دریافت اپلیکیشن

ارز دیجیتال آواکس و نحوه خرید آن

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
ارز دیجیتال آواکس

ارز دیجیتال آواکس با نماد اختصاری AVAX یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش حدود 5.85 میلیارد دلار در رتبه 16 بازار قرار دارد و سهم 0.45 درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. پلتفرم اولنچ یک پلتفرم متن باز و مناسب برای ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز مالی است که توسعه دهندگان آن می‌توانند برنامه‌های قابل اعتماد، قدرتمند و با امنیت بالا ایجاد کنند. همچنین می‌توانند به ایجاد شبکه‌های بلاک چین سفارشی مطابق با قوانین پیچیده بپردازند. در ادامه این مطلب از صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج بیشتر با ارز دیجیتال اوالانچ آشنا خواهید شد.

ارز آوالانچ چیست؟

ارز دیجیتال آواکس یک پروتکل اجماع نوآورانه با هدف رفع مشکلات مقیاس پذیری، یکپارچه سازی قراردادهای هوشمند و ایجاد امنیت می‌باشد که به دنبال ایجاد یک اکوسیستم با بالاترین میزان مقیاس پذیری است. این بلاک چین پیشرفته می‌تواند در عرض 1 ثانیه، 4500 تراکنش را انجام دهد و همچنین در کمتر از 3 ثانیه تراکنش‌ها را تایید می‌کند. پروتکل اولنچ قصد دارد به سیستم پرداخت‌ها، قراردادهای هوشمند، اینترنت بلاک چین و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز تبدیل شود. همچنین این پلتفرم می‌تواند به صورت جهانی به مبادله دارایی‌ها بپردازد و به صورت کاملا غیر متمرکز و به کمک قراردادهای هوشمند، آنها را کنترل کند. ارز دیجیتال آوالانچ به صورت کامل از ابزار توسعه اتریوم پشتیبانی می‌کند و توکن مورد استفاده در آن، ارز دیجیتال AVAX  نام دارد.

در طول شبکه آزمایشی یا تست نت آوالانچ توانست به رکورد بیش از 1000 تولید کننده بلاک منحصر بفرد از سرتاسر جهان در شبکه خود برسد. اتفاقی که نه تنها در بین تست نت سایر شبکه‌های بلاک چینی مشاهده نشده، بلکه شبکه اصلی یا Mainnet بسیاری از پروژه‌های فعال امروزی در رسیدن به آن ناتوانند. در این بین Avalanche توانست یکی از بهترین برنامه‌های توزیع توکن در فضای کریپتو را اجرا کند. برنامه‌ای که در آن سهم سرمایه گذاران خصوصی اولیه کمتر از 14 درصد بود و بیش از 70 درصد از توکن‌های این شبکه به افراد سازنده و شرکت کننده در پروتکل این شبکه تعلق خواهد گرفت.

مشخصات ارز AVAX

ارز آوالانچ مزایای بیشتری نسبت به سایر بلاک چین‌ها دارد. زیرا به کاهش حملات سیبیل (Sybil Attacks) منجر می‌شود و به معرفی آستانه‌ای امن پرداخته است. در ادامه به ویژگی‌ها و مشخصات ارز دیجیتال آواکس اشاره کرده‌ایم:

 1. توکن شبکه بلاک چین آوالانچ، ارز آواکس است.
 2. ارز دیجیتال آواکس تضمین کننده امنیت شبکه و توکن پرداختی برای عملیات داخل شبکه است.
 3. 50 درصد از 720 میلیون واحد توکن آواکس بر روی شبکه اصلی توزیع شده است.
 4. توکن avax در طول زمان نایاب‌تر می‌شود. چراکه توکن‌هایی که در تراکنش‌ها پرداخت می‌شوند، بلافاصله سوزانده می‌شوند. این مکانیزم تا حدودی به ساختار ارز دیجیتال بایننس کوین شباهت دارد.
 5. شبکه ارز دیجیتال اوالانچ و بلاک چین Avalanche از کارایی‌های انرژی بهینه CPI و الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند.

