دریافت اپلیکیشن

ارز دیجیتال پالیگان (Matic) چیست؟

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
ارز دیجیتال پالیگان

ارز دیجیتال پالیگان با نماد اختصاری Matic یک نوع ارز دیجیتال از دارایی دیجیتال است. ارز دیجیتال پالی گان حدود 6.8 میلیارد دلار و در رتبه 10 بازار قرار دارد و 79 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. در واقع ارز پالی گان از جمله ارزهای دیجیتالی است که امنیت بسیار بالایی دارد. این امنیت با استفاده از چارچوب پلاسما و یک شبکه غیر متمرکز بر الگوریتم اثبات سهام تضمین می‌شود. هدف از ایجاد ارز Polygon راه اندازی یک بستر de-facto است که توسعه دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز را به روشی قابل اطمینان هدایت کند. شبکه متیک بر روی اجرای Plasma MVP، پروتکل WalletConnect و موتور اطلاع رسانی رویداد اتریوم Dagger فعالیت می‌کند. در ادامه این مطلب از وب سایت ویرا اکسچنج بیشتر با ارز پالی گان و آینده آن آشنا خواهید شد.

شبکه متیک برای ذخیره سازی و ارسال انواع ارزهای دیجیتال از کیف پول‌های Apl و SDK استفاده می‌کند. با وجود این امکان، سرمایه گذاران می‌توانند این ارز را بر روی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز DApps اجرا کنند. به طور کلی هدف ارز دیجیتال متیک این است که از بانک‌های زنجیره‌ای حمایت کنند تا بتواند در حین داشتن قابلیت مقیاس پذیری برای بلاکچین‌های خود از قابلیت همکاری برخورددار باشد.

ارز پالیگان چیست؟

ارز دیجیتال پالیگان یکی از انواع ارزهای دیجیتال است. این ارز موفق به افزایش مقیاس پذیری در بلاکچین شده و مشکل عدم همکاری در شبکه‌های بلاک چین را رفع کرده است. ارز پالی گان در قدیم با نام Matic Network شناخته می‌شد. به همین دلیل امروزه بیشتر مردم این ارز را با نام متیک می‌شناسند. برای ایجاد شبکه‌های بلاکچین ارز پالی گان از چارچوب متصل (interconnected) استفاده می‌کند. این نوع ارز برای ساده سازی آینده خود بر روی بلاکچین‌های مختلف مانند سوله‌های بسته و فضای اختصاصی کار نمی‌کند. بلکه این ارز در فضای گسترده و بهم پیوسته‌ای قرار می‌گیرد و این فضاها می‌توانند باهم در تعامل باشند. رمز پالی گان با ماشین اتریوم سازگار است که ساخت آن را برای کسانی که عادت به ساخت برنامه در اتریوم و برنامه نویسی Solidity دارند، جذاب می‌کند. در رابطه با قیمت ارز پالیگان باید بدانید که این ارز در سال 2021 رشد زیادی داشته است و نمودار قیمت آن وارد یک فاز اصلاحی جدید شده است.

کاربردهای ارز دیجیتال Matic

ارز دیجیتال پالیگان با نماد matic شناخته می‌شود. این ارز در بستر بلاکچین اتریوم قابل اجرا است. همچنین رمز پالی گان یک توکن تعامل پذیر برای ساخت بلاکچین‌های سازگار با ارز دیجیتال اتریوم است. از مهم‌ترین کاربردهای این رمز ارز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استیکینگ: از رمز ارز پالیگان برای سپرده گذاری یا استیکینگ استفاده می‌شود. همین امر باعث افزایش امنیت این شبکه می‌شود و کاربران در ازای این ارز حدود 18 درصد سود سالیانه دریافت می‌کنند.
 • حاکمیت: کاربران می‌توانند با سپرده گذاری ارز دیجیتال پالیگان خود در تصمیمات حاکمیتی شبکه شراکت داشته باشند.
 • کارمزد تراکنش : هزینه تراکنش‌ها بعد از ورود به لایه پالیگان در قالب آن پرداخت می‌شود.

بررسی آینده پالیگان

ارز دیجیتال پالیگان با امنیت دوگانه پلاسما و ماتیک کار می‌کند. این ارز دیجیتال قصد دارد که ظرفیت توان UX از Dapp که بسیار مناسب‌تر با نیازهای اصلی است را ایجاد کند. به طور کل ارز دیجیتال پالیگان به جای تمرکز بر روی معاملات برای تسویه حساب در زنجیره اصلی با هزینه‌های بالا تراکنش تجربیات dapp بیسیم‌تری را برای کاربران خود ایجاد کرده است. به این ترتیب هیچ تاخیر زمانی رخ نمی‌دهد. با وجود این موارد بازهم مشکلاتی برای مسائل امنیتی ارز دیچیتال پالیگان (Matic) و پلاسما وجود دارد. در کل بهترین زمان برای خروج پلاسما 7 روز است. ارز پالیگان برای کاهش زمان خروج از   Nuo   استفاده می‌کند. اما مشکلات دیگری هم وجود دارند که بر زمان خروج ارز تاثیر می‌گذارند. در کل شاید  تا این مشکلات رفع شود ارز دیگری جای این ارز را بگیرد.

کیف پول‌های قابل ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال پالی گان

یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری ارز دیجیتال پالیگان استفاده از برنامه تلفن همراه کیف پول پلاسما یا  WalletConnect  است. کاربران با DApps می‌توانند در مرورگرها و دستگاه‌های دیگر باهم ارتباط برقرار کنند. البته این کار زمانی انجام می‌شود که کلیدهای خود را در کیف پول موبایل به صورت امن نگهداری کنید. به طور کلی ارز دیجیتال پالیگان را می‌توانید بر روی کیف پول‌های بستر اتریوم هم دخیره کنید. چراکه ارز دیجیتال پالی گان یک توکن ERC20 است. شما برای ذخیره ارز پالیگان به صورت امن به یک کیف پول امن نیاز دارید. کیف پولهای نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی برای نگهداری توکن وجود دارند که این کیف پول‌ها عبارتند از:

 • تراست ولت (Trust Wallet)
 • اتمیک (Atomic)
 • لجر نانو اس/ ایکس(Ledger)
 • ترزور مدل تی (Trezor Model T)

به دلیل اینکه رمز ارز ماتیک ار والکس و تحت شبکه BEP2 پشتیبانی می‌شود، یکی از بهترین کیف پول‌های برای ارز پالیگان، کیف پول تراست ولت می‌باشد.

نحوه عرضه کردن ارز دیجیتال Matic

طریقه عرضه کردن ارز دیجیتال پالیگان به شرح زیر است:

 • فروش خصوصی
 • توکن‌های زمان لانچ پد یا راه اندازی
 • از طریق تیم اصلی و مشاوره
 • عملیات شبکه
 • بنیاد و اکوسیستم

تمام توکن‌های ارز دیجیتال پالی گان بر اساس زمان بندی که دارند از دسامبر 2022 منتشر می‌شوند.

ارز دیجیتال پالیگان چه عملکردی دارد؟

ارز دیجیتال پالیگان فراتر از یک راهکار مقیاس پذیری برای اتریوم است. شبکه پالی گان مانند یک رابط بین بلاک چین اتریوم کار می‌کند. برای اینکه این موضوع را درک کنید نحوه عملکرد اتریوم 2 را در نظر بگیرید. با عملیاتی شدن اتریوم 2 شاهد یک اینترنت از بلاکچین‌های مستقل به نام شارد هستید. هر شارد دارای یک ویژگی و کیفیت و داده منحصر بفردی است. هر شارد یک بلاکچین است که از طریق شبکه اتریوم پشتیبانی می‌شود. اما با راه اندازی اتریوم 2 فاصله زیادی وجود دارد. شبکه پالیگان از این فرصت برای پر کردن شکاف بین اتریوم 1 و 2 استفاده می‌کند. بنابراین ارز دیجیتال POLYGON وعده‌های آتی اتریوم را توسط دو نوع کامپوننت زیر به کاربران خود ارائه می‌دهد:

بستر پالی‌گان (Polygon Framework)

منظور از این کامپوننت یک روش برای راه اندازی راحت بلاکچین‌های سازگار با اتریوم است. با توسعه این بخش مجموعه گسترده‌ای از ماژول‌ها برای قرارگیری بلاکچین‌ها با ویژگی‌های سفارشی، سپرده گذاری و… ارائه می‌دهد. کیت توسعه نرم افزاری ارز دیجیتال پالیگان با نام Polygon SDK به توسعه دهندگان این امکان را میدهد تا به راحتی بلاکچین‌های لینک شده به اتریوم خود را شروع کنند. این کیت‌های توسعه دارای افزونه‌های قابل نصب هستند که این افزونه‌ها خود شامل ابزارهایی برای ایجاد یک اپلیکیشن هستند. بنابراین با کمک Polygon SDK فرآیند شروع بلاکچین بسیار ساده و آسان می‌شود. به این ترتیب هر فردی می‌تواند بلاکچین اختصاصی خود را اجرا کند. این موضوع درست مانند ساخت وردپرس برای ساخت وبسایت و طراحی گرافیک است.

پروتکل پالیگان (Polygon Protocol)

قرارگیری یک بلاکچین سازگار با اتریوم بسیار عالی است. اما ارز دیجیتال پالیگان یک وب یا شبکه اینترنتی است که بلاکچین‌ها را بهم وصل می‌کند. علاوه این موضوع پروتکل ارز پالیگان این امکان را فراهم می‌کند تا هر بلاکچین برای تامین امنیت خود از بلاکچین اتریوم کمک بگیرد. همچنین پروتکل پالی گان  کاری می‌کند تا توسعه دهندگان بتوانند ماژول‌های امنیتی مناسبی را انتخاب کنند. با استفاده از اتریوم بلاکچین‌ها از یک استخر غیر متمرکز گسترده به ارزش میلیاردها دلار بهره می‌برند.

29ام - اسفند ماه - 1401

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین نوعی دارایی‌ دیجیتال هستند که ارزش آن‌ها مرتبط با دارایی‌های دیگر است. برای نمونه ارز دیجیتال تتر از استیبل کوین های معروف بازار کریپتوکارنسی است که ارزش آن یک دلار می‌باشد. استیبل کوین‌ها همانند توکن‌ها بوده و فقط در پشتوانه باهم تفاوت دارند. این ارز دیجیتال پایدار از انواع ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم میکر، به عنوان بهترین پلفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز دیجیتال میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال آلت کوین چیست؟

ارز دیجیتال آلت کوین چیست؟

ارز دیجیتال آلت کوین‌ با هدف تلاش برای بهبود و تغییر قوانین بیت کوین بوجود آمده‌ است. درواقع آلت کوین‌ها همه رمزارزها به جز بیت کوین را شامل می‌شوند. آشنایی با این مفهوم به سرمایه‌گذاران بازار رمزارز کمک می‌کند تا با انتخاب صحیح سرمایه‌گذاری با ریسک کم، سود فراوانی را بدست آورند. بهترین کوین ها […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال بایت کوین

ارز دیجیتال بایت کوین

Bcn token چیست؟ ارز دیجیتال بایت کوین با توکن bcn دارایی دیجیتالی است که ارزش آن در بازار حدود 6.64 میلیون دلار است و در رتبه 869 بازار قرار دارد. Bytecoin در سال 2014 با پشتیبانی الگوریتم رمزنگاری امضای حلقه‌ای وارد بازار جهانی شد. این ارز دیجیتال غیرقابل ردیابی است که برخلاف بیت کوین، اطلاعات […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو یک ارمزارز پیگیر گریز و امن است که یکی از شناخته‌ شده‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال معرفی می‌شود. این ارز دیجیتال بر حفظ حریم خصوصی و عدم پیگیری تراکنش‌ها استوار است. درواقع این پروژه به دلیل این قابلیت بحث‌برانگیز در بلاکچین خود، موجب شده بسیاری از صرافی‌ها و وبسایت‌ها از لیست کردن آن […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید