ارز دیجیتال پولکادات و آینده ارز DOT

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

ارز دیجیتال پولکادات و آینده ارز DOT

ارز دیجیتال پولکادات یکی از بهترین رمز ارزهای دیجیتال است که آینده روشنی دارد. ارز دیجیتال پولکادات با نماد اختصاری DOT شناخته می‌شود. این نوع ارز دیجیتال در رتبه 12 بازار قرار دارد و 62 درصد از کل بازار بورس را در اختیار دارد. همچنین ارز دیجیتال پولکادات (DOT) با ایجاد شبکه‌ای بلاک چین به صورت هدفمند و یکپارچه می‌تواند مشکلات تعامل پذیری در ارزهای دیجیتال و مقیاس پذیری مثل پر هزینه بودن و کند بودن تراکنش‌ها را رفع کند. در ادامه این مطلب از سایت ویرا اکسچنج بیشتر با پولکادات آشنا خواهید شد.

در کل پولکادات راه حل مطمئنی برای رفع مشکلات بلاک چین است. بلاک چین‌ها نمی‌توانند با سایر بلاک چین‌ها ارتباط برقرار کنند. اما پولکادات با برقراری ارتباط بین بلاک چین‌ها انتقال اطلاعات را ساده‌تر می‌کند. همچنین ارز Polkadot توانایی ساخت برنامه‌ها و سرویس‌های قدرتمند را ایجاد می‌کند.

پولکادات چیست؟

ارز دیجیتال پولکادات نسل جدیدی از شبکه بلاک چین است که بلاک چین‌های گوناگونی را به یکدیگر وصل می‌کند. در این شبکه انتقال داده بین بلاک چین‌های مختلف امکان پذیر است. همچنین این شبکه‌ها از چندین زنجیره مختلف پشتیبانی می‌کنند. شبکه رمز ارز پولکادات به طور آرام با بلاک چین‌های عمومی و خصوصی ارتباط برقرار می‌کند. این ارز دیجیتال آسان کننده نسل بعدی وب (Web3) است. به همین دلیل ارز پولکادات می‌تواند بعد از شکستن انحصار اینترنت، بلاک چین‌ها را در اختبار کاربران خود قرار بدهد. بلاک چین‌های متحد شده در این پروتکل بر روی حفظ ارتباطات و امنیت کاربران تاثیر زیادی دارد. این یکپارچگی بین بلاک چین‌ها باعث شده تا نقاط قوت دیگر بلاک چین‌ها باهم ترکیب شوند. همچنین این نوع ارز دیجیتال نقاط ضعف بلاک چین‌ها را کمتر می‌کند.

بنیانگذار ارز دیجیتال پولکادات (DOT)کیست؟

مدیر پروژه پولکادات گاین وود است. گاین وود در سال 2014 شبکه پولکادات را راه اندازی کرد. این فرد در ابتدا بنیانگذار اتریوم بود. گاین وود مخترع زبان برنامه نویسی Solidity است. همچنین این فرد بنیان گذار شبکه Web 3 است. گاین وود از پروژه اتریوم در سال 2016 جدا شد و تمرکز خود را تنها بر روی ارز دیجیتال پولکادات گذاشت. او در سال 2017 با همکاری رابرت هابرمایر و پیتر چاپان، پولکادات را وارد بازار ارزهای دیجیتال کرد. پولکادات بعد از اینکه دوران بحرانی هکرها را گذراند، در سال 2018 توانست ارتقا و بهبود اکو سیستم و کمک‌های مالی Web3 را به مسیر پیشرفت ادامه دهد. با این وجود این ارز دیجیتال در سال 2020 ایده انتقال حساب را به شبکه‌های خود اضافه کرد.

ساختار ارز دیجیتال Polkadot چگونه است؟

ارز پولکادات برای رفع مشکلاتی که باعث کاهش کاربردهای بلاک چین‌ها می‌شود، کاربردهای فراوانی دارد. به دلیل اینکه مشکلات بسیاری وجود دارد این ارز ساختار خود را برای رفع مشکلات تغییر داد. ساختار ارز دیجیتال پولکادات عبارت است از:

مقیاس پذیری از جمله ساختارهای پولکادات

شبکه‌های بلاک چین نمی‌توانند حجم زیادی از تراکنش‌ها را در ثانیه در جهان به صورت غیر متمرکز پردازش کنند. به همین دلیل پولکادات با ساختارScalability تراکنش‌ها را به صورت موازی و چند زنجیره پردازش می‌کند. در نتیجه این ارز تمام تنگناهای سایر شبکه‌ها را رفع کرده است. برای رفع این مشکل ارز پولکادات میزان مقیاس پذیری را به صورت موازی بهتر کرده است .

انزوا (Isolation)

شبکه‌های بلاک چین نمی‌توانند باهم در ارتباط باشند. به همین دلیل در انزوا هستند. ارز پولکادات این مشکل را رفع کرده و برای این رفع این مشکل ارتباط و تعامل بین بلاک چین‌های مختلف را رفع کرده و آنها را از انزوا خارج کرده است.

اصطلاحات مربوط به ساختار ارز DOT

در لایت پیپر پولکادات، سه اصطلاح برای ساختار ارز دیجیتال پولکادات وجود داردکه این اصطلاحات عبارتند از:

  1. ریلی چین (Relay Chain) : این ساختار به عنوان یک شبکه اصلی، بلاک چین‌ها را به صورت جدا بهم وصل می‌کند.
  2. پاراچین (Parachain) : این عبارت مخفف کلمه Parallelized Chains یا زنجیره‌های موازی است. از طریق این ساختار می‌توان بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی به اجرا در آورد.
  3. بریج چین (Bridge Chain) : این نوع ساختار پولکادات برای اتصال زنجیره‌هایی که از پروتکل نظر دهی یا گاورنس استفاده نمی‌کنند بسیار کاربردی است.

هدف رمز ارز پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات به دلیل اهداف زیر ایجاد شده است:

حاکمیت

افرادی که ارز دیجیتال پولکادات را نگهداری می‎‌کنند می‌توانند بر روی ارز دیجیتال پولکادات حاکمیت داشته باشند. منظور از این جمله این است که در برخی از پلتفرم‌ها اختیاراتی مثل تغییرات پروتکل، مشخص کردن ساختار کارمزد و عملیات اضافه سازی یا حذف پاراچین به کاربران داده می‌شود. این اختیارات به عنوان امتیاز به هولدرهای توکن DOT اختصاص می‌یابد. با این امتیازات دارندگان ارز پولکادات می‌توانند در تصمیم گیری پولکادات شرکت کنند.

انجام دادن عملیات از هدف‌های ارز دیجیتال پولکادات

مکانیسم شبکه پولکادات از طریق دارندگان توکن‌های پولکادات بسیار آسان است. هولدرهای ارز دیجیتال  دات با حفظ یکپارچگی و مشارکت می‌توانند حمله‌های احتمالی را کاهش دهند.

پرداخت

شبکه پولکادات، ارز پولکادات را به عنوان پاداشی به دارنده‌های توکن و مشارکت کنندگان فعال در شبکه می‌دهد. توکن دات برای افزودن به پاراچین‌های جدید الحاق می‌شود. در بلاک اولیه شبکه پولکادات، تعداد کل توکن‌ها 10 میلیون پولکادات است. در عرصه اولیه 5 میلیون دات به مزایده گذاشته می‌شود. برای مشارکت‌های احتمالی 2 میلیون ارز راه اندازی شد. همچنین برای سازمان WEB3 سه میلیون ارز پولکادات رزرو شد..  10 میلیون ارز پولکادات ماکزیمم سرمایه نیست. بلکه مثل اتریوم یک عرصه اولیه سالانه و خارج از برنامه است.

هدف بلاک چین‌های ارز دیجیتال DOT

در  پولکادات به دلیل مقیاس پذیری، سرعت انتقال ارز بسیار بالا است.  ارز دیجیتال پولکادات مثل یک پل ارتباطی بین بلاک چین‌ها ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین بلاک چین‌ها می‌توانند داده‌های خود را برای دیگری ارسال کنند. مقیاس پذیری در پولکادات با انتشار تراکنش‌ها در چند زنجیره موازی ایجاد می‌شود. سپس یک بلاک چین سفارشی در چند دقیقه و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate ایجاد می‌شود. در شبکه بلاک چین  پولکادات ارتقا بدون رفع باگ انجام می‌شود. ارز دیجیتال پولکادات در مقایسه با اتریوم امکان ایجاد بلاک چین اختصاصی را به کاربران خود می‌دهد. کاربران شبکه بلاک چین ارز دیجیتال پولکادات می‌توانند نوع کارمزد تراکنشی که می‌خواهند را اعمال کنند. سپس می‌توانند سرعت تایید تراکنش‌های درون بلاک چین را انتخاب کنند.

در شبکه پولکادات علاوه بر اینکه بین همه زنجیره‌ها ارتباط وجود دارد همچنین از امنیت بسیار بالایی برخورددار هستند. سیستم مدیریتی ارز دیجیتال پولکادات بسیار پیچیده است. اما با این وجود صدای کاربران در این شبکه شنیده می‌شود. نیروی محرکه این شبکه، توکن DOT است. این نیرو برای برقراری پیوند استیکینگ و مقصدهای مدیریتی کاربرد دارد.

رقبای ارز پولکادات (دات)

ارز دیجیتال پولکادات غیر قابل استخراج است. یعنی حتی با ماینینگ هم نمیتوان این ارز را استخراج کرد. روش توزیع این ارز مثل اثبات سهام است. اما تفاوت‌هایی از نظر ساختاری با اثبات سهام دارد. به همین دلیل ارز  پولکادات یک روش بسیار عالی است و برای تولید ارز polkadot هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. با وجود اینکه اتریوم قابل استخراج است، اما قیمت بالاتری نسبت به ارز پولکادات دارد.  بزرگترین رقبای ارز پولکادات بلاک چین اتریوم۲ و کازماس هستند.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =