ارز دیجیتال کاردانو و مزایا آن

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

ارز دیجیتال کاردانو و مزایا آن

ارز دیجیتال کاردانو، نسل سوم انواع ارز دیجیتال معرفی می‌شود. پروژه کاردانو ( Cardano) از آغز به کار خود سروصدای زیادی را در بازار کریپتوکارنسی ایجاد کرده است. کاردانو به عنوان بلاکچین نسل سوم و مبتنی بر الگوریتم pos با هدف رفع مشکلات بلاکچین‌های پیشین طراحی شده است. طراحی این بلاکچین بر اساس مقیاس‌پذیری، امنیت و تعامل‌پذیری استوار است. انجام تراکنش‌های بین المللی، ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و اجرای قراردادهای هوشمند از جمله کاربردهای کاردانو است.

ADA رمز ارز اختصاصی کاردانو است که در زمینه انجام تراکنش‌ها روی این بلاکچین و دریافت پاداش در ازای استیکینگ بکار می‌رود. طبق پیش بینی قیمت کاردانو در آینده، این ارز دیجیتال آینده‌ای روشن خواهد داشت. در ادامه این مطلب از وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج با ما همراه باشید تا با همه چیز درباره ارز دیجیتال ADA و مزایای کاردانو آشنا شوید.

ارز کاردانو چیست؟

کاردانو به عنوان یک پروژه بلاکچین غیر متمرکز و منبع باز معرفی می‌شود. این پروزه توسط چارلز هاسکینسون به منظور بهبود مشکلات بلاکچین‌ها نسل‌های قبل و تسهیل در انجام تراکنش‌ها طراحی شده است. این پروژه امکان اجرای قراردادهای هوشمند و مقیاس‌پذیری بیشتر در عین حفظ امنیت را فراهم نموده است. از کاردانو در انتقال پول دیجیتال، ساخت برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. نماد اختصاصی ارز دیجیتال کاردانو، ADA است.

ویژگی‌های کاردانو

کاردانو از بزرگترین بلاکچین‌های بهره‌مند از مکانیزم اجماع اثبات سهام است. این مکانیزم در مقایسه با الگوریتم اثبات کار، مصرف انرژی بسیار کمتری دارد. این پروژه مدعی است که فناوری‌های توسعه‌یافته‌اش، توسط فرآیند تحقیقاتی آکادمیک ارزیابی شده است. سخت‌گیری‌ها در پروژه کاردانو و ایده‎های آن، موجب دوام و پایداری بلاکچین کاردانو شده است. برخی ویژگی‌های مهم کاردانو عبارتست از:

 • کارمزد تراکنش پایین
 • تمرکززدایی بالاتر نسبت به شبکه اتریوم
 • امکان اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند
 • برخورداری از تحقیقات آکادمیک در روند توسعه پروژه
 • سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها
 • با افزایش کاربران، تعدادپردازش‌ها نیز افزایش می‌یابد.
 • تحت کنترل هیج سازمان، دولت یا ارگانی نیست.
 • امینت بسیار بالا
 • مصرف برق پایین و سازگار با محیط زیست

معایب کاردانو چیست؟

این بلاکچین در مقایسه با ریپل و استلار لومن، مقیاس‌پذیری کمتری دارد. بدین صورت که ریپل و استلار لومن قادر به انجام بیش از 1000 تراکنش در ثانیه هستند. اما کاردانو در یک ثانیه می‌تواند تنها 257 تراکنش را پردازش نماید. عیب دیگر کاردانو، ایجاد مشکل در کیف پول این ارز دیجیتال است.

کاربرد کاردانو ( ADA )

ADA توکن بلاکچین کاردانو به منظور برخورداری از حق حاکمیت در این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. حق حاکمیت به دارندگان ارز ADA این امکان را می‌دهد که در نحوه اجرای ویژگی جدید، تغییرات ساختاری، قراردادهای هوشمند و کارمزدها اظهار نظر کنند. از کاربردهای مهم ارز کاردانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب سود و استیکینگ
 • امکان مشاورکت در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی
 • استفاده در اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند

بنیان گذار ارز ADA

شرکت IOHK به مدیریت چارلز هاسکینسون که از بنیانگذاران اتریوم و Bitshares بود، در سال 2017 کاردانو را ایجاد نمود. هاسکینسون به عنوان کارآفرین در زمینه فناوری و رایاضی‌دان درگذشته شرکت‌های رمزارزی زیادی را تاسیس کرده است. تفکر او در جاه طلبی در حوزه فایننس غیرمتمرکز، موجب شد بلاکچین کاردانو را بسیار کارآمدتر از شبکه اتریوم معرفی کند.