بنیان گذاران ارز دیجیتال آوالانچ چه کسانی هستند؟

آزمایشگاه آوا (AVA Labs)،راه اندازی پلتفرم آوالانچ و توکن آواکس را انجام داده است. Emin Gun Sirer، Kevin Sekninqi و Maofan “Ted” Yin بنیانگذاران ارز دیجیتال آواکس هستند. Emin Gun Sirer دکترای علوم و مهندسی کامپیوتر، Kevin Sekninqi نامزد دکترای علوم کامپیوتری دانشگاه کرنل و Maofan “Ted” Yin و نامزد دکترای علوم کامپیوتر دانشگاه کرنل می‌باشند.

عملکرد ارز دیجیتال آواکس (AVAX) چگونه است؟

در ادامه به نحوه عملکرد ارز دیجیتال آواکس اشاره کرده‌ایم:

زیر شبکه Subnet

توانایی ایجاد بلاک چین یکی از اجزای اصلی آوالانچ است. Subnet در اکوسیستم آوالانچ به عنوان یک بلاک چین معرفی شده است. برنامه نویسان می‌توانند در این شبکه، برنامه‌ریزی کنند و ساختارها و قوانین منحصر بفردی را ایجاد کنند. در این شبکه افراد می‌توانند زیر شبکه Subnet خود را به وسیله پرداخت کارمزد اشتراک در آواکس ایجاد کنند.

زنجیره مبادله یا X-Chain

در زنجیره مبادله به عنوان یک بلاک چین غیر متمرکز و قابل برنامه ریزی، می‌توان دارایی‌های دیجیتال دیگر مانند توکن‌های سودمند، استیبل کوین‌ها و NFT را ایجاد کرد.

زنجیره قراردادها یا C-Chain

زنجیره قراردادها برای توسعه دهندگان Ethereum Dapp به ساده سازی میپردازند. همچنین زنجیره قراردادها به عنوان یک زنجیره تبدیل، سازگار با تمام ابزارهای حیاتی اتریوم می‌باشند. کاربران می‌توانند به صورت یکپارچه، Dappهای خود را به این بلاک چین منتقل کنند.

زنجیره سکو یا P-Chain

زنجیره سکو وظیفه هماهنگی اعتبار سنج‌ها و امکان ذخیره سازی توکن‌ها در شبکه را بر عهده دارند. این بلاک چین در ایجاد شبکه‌های جدید و نظارت بر آنها نیز نقش دارند.

معماری شبکه ارز آواکس چگونه است؟

معماری شبکه آوالانچ، منحصر بفرد و متمایز از سایر شبکه‌هایی است که خود را اینترنت بلاک چین معرفی می‌کنند. به طور کلی معماری شبکه آوالانچ 4 بخش مجزا دارد که عبارتند از:

موتور اجماع

الگوریتم اجماع ارز دیجیتال آواکس مبتنی بر اثبات سهام (PoS) است که با نمونه‌های قبلی تفاوت دارد و به دو بخش تقسیم می‌شود:

 1. آوالانچ: آوالانچ یک الگورینم اجماع مبتنی بر تکنولوژی است که کاملا بهینه است و دارای توان بالایی می‌باشد.
 2. استومن (Snowman): استومن یک الگوریتم اجماع برای قراردادهای هوشمند است که کاملا سفارشی شده است و توان بالایی دارد.

زیر شبکه‌ها

زیر شبکه یا Sub-Network که مخفف آن کلمه Subnet است، مجموعه‌ای تغییر پذیر از تایید کننده‌های بلاک است که به همکاری با یکدیگر برای اجماع در مورد وضعیت دسته‌ای از زنجیره‌ها میپردازند. به طور کلی زیر شبکه‌ها باید برای تایید کننده‌های خود مکانیزم پاداش دهی ایجاد کنند.

زنجیره‌ها

رشته‌هایی از داده‌ها که زنجیره نام دارند به صورت بلاک چین یا DAG وجود دارند. این زنجیره‌ها یک  ChainID منحصر بفرد دارن. تولید این زنجیره‌ها توسط ماشین‌های مجازی صورت می‌گیرد. ماشین‌های مجازی یکسان، تولید زنجیره‌های مشابهی که عضو یک زیر شبکه می‌باشند را بر عهده دارند.

ماشین مجازی

ماشین‌های مجازی (VMs) در شبکه ارز دیجیتال آواکس عبارتند از کدهایی که پایگاه‌های داده را با استفاده از اجماع تولید می‌کنند. این دیتابیس‌ها این قابلیت را دارند که یک زنجیره از جنس DAG یا همچنین ساختارهای توزیع شده را با یکدیگر تشکیل دهند. برای زیر شبکه‌های مختلف می‌توان ماشین‌های مجازی را برای دفعات زیادی استفاده کرد.

