دریافت اپلیکیشن

آلت کوین چیست؟ 8 نمونه Altcoin و معرفی بهترین آنها

ویرا اکسچنج
ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه
آلت کوین و 8 نمونه بعترین altcoin

آلت کوین‌ با هدف تلاش برای بهبود و تغییر قوانین بیت کوین بوجود آمده‌ است. درواقع آلت کوین‌ها همه رمزارزها به جز بیت کوین را شامل می‌شوند. آشنایی با این مفهوم که آلت کوین چیست؟ و انواع آلت کوین ها، به سرمایه‌گذاران بازار رمزارز کمک می‌کند تا با انتخاب صحیح سرمایه‌گذاری با ریسک کم، سود فراوانی را بدست آورند. انواع کوین ها و بهترین کوین ها برای خرید شامل میم کوین‌ها، استیبل کوین‌ها، کوین‌های مبتنی بر استیکینگ، کوین‌های مبتنی بر استخراج، لایت کوین، ریپل، مونرو و … هستند.

در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج شما متوجه می‌شوید که الت کوین چیست؟ و انواع آنها و بهترین‌ آلت کوین ها برای سرمایه‌گذاری را خواهید شناخت.

آلت کوین چیست؟ انواع آلت کوین‌ها کدامند؟

کلمه آلت کوین از دو کلمه آلترناتیو (Alternative) به معنی جایگزین و کوین (coin) به معنی ارز یا سکه تشکیل شده است. به عبارت دیگر هر ارز دیجیتالی به جز بیت کوین، در این دسته قرار می‌گیرد. درگذشته آلت کوین‌ها سهم ناچیزی در بازار کریپتوکارنسی داشتند اما امروزه این ارزهای دیجیتال عمده نوآوری‌ها در بازار را شامل می‌شوند. آلت کوین‌ها با توجه به نامشان جایگزینی برای بیت کوین به شمار می‌روند. اغلب آنها با هدف بروزرسانی‌هایی با عنوان فورک و اعمال تغییرات روی فناوری بلاکچین اتریوم و بیت کوین تولید شده‌اند.

انواع آلت کوین‌ها در ارزش و اعتبار با هم تفاوت دارند. برخی از آن‌ها نظیر اتریوم، دارای جایگاه ویژه‌ای هستند. چراکه ارز دیجیتال اتریوم یکی از مهم‌ترین ارزها به شمار می‌رود. برخی دیگر از انواع آن با نام شت کوین دارای ابهامات زیادی هستند. بسیاری بر این باورند که انواع شت کوین برای کلاهبرداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دلیل ایجاد الت کوین چیست؟

بیت کوین‌ها از زمان شروع فعالیت خود دارای نقاط ضعف‌ زیادی بودند. سرعت پایین استخراج کوین و تایید تراکنش‌ها از اولین مشکل‌ کاربران با این رمز ارز بود. ازطرفی ظرفیت پایین آن برای پردازش حجم معاملات در ثانیه سبب شد تا متخصصان اقدام به ایجاد ارز دیجیتالی بهتر بدون این جنبه‌های منفی بیت کوین بیافتند. متخصصان با ایده گرفتن از بیت کوین و با ایجاد تغییراتی جزئی در کد آن موفق به معرفی رمزارزهایی بهتر با نام ارز التکوین به کاربران شدند.

اولین آلت کوین چیست؟

بسیاری بر این باورند که اتریوم اولین آلت کوین است. اما باید گفت با وجود اهمیت اتریوم در بازار کریپتوکارنسی، این ارز اولین انواع آلت کوین ها محسوب نمی‌شود. نخستین نمونه‌های آن در سال 2011 با نام نیم کوین متولد شد. نیم کوین با تغییرات جزئی در کدنویسی تقریبا کپی‌برداری از بیت کوین بود. آلت کوین‌ها با مشخص نمودن ظرفیت بازار برای توسعه و پیشرفت توانستند پایه‌گذار این مسیر باشند.

مزایا و معایب

ارز التکوین مانند بیت کوین دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. باید توجه نمود مزایا و معایبی که در ادامه عنوان می‌کنیم ممکن است شامل حال برخی آلت کوین‌ها نشود.

مزایا:

 • کارمزد کم
 • ایجاد فضای رقابتی در بازار کریپتوکارنسی
 • سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین
 • فراهم نمودن زمینه ورود بازار کریپتوکارتنسی به حوزه‌ زندگی روزمره

معایب:

 • به دلیل دارا بودن مارکت کپ، نوسانات قیمتی زیادی دارند.
 • استفاده برای کلاهبرداری

روش کار آلت کوین به چه صورت است؟

این رمزارزها دقیقا مانند بیت کوین کار می‌کنند. بدین صورت که هر کاربر با یک کلید خصوصی برای ذخیره دارایی و یک کلید عمومی برای انجام تراکنش‌ها دارد. همچنین کاربران می‌توانند با یک کیف پول ارز دیجیتال همانند بیت کوین دارایی‌های خود را مدیریت نمایند. لازم به ذکر است تراکنش‌های انجام شده در بستر آنها نیز همانند بیت کوین امکان برگشت نداشته و بوسیله کدهای رمزنگاری شده امنیت شبکه بلاکچین تامین می‌گردد.

مقایسه بیت کوین و آلت کوین

ارز دیجیتال آلت کوین‌ در برخی ویژگی‌های بیت کوین که چند نمونه آن در زیر گفته شده از قوانین بیت کوین پیروی نمی‌کنند:

 • استخراج هر بلاک از بلاکچین بیت کوین 10 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • تنها 21 میلیون بیت کوین در حالت کلی وجود دارد.
 • پاداش بلاک در استخراج، طی فرایند هاوینگ هر 4 سال یکبار نصف می‌شود.

این ویژگی‌ها لزوما در دیگر رمزارزها مشاهده نمی‌شود. برای نمونه در ارز دیحیتال لایت کوین که از انواع محبوب محسوب می‌شود:

 • هر بلاک از لایت کوین برای استخراج 2.5 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • به طور کلی 84 میلیون لایت کوین موجود است.
 • پاداش بلاک در استخراج، مانند بیت کوین هر چهار سال یکبار نصف می‌شود.

طبق این قیاس، ممکن است برخی ویژگی‌ها و قوانین آنها به هم شباهت داشته باشند اما این شباهت الزامی نیست.

انواع آلت کوین‌ها کدامند؟

هر یک از آنها دارای هدف و کارکردی متفاوت است. از این جهت نیز به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کوین‌های دیجیتالی

این دسته شامل رمزارهای معمولی نظیر اتریوم، ارز دیجیتال ترون، ریپل هستند.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها ارزش ثابتی داشته و به‌منظور کاهش ریسک معاملات تولید شده‌اند. از جمله مشهورترین این دسته می‌توان به لیبرا و ارز دیجیتال تتر یا حتی ارز دیجیتال فرست دیجیتال یو اس دی اشاره کرد.

گس کوین‌ها

این دسته کمتر از دیگر انواع دیگر شناخته شده هستند. گس کوین‌ها با هدف پرداخت تراکنش‌های دیگر آلت کوین‌ها در شبکه ایجاد شده‌اند. برای مثال ارز وی تور را می‌توان در این دسته قرار داد.

نمونه حاکمیتی

این دسته به ارز دیجیتالی گفته می‌شوند که دارای حق رای‌دهی برای شکل‌گیری آینده یک پروژه هستند. این نوع توکن‌ها در اغلب اوقات امکان رای دهی و ساخت به پروپوزال‌های مربوط به یک رمزارز را ایجاد می‌کنند. با توجه به حق رای دهی تمامی هولدرها، تصمیمات توسط یک نهاد مرکزی گرفته نمی‌شود. از این‌رو این توکن‌های حاکمیتی دارای ویژگی‌ تمرکززدایی هستند. از معروف‌ترین این توکن‌ها می‌توان به میکرو، کرو، آوی و انکر اشاره نمود.

میم کوین چیست؟

نوع دیگر آلت‌ کوین‌ها، میم کوین‌ها هستند که امروزه نام آن‌ها بر زبان بسیاری از تریدرها افتاده است. این ارزهای دیجیتال در ابتدا با هدف سرگرمی و شوخی ایجاد شدند. میم کوین ها در مقایسه با سایر انواع ارز دیجیتال نظیر اتریوم، دارای نوسانات قیمتی زیاد هستند. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به ارز دیجیتال دوج کوین، شیبا اینو و بیبی دوج کوین اشاره کرد.

شت کوین چیست؟

واژه شت کوین درباره برخی پروژه‌های بلاکچین و رمز ارزها بکار می‌رود که هدف مشخصی ندارند و در حقیقت کپی از روی پروژه‌های دیگر هستند. شت کوین‌ها با هدف کلاهبرداری در بازار رمز ارز ایجاد شده‌اند. ارزش شت کوین‌ها نزدیک صفر است و  عده‌ای تندرو این لغت را برای آلت کوین‌ها بکار می‌برند که صحیح نیست.

آلت‌کوین‌های مبتنی بر استخراج

این دست از آلت کوین‌ها، برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزایش کوین‌ها از فرایند ماینینگ کمک می‌گیرند. استخراج‌کننده‌ها و ماینرهای با دستگاه ماینینگ اقدام به حل معادلات ریاضی می‌کنند. معمولا اولین ماینری که جواب درست را پیدا کرد، رمزارز را پاداش می‌گیرد. از معایب این ارزها می‌توان به مصرف بالای انرژی دستگاه ماینینگ اشاره کرد. اتریوم، ارز دیجیتال گرین، تمام فورک‌های بیت کوین، زی کش و … انواع این آلت کوین‌ها هستند.

آلت کوین‌های مبتنی بر استیکینگ

این نوع آلت کوین‌ها از فرایند استیکینگ برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. در این روش، هولدرهای یک رمزارز مبتنی بر استیکینگ قادرند به آسانی اقدام به استیک کردن کوین‌های خود کرده و برای پرازش تراکنش‌ها آن‌ها را در شبکه گرو بگذارند. پیرکوین از اولین کوین‌های معرفی شده با این روش است.

بهترین کوین ها برای خرید و سرمایه گذاری

مشخص نمودن بهترین آنها برای خرید و سرمایه‌گذاری بدلیل تعداد بالای آن‌ها بسیار سخت است. کارشناسان توصیه می‌کنند اغلب آلت کوین‌هایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که دارای تیم مدیریتی، پروژه شناخته شده و سرمایه‌گذاران قدرتمندی هستند. دائمی بودن توسعه پروژه و امکان خرید و فروش توکن‌ها می‌تواند از ویژگی‌های مثبت آنها با آینده روشن باشد.

از بهترین انواع آلت کوین‌ها می‌توان به اتریوم، بایننس کوین، تتر، پولکادات، کاردانو، آوی، استلار، ریپل، لایت کوین، تتر، دوج کوین اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هرکدام از این ارزهای دیجیتال به صفحه مقالات وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج مراجعه کنید.

آلت سیزن به چه معناست؟

آلت سیزن به زمانی می‌گویند که اغلب سرمایه‌گذاران منابع مالی خود را روی ارز دیجیتال آلت کوین‌سرمایه ‌گذاری کرده و آنها رشد قیمتی بالاتری نسبت به بیت کوین دارند. بیت سیزن نیز زمانیست که در آن خریداران اغلب در پی خرید بیت کوین هستند و از این‌رو رشد بیت کوین بیشتر از آن است. با ثابت شدن قیمت بیت کوین با نوسان روبه بالای آن، آلت سیزن اتفاق می‌افتد. در این حالت دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد.

دامیننس بیت کوین، به معنای موجود بودن سهم ارزش بازار آن به نسبت ارزش بازار تمامی ارزهای دیجیتال است. کاهش دامیننس بیت کوین نشان‌دهنده افزایش دامیننس آنهاست. در این حالت بدلیل ورود پول به آلت کوین‌ها، بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری روی آنها خواهد بود.

آیا توکن‌های NFT نیز جزو آلت کوین‌ها هستند؟

بله، توکن‌های غیرقابل تعویض NFT نیز در این دسته بندی قرار می‌گیرند.

اتریوم نوعی آلت کوین است؟

براساس تعریف و از نظر فنی، اتریوم نوعی آلت کوین محسوب می‌شود. البته بدلیل میزبانی بیشترین تعداد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بسیاری در این دسته قرار نمی‌گیرد.

در حال حاضر چه مقدار آلت کوین در بازار موجود است؟

بر اساس گزارش سایت کوین مارکت کپ، تا نیمه سال 2022 تعداد آلت کوین‌ها از هفده هزار عدد بیشتر رفته است و روز به روز نیز به این آمار اضافه می‌شود.

7ام - تیر ماه - 1403
اشتراک گزاری مقاله
مقالات مشابه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها