟

در حال حاضر تتر از بهترین استیبل کوین های معروف است که بیشترین حجم معاملاتی را در بازار داراست.

ویژگی یک Stablecoin خوب چیست؟

این نوع ارزهای دیجیتال اغلب به‌منظور جلوگیری از ضرر در بازارهای نزولی و نقل و انتقالات کاربرد دارند. از این‌رو Stablecoin که ما روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم باید قیمتی برابر با دارایی متصل به آن داشته باشد.

بهترین استیبل کوین برای خرید و فروش کدام است؟

یو اس دی کوین (USDC) به دلیل شفافیت، امنیت و ثبات قیمت بهترین گزینه برای خرید و فروش است.

2ام - تیر ماه - 1403
اشتراک گزاری مقاله
مقالات مشابه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها