دریافت اپلیکیشن

ارز دیجیتال لونا و تاریخچه قیمت آن در طول سالها

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
ارز دیجیتال لونا

ارز دیجیتال لونا یا ترا کلاسیک با نماد اختصاری LUNA شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود 546.23 میلیون دلار در رتبه 68 بازار قرار داشته و سهم 0.05 درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. بالاترین قیمت ارز ترا کلاسیک در تاریخ 16 فروردین 1401 معادل 119.18 دلار بوده است. ارز ترا پروتکل بلاکچینی است که از استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز فیات برای ایجاد سیستم‌های پرداخت جهانی با ثبات قیمت استفاده می‌کند. در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج اطلاعات بیشتری درباره ترا لونا و آینده ارز لونا و قیمت ارز لونا کلاسیک کسب خواهید کرد.

لونا کلاسیک با ترکیب ثبات قیمت، استقبال گسترده از ارزهای فیات و مقاومت در برابر سانسور بیت کوین و پرداخت‌های سریع و مقرون به صرفه ارائه می‌دهد. در ژانویه 2018 توسعه پروتکل ترا (لونا کلاسیک) (Terra Luna Classic) آغاز شد و شبکه اصلی آن در آوریل سال 2019 شروع به کار کرد. از سپتامبر 2020 تا به امروز، توسعه دهندگان ترا (لونا) (Terra)  استیبل کوین‌هایی با پشتوانه دلار آمریکا، وون کره جنوبی و توگروک مغولی و سبد ارزها، حق برداشت مخصوص (SDR) صندوق بین المللی پول را منتشر کرده و در آینده گزینه‌های بیشتری را نیز اضافه خواهند کرد. ارز لونا کلاسیک که توکن اختصاصی ترا است برای تثبیت قیمت استیبل کوین‌های این پروتکل استفاده می‌شود و دارندگان آن می‌توانند با خرید و معامله ارز دیجیتال ترا در مدیریت شبکه و تغییرات آن مشارکت داشته باشند.

تاریخچه ارز دیجیتال لونا Terra

ارز ترا کلاسیک در سال 2018 به دست دنیل شین (Daniel Shin) و دو کوان (Do Kwon) راه اندازی شد. این دو نفر، ایده این پروژه را بهترین راه برای پذیرش سریع فناوری بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال از طریق تمرکز بر ثبات قیمت می‌دانستند. بعد از اینکه ارز دیجیتال لونا راه‌اندازی شد، کوان که مدیر عامل آزمایشگاه‌های ترافرم (Terraform Labs)است، مدیریت شرکت توسعه‌دهنده پروتکل ترا را بر عهده گرفت. قبل از توسعه ترا، شین از بنیانگذاران و مدیر تیکت مانستر (Ticket Monster) یک پلتفرم بزرگ تجارت الکترونیكی در كره جنوبی بود.

او بعدها یکی از بنیانگذاران فست ترک آسیا (Fast Track Asia) شد. فست ترک آسیا، مرکز رشدی است که او با کارآفرینان مختلف برای تأسیس شرکت‌های کاملاً کاربردی همکاری می‌کرد. همچنین کوان بعدها به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل انیفای (Anyfi)، یک استارتاپ ارائه‌دهنده راه‌حل‌های غیرمتمرکز شبکه توری بی‌سیم فعالیت می‌کرد. او نیز به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت‌های مایکروسافت و اپل کار کرده است.

دلیل منحصر بفرد بودن ارز ترا کلاسیک

رمز ارز ترا به دلیل استفاده از استیل کوین‌های با پشتوانه ارز فیات و ترکیب مزایای ارزهای دیجیتال بدون مرز با ثبات قیمت ارزهای فیات متمرکز می‌کند. در این پروتکل الگوریتم پشتیبانی از استیبل کوین‌ها به گونه‌ای است که میزان عرضه آنها بر اساس تقاضا تنظیم می‌شود. این کار با هدف ایجاد انگیزه برای دارندگان لونا (LUNA) جهت مبادله این توکن و استیبل کوین‌ها با نرخ ارز سودآور انجام می‌شود. همچنین در صورت لزوم، افزایش یا کاهش میزان عرضه استیل کوین‌ها بر اساس تقاضا صورت خواهد گرفت. علاوه بر تمامی این موارد پروتکل ارز دیجیتال لونا توسط اتحادیه ترا (Terra Alliance) گروهی از کسب و کارها و پلتفرم‌های حامی پذیرش ترا، پشتیبانی می‌شود. در فوریه سال 2019 این شرکت اعلام کرد که چندین پلتفرم تجارت الکترونیکی از 10 کشور مختلف به نمایندگی از 45 میلیون کاربر و حجم ناخالص به ارزش 25 میلیون دلار اعضای این اتحادیه هستند.

امنیت ترا لونا چگونه است؟

امنیت شبکه بلاک چین ارز دیجیتال لونا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی بر تندرمینت (Tendermint) تامین می‌شود. به این معنا که دارندگان توکن لونا می‌توانند برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، توکن‌های خود را استیک کنند و متناسب با میزان توکن‌های استیک شده پاداش بگیرند. افرادی که توکن لونا کلاسیک را دارند می‌توانند با تقسیم درآمد، اعتبارسنجی تراکنش‌ها را به نمایندگی از سایر کاربران نیز انجام دهند.

علاوه بر این، ترا راهنمایی‌های بیشتری را جهت اتخاذ بهترین روش برای کمک به امنیت شبکه به گره‌های نود (node) اعتبارسنج ارائه داده است. در مه 2019 و بعد از مدتی از راه اندازی شبکه اصلی ترا، شرکت تایید بلاک چین و تست نفوذر سرتیک (Certik) حسابرسی امنیتی این شبکه را به پایان رساند. بعد از این مورد، سرتیک مدل اقتصادی و معماری و زبان کدگذاری ارز دیجیتال لونا را در برابر دستکاری بازار مورد بررسی قرار داد. سرتیک دریافت که مدل سازی و استدلال ریاضی شبکه ترا دقیق و بی‌عیب است، اما در مورد عملکرد بلاکچین آن توضیحی نداد.

قیمت ارز لونا کلاسیک در طی سالها

قیمت ارز دیجیتال لونا و توکن آن همانند تمامی ارزهای دیجیتال دیگر مانند تتر در طول زمان تحت تاثیر بازارهای خرسی و گاوی مختلف قرار گرفت. بالاترین رکورد قیمت ارز دیجیتال ترا در فوریه 2021 بود و در آن زمان قیمت ارز دیجیتال ترا در محدوده 8.41 دلار قرار گرفت. پایین‌ترین رکورد قیمتی ثبت شده از این ارز دیجیتال در مارس 2020 رخ  داد و قیمت آن در آن زمان حدود 0.11 دلار قرار گرفت.

نحوه خرید ارز ترا (لونا کلاسیک) (Terra Luna Classic)

اگر قصد خرید ارز دیجیتال لونا کلاسیک با قیمت مناسب را دارید، صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج بهترین گزینه برای شما است. چراکه علاوه بر قیمت مناسب، مراحل خرید این ارز را در سطوح کاربری مختلف فراهم کرده‌ایم تا به راحتی بتوانید آن را خریداری کنید.

13ام - شهریور ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
تورنادو کش (Tornado Cash) و آموزش کار با این پروتکل

تورنادو کش (Tornado Cash) و آموزش کار با این پروتکل

تورنادو کش (Tornado Cash) ابزاری برای مخفی کردن تراکنش‌های ارز دیجیتال و حفظ حریم خصوصی رمز ارزهاست. این پلتفرم مبادله و مخفی‌سازی تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم پیاده‌سازی شده است. پروتکل Tornado Cash در سال 2020 در دنیای رمز ارزها به عنوان پروتکلی کارآمد و شناخته شده ارائه شد. با کمک تورنادو کش امکان انجام تراکنش […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو با نماد اختصاری XMR، یک رمزارز پیگیر گریز و امن است که یکی از شناخته‌ شده‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال معرفی می‌شود. این ارز دیجیتال بر حفظ حریم خصوصی و عدم پیگیری تراکنش‌ها استوار است. درواقع این پروژه به دلیل این قابلیت بحث‌برانگیز در بلاکچین خود، موجب شده بسیاری از صرافی‌ها و وبسایت‌ها […]

ادامه مطلب
کیف پول مایسلیوم (MyCelium) والت

کیف پول مایسلیوم (MyCelium) والت

کیف پول مایسیلیوم (Mycelium Wallet) یکی از انواع کیف پول ارز دیجیتال است که برای مدیریت رمزارزها و انجام تراکنش‌ها و معاملات رمزارزی طراحی شده است. کیف پول مای سلیوم در سال 2012 بوسیله یک تیم توسعه دهنده با عنوان Mycelium معرفی و توسعه یافت. امروزه کیف پول Mycelium Wallet به عنوان یکی از محبوب‌ترین […]

ادامه مطلب
کیف پول کوین بیس Coinbase Wallet

کیف پول کوین بیس Coinbase Wallet

کیف پول کوین بیس Coinbase Wallet یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین انواع کیف پول ارز دیجیتال در دنیا است. با دانلود کیف پول کوین بیس می‌توانید مدیریت و ذخیره ارزهای دیجیتال مختلف نظیر ارز دیجیتال بیت کوین، ارز دیجیتال اتریوم و … را در اختیار داشته باشید. این کیف پول توسط صرافی کوین بیس که […]

ادامه مطلب
کیف پول اتمیک و آموزش نصب Atomic Wallet

کیف پول اتمیک و آموزش نصب Atomic Wallet

کیف پول اتمیک یا اتمیک والت (Atomic Wallet) به عنوان یک کیف پول ارز دیجیتال برای آیفون، اندروید و ویندوز قابل دسترس است. نصب کیف پول اتمیک علاوه‌بر دارا بودن مزایای یک کیف پول ارز دیجیتال، یک صرافی غیرمتمرکز است و امکان مبادله تعدادی زیادی توکن را فراهم می‌آورد. کیف پول Atomic Wallet از تعداد […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید