ارز دیجیتال مونرو چیست؟

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو یک ارمزارز پیگیر گریز و امن است که یکی از شناخته‌ شده‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال معرفی می‌شود. این ارز دیجیتال بر حفظ حریم خصوصی و عدم پیگیری تراکنش‌ها استوار است. درواقع این پروژه به دلیل این قابلیت بحث‌برانگیز در بلاکچین خود، موجب شده بسیاری از صرافی‌ها و وبسایت‌ها از لیست کردن آن خودداری کنند. از طرفی این پروژه همانند ارز دیجیتال بیت کوین به دلیل نامشخص بودن بنیان‌گذاران آن پروژه‌ای مرموز است. با این وجود، ارز دیجیتال مونرو در سال‌های اخیر، جایگاه خود را در بین کاربران پیدا کرده و به یکی از پروژه‌های مناسب در بازار کریپتوکارنسی تبدیل شده است.

مونرو چیست؟!

یکی از پرحاشیه‌ترین رمزارز در انواع ارز دیجیتال، بلاکچین مونرو است. در پایخ به سوال ارز xmr چیست؟ باید پفت درواقع ارز XMR نماد اختصاصی رمزارز مونرو است. این رمزارز به سبب مزایایی که دارد، طرفداران بسیاری پیدا کرده است و جزو 20 رمزارز برتر جهان به شمار می‌رود. این رمزارز در سال 2014 در بلاکچینی متن باز عرضه شد. همانطور که می‌دانید تکنولوژی بلاکچین بر مبنای مشاهده تراکنش‌ها توسط کاربران استوار است. اما بلاکچین مونرو بر اساس عدم پیگیری و ردیابی تراکنش‌ها طراحی شده است. درواقع تمرکز اصلی این بلاکچین بر حفظ حریم خصوصی کاربران است. از طرفی مونرو به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار، همانند بیت کوین، یک رمزارز قابل استخراج است.

تاریخچه مونرو

پروژه مونرو در سال 2014 توسط جمعی از فعالان حوزه بلاکچین ارائه شد. کدهای این پروژه بر اساس کدهای بایت کوین و کریپتونوت نوشته شده است. کریپتونوت را شخصی با نام مستعار نیکولاس ون سیبرهیگن در سال 2012 معرفی کرد. در سال بعد و پس از بهبود ویژگی‌های کریپتونوت، کریپتونوت 0.2 با ویژگی‌های کاربردی‌تری ایجاد شد. از ویژگی‌های این نسخه در ساختار مونرو نیز استفاده شده است.

از طرفی بایت کوین را می‌توان اولین رمزارزی معرفی کرد که پروژه حریم خصوصی کریپتونوت را مورد استفاده قرار داد. اما به دلیل استخراج 80 درصدی توکن‌های این پروژه توسط تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال بایت کوین، این رمزارز بوسیله کاربران پس زده شد. پس از این موضوع تیمی با رهبری ریکاردو اسپاگنی، نسخه جدید بایت کوین را بدون استخراج توکن و درنظر گرفتن هیچ سهی برای توسعه‌دهندگان طراحی نمودند. بنابراین در بلاکچین مونرو تمامی اعضا برابر هستند. و به میزان کارشان رمزارز مونرو بیشتری خواهند داشت.

مزایا و معایب ارز مونرو

در ادامه به بررسی مزایا و معایب ارز دیجیتال XMR می‌پردازیم:

مزایا:

 • فعالیت تیمی از توسعه‌دهندگان متعهد روی این پروژه
 • سرعت ایده‌آل
 • سیستم غیرمتمرکز
 • امکان انتخاب اینکه چه شخصی تراکنش‌های شما را مشاهده کند.
 • عدم امکان ردیابی تراکنش‌ها
 • از رمزارزهای پرچم‌دار درزمینه حریم خصوصی
 • عدم امکان مرتبط کردن تراکنش‌ها به شخصی خاص
 • روند صدور رمزارزهای جدید به صورت کند و آهسته به دلیل حفظ ارزش XMR انجام می‌گردد.
 • امکان استخراج مونرو با لب تاب و به سادگی وجود دارد.

معایب:

 • مورد نقد قرار گرفتن به دلیل استفاده بیش از حد خلافکاران در دارک وب
 • محدودیت در کیف پول‌ ارز دیجیتال XMR
 • قانون‌گذاری‌های همراه با فشار سبب جلوگیری لیست شدن رمزارز XMR در صرافی‌ها و ایجاد مشکل برای دارندگان آن شده است.
 • امکان توسعه برنامه‌های تعاملی با بلاکچین آن، سخت‌تر است.

تفاوت مونرو و بیت کوین در چیست؟

بیت کوین در تلاش است تا با بکارگیری آدرس‌های ساختگی از هویت کاربران محافظت نماید. آدرس‌های ساختگی که بیت کوین جهت حفظ هویت کاربران بکار گرفته است، ترکیبی از عدد و حروف هستند که به صورت تصادفی ایجاد می‌شوند. اما به دلیل ثبت آدرس‌ها و تراکنش‌ها بر روی بلاکچین بیت کوین، حریم خصوصی این بلاکچین اندک است. آدرس‌های مستعاری که بیت کوین در جهت حفظ حریم خصوصی استفاده می‌کند نیز به علت نمایش تراکنش‌ها در زمان خاص، قابلیت پیگیری و شناسی دارند. اما تراکنش‌های مونرو کاملا ناشناس و بدون امکان ردیابی انجام می‌شود.

مزیت دیگر مونرو نسبت به بیت کوین در قابلیت تعویض‌پذیری آن است. بدین معنا که دو واحد از ارز مونرو را می‌توان بدون تفاوتی بین آن‌ها با یکدیگر جایگزین نمود. برای نمونه دو مثقال طلا از یک رده دارای ارزش برابر و قابل تعویض هستند. اما دو اسکناس یک دلاری ارزش برابری دارند اما به دلیل تفاوت در شماره سریال قابل تعویض نیستند. بیت کوین را می‌توان همانند اسکناس و مونرو را مثل مثقال طلا درنظر گرفت.

استخراج مونرو

بنیان‌گذاران مونرو در هنگام طراحی این ارز دیجیتال، نسبت به برابری در بین تمامی افراد جامعه اهمیت خاصی قائل شده‌اند. از این رو تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال مونرو در هنگام عرضه اولیه، تمامی رمزارزها را درون شبکه برای استخراج قرار دادند و هیچ سهمی را برای خود درنظر نگرفتند. استخراج مونرو  بدین صورت است که افراد می‌توانند با شروع به استخراج و پیوستن به استخرهای استخراج، پاداش دریافت نمایند. استخراج این رمزارز به هیچ دستگاه خاصی نیاز ندارد. از این رو امکان استخراج ارز مونرو با گوشی و استخراج مونرو با کامپیوتر نیز وجود دارد. لازم به ذکر است استخراج یک سکه مونرو تنها 2 دقیقه زمان می‌برد.

مونرو به چه صورت مانع از ردیابی کاربران خود می‌شود؟

در این بلاکچین تمامی اطلاعات نظیر هویت گیرنده و فرستنده، تراکنش و مقدار ارز منتقل شده و … به صورت موثری پنهان می‌شود. در این بلاکچین تنها قابلیت مشاهده شناسه تراکنش برای کاربران وجود دارد. تیم سازنده مونرو بدین منظور و برای حفظ حریم شخصی کاربران خود، از آدرس‌های مخفی و امضاهای حلقه‌ای استفاده کرده‌ است. حتی می‌توان گفت مقدار تراکنش در روش امضای حلقه‌ای نیز پنهان است. این شیوه مخفی کردن اطلاعات گیرنده و فرستنده ارز و پنهان ماندن مبلغ تراکنش به دلیل عملکرد خوبی که داشت، در سال 2017 در تمامی تراکنش‌های شبکه مونرو اجرا شد.

امضای حلقه‌ای چیست؟

در بلاکچین مونرو یک حلقه از ده میکسین به همراه فرستنده و گیرنده تراکنش شکل می‌گیرد. درواقع میسکین‌ها سایه تراکنشات پیشین هستند که قبلا در بلاکچین تراکنش انجام داده‌اند. اضافه شدن این میسکین‌ها به تراکنش موجب می‌شود امکان شناسایی اینکه کدام فرد گیرنده و فرستنده است وجود نداشته باشد.

آیا مونرو ارزی آینده‌دار است؟

اغلب سرمایه‌گذاران قبل از خرید یک توکن، در پی دانستن افق‌های پیش روی آن هستند. آیند تمامی پروژه‌های ارز دجیتال بسته به شرایط رقبا، شرایط تیم توسعه دهنده، وضعیت بازار، سیاست‌گذاری‌های دولت و … متغیر است. ارز دیجیتال مونرو به دلیل تمایل برخی از افراد به گریز از شفافیت‌ها، همواره بخشی از تقاضا را به خود اختصاص داده است. برخی افراد به پنهان نمودن میزان دارایی‌های خود از دیگران تمایل دارند. برخی دیگر قصد دارند به صورت ناشناس در بازارهای ارز دیجیتال کسب درآمد کنند. ارز مونرو MONERO برای این دست از افراد گزینه‌ای مناسب است.

علاوه بر این استخراج ساده و امنیت بالا را می‌توان تضمین‌کننده بقای پروژه مونرو درنظر گرفت. اما در کل نمی‌توان از حساسیت‌ها و قانون‌گذاری‌های سازمان‌های موجود در رابطه با آن غافل شد. از این رو بهتر است پیش از سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال مونرو با تحقیق و سنجیدن تمامی جوانب اقدام به سرمایه‌گذاری نمود.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

35 − = 29