هدف کاردانو چیست؟

کاردانو با هدف پردازش تراکنش‌های بیشتر، کم‌هزینه‌تر و سریعتر در مقایسه با دیگر بلاکچین‌ها طراحی شده است. از این رو طراحان کاردانو بدون کپی برداری از سایر بلاکچین‌ها، اقدام به کدنویسی اختصاصی بلاکچین جدید کردند. از نکات مثبت این بلاکچین، امکان ایجاد قراردادهای هوشمند است. اما لازم به ذکر است قراردادهای هوشمند کاردانو با بلاکچین اتریوم متفاوت است. همچنین تیم توسعه دهنده کاردانو، مشکل مقیاس‌پذیری را با ایجاد بلاکچین دو لایه حل نموده است. این لایه‌ها شامل لایه محاسباتی و لایه تسویه حساب می‌گردد. لایه محاسباتی به منظور کمک به انعقاد قراردادهای هوشمند و لایه تسویه حساب برای کمک به کاربران برای انتقال ارز کاردانو به کیف پول ارز دیجیتال مدنظرشان طراحی شده‌اند.

مقایسه مقیاس پذیری بیت کوین و کاردانو

میزان کارآمدی بلاکچین، با میزان مقیاس پذیری آن سنجیده می‌شود. این مقیاس پذیری بر تعداد تراکنش‌های انجام شده در ثانیه، اثر می‌گذارد. بلاکچین بیت کوین توانایی انجام 7 تراکنش در ثانیه و بلاکچین اتریوم تعداد 15 تراکنش در ثانیه را دارند. اما تفاوت و ویژگی مهم بلاکچین کاردانو در مقایسه با دو بلاکچین گفته شده، انجام 257 تراکنش در ثانیه است.

راهکار کاردانو برای حل مشکل مقیاس پذیری

همانطور که گفته شد مقیاس پذیری شبکه کاردانو در مقایسه با اتریوم و بیت کوین بسیار بالاتر است. تمامی تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین به منظور تایید به دفتر عمومی بیت کوین رفته و پس از تایید ثبت می‌گردند. این مسئله موجب بزرگتر شدن دفتر عمومی بلاکچین بعد از هر بار تراکنش می‌شود. همچنین از آنجایی که ماینرها نیاز به نگه داشتن نسخه‌ای از همه‌ی معاملات دارند، مقیاس پذیری در این شبکه دچار مشکل خواهد شد. بنابراین توسعه‌دهندگان کاردانو، زنجیره بلاکچینی را ایجاد کرده‌اند که در آن اعتبارسنج‌ها تنها قادرخواهد بود اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مورد نظر را ثبت و ضبط نمایند.

برای نمونه هنگامی که فردی تصمیم به ارسال ADA به فرد دیگری می‌گیرد، اعتبارسنج‌ها تنها داده‌های مرتبط با همان معامله را دریات می‌کنند. این درحالیست که در معامله بیت کوین کلیه اطلاعات توسط ماینرهای اعتبارسنج دریافت می‌شود.

امنیت کاردانو چگونه تامین می‌گردد؟

امنیت این شبکه، بوسیله یک POS یا پرتکل اجماع اثبات سهام، با نام اوروبوروس تامین می‌گردد. درواقع اساس و پایه ارز کاردانو، پروتکل اوروبوروس است که  بسیار ایمن و مقیاس‌پذیر می‌باشد. این شبکه دارای امنیت بسیار بالا در برابر حمله مهاجمان است. بدین صورت که اگر 51% سهام این شبکه در  اختیار شرکت‌کنندگان آن باشد، امنیت این شبکه تضمین شده است. پروتکل Ouroboros در قیاس با الگوریتم pow (الگوریتم اثبات کار) مصرف انرژی را بسیار کاهش داده و سطح امنیت بالایی ارائه داده است. همچنین اوروبوروس به منظور پایداری شبکه خود از یک مکانیزم تشویقی بهره می‌برد. این مکانیزم با مشارکت کاربران در سپرده‌گذاری و دریافت پاداش در قابل ADA کار می‌کند.

آینده رمزارز کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو در جزو 10 ارز دیجیتال برتر بازار کریپتوکارنسی است. این شبکه همواره درحال توسعه و استفاده از خلاقیت‌های فراوان در ساختار خود است. طبق اخبار کاردانو و پیش بینی قیمت کاردانو در سال 2025 می‌توان گفت آینده‌ای روشن در انتظار این ارز دیجیتال است. این ارز دیجیتال به دلیل دارا بودن برنامه‌ای هدفمند و جامع به منظور بهبود در عملکرد، آینده‌ای درخشان و طرفداران بسیاری خواهد داشت.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 − 29 =