تفاوت ارز دیجیتال avax با بیت کوین

در ادامه به تفاوت‌های مهم بیت کوین با ارز دیجیتال آواکس اشاره کرده‌ایم:

 • سرعت انجام تراکنش‌ها در آوالانچ نسبت به بیت کوین بیشتر است.
 • تعداد تراکنش‌های پردازش شده در بیت کوین 7 تراکنش در ثانیه است. در حالی که در آوالانچ در هر ثانیه 6500 تراکنش صورت می‌گیرد.
 • در بلاک چین بیت کوین به چندین استخر متمرکز برای تولید بلاک نیاز است. در حالی که در ارز دیجیتال آواکس می‌تواند بدون اینکه ارزشی از سیستم خارج شود، میلیون‌ها تولید کننده بلاک را در جای خود قرار دهد.

کیف‌ پول‌های ارز دیجیتال AVAX

علاوه بر کیف پول رسمی ارز دیجیتال آوالانچ، یف پول‌های متامسک و کیف پول‌های سخت افزاری لجر از ارز دیجیتال آواکس پشتیبانی می‌کنند.

صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال AVAX

صرافی‌های زیر ارز دیجیتال آواکس را پشتیبانی می‌کنند و با جفت ارزهای اتریوم، بیت کوین و USD  ،USDT قابل مبادله می‌باشد:

 • Binance
 • CoinDCX
 • Huobi Global
 • Gate.Io
 • OKEx
 • WAZIRx
13ام - شهریور ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

استیبل کوین نوعی دارایی‌ دیجیتال هستند که ارزش آن‌ها مرتبط با دارایی‌های دیگر است. برای نمونه ارز دیجیتال تتر از استیبل کوین های معروف بازار کریپتوکارنسی است که ارزش آن یک دلار می‌باشد. استیبل کوین‌ها همانند توکن‌ها بوده و فقط در پشتوانه باهم تفاوت دارند. این ارز دیجیتال پایدار از انواع ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر با نماد اختصاری MKR از برترین پلتفرم‌های حوزه امور غیرمالی (DeFi) محسوب می‌شود. پلتفرم میکر، به عنوان بهترین پلفرم وام‌دهی دیفای در جهان شناخته می‌شود که امور مالی غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها را با هم ادغام می‌کند. ارز دیجیتال میکر از معروف‌ترین ارزهای موجود در بستر اتریوم محسوب می‌شود. معمولا توکن MKR […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال آلت کوین چیست؟

ارز دیجیتال آلت کوین چیست؟

ارز دیجیتال آلت کوین‌ با هدف تلاش برای بهبود و تغییر قوانین بیت کوین بوجود آمده‌ است. درواقع آلت کوین‌ها همه رمزارزها به جز بیت کوین را شامل می‌شوند. آشنایی با این مفهوم به سرمایه‌گذاران بازار رمزارز کمک می‌کند تا با انتخاب صحیح سرمایه‌گذاری با ریسک کم، سود فراوانی را بدست آورند. بهترین کوین ها […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال بایت کوین

ارز دیجیتال بایت کوین

Bcn token چیست؟ ارز دیجیتال بایت کوین با توکن bcn دارایی دیجیتالی است که ارزش آن در بازار حدود 6.64 میلیون دلار است و در رتبه 869 بازار قرار دارد. Bytecoin در سال 2014 با پشتیبانی الگوریتم رمزنگاری امضای حلقه‌ای وارد بازار جهانی شد. این ارز دیجیتال غیرقابل ردیابی است که برخلاف بیت کوین، اطلاعات […]

ادامه مطلب
ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو یک ارمزارز پیگیر گریز و امن است که یکی از شناخته‌ شده‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال معرفی می‌شود. این ارز دیجیتال بر حفظ حریم خصوصی و عدم پیگیری تراکنش‌ها استوار است. درواقع این پروژه به دلیل این قابلیت بحث‌برانگیز در بلاکچین خود، موجب شده بسیاری از صرافی‌ها و وبسایت‌ها از لیست کردن آن […]

ادامه مطلب

ثبت دیدگاه جدید