ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

ارز دیجیتال شیبا اینو یک میم کوین است که از ارز دیجیتال دوج کوین، بزرگترین میم‌کوین در بازار رمزارز، الهام گرفته است. شیبا اینو، یک رمزارز غیرمتمرکز است که مدت کمی پس از عرضه، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب نمود. شیبا برخلاف دوج کوین، دارای بلاکچین اختصاصی نیست و بر بستر شبکه Ethereum ساخته شده و امنیت آن نیز به میزان امنیت شبکه اتریوم است. در ادامه این مطلب از سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج به معرفی ارز دیجیتال Shiba Inu و رمزارز SHIB می‌پردازیم.

ارز دیجیتال شیبا اینو و رمزارز SHIB چیست؟

شیبا اینو در سال 2020 توسط فردی ناشناس با نام ریوشی روانه بازار شد. شیبا اینو در واقع یک آلت کوین است که از نام سگ ژاپنی به عنوان نماد آن انتخاب شده است. این سگ قبل از این برای دوج کوین نیز در نقش نماد بوده است که به همین دلیل پس از عرضه شیبا اینو، بسیاری از کاربران آن را قاتل دوج کوین می‌نامیدند. شیبا اینو در ابتدا برای نمایش اینکه هر شخص امکان ساختن یک رمزارز را دارد، ساخته شده بود. اما این رمزارز توانست با ورودی قدرتمند به بازار ارز دیجیتال، برای سرمایه‌گذاران این حوزه سودآور باشد. از این‌رو توسعه‌دهندگان تصمیم به تبدیل آن به پروژه‌ای با ارزش و بزرگ گرفتند. شبکه شیبا اینو شامل ارزهای متعددی مانند توکن شیبا اینو، بون و لیش است.

امینت شبکه شیبا اینو به چه صورت است؟

از آنجایی که توکن شیبا اینو از نوع ERC-20 است، بوسیله شبکه اتریوم پشتیبانی می‌شود. سیستم اتریوم بر پایه مکانیزم اثبات سهام کار می‌کند و از این‌رو ارز دیجیتال شیبا نیز به همین منوال است. علاوه بر این ریوشی گفته است به‌منظور افزایش امنیت شیب، با بکارگیری سیستم بلاکچین دو لایه، قصد ساخت شبکه‌ای غیرمتمرکز را دارد. این سیستم دولایه، شیباریوم نام داشته و بوسیله تیمی حرفه‌ای راه‌اندازی می‌شود.

کاربرد ارز دیجیتال SHIB

ازکاربردهای مهم این ارز این است که ارز دیجیتال شیبا اینو را می‌توان در اشکال مختلف از توکن‌های مربوط به آن استفاده نمود. توکن‌های مربوط به SHIB به دلیل ویژگی‌هایشان به اکوسیستم کریپتوکارنسی کمک خواهند کرد. این توکن‌ها دارای کاربردهای زیر است:

توکن SHIB:

این توکن به عنوان ابزار اصلی در معاملات ارز دیجیتال شیبا اینو به شمار می‌رود.

توکن BONE:

این توکن که در 250 میلیون واحد ارائه شده به سرمایه‌گذاران شیب اجازه دخالت در رای‌گیری‌های مربوط به شیبا اینو را می‌دهد.

توکن LEASH:

این توکن که به 107.646 واحد محدود شده، برای تمامی کاربران و سرمایه‌گذران پاداش‌ها و جوایز ویژه‌ای درنظر گرفته است.

شیبا سواپ چیست؟

شیبا سواپ یک صرافی غیرمتمرکز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. این صرافی درحال حاضر بخشی از برنامه‌ی اکوسیستم شیبا اینو است که به زودی بوسیله جامعه رمزارز شیبا راه‌اندازی می‌گردد. در این سیستم توکن BONE بیشترین کاربرد را دارد. به عنوان نمونه درصورتی که افراد دارایی‌های خود را به صرافی شیبا سواپ انتقال دهند، به ازای هر بلاک شبکه اتریوم، مقدار 1000 توکن BONE در بین تامین‌کنندگان نقدینگی تقسیم می‌شود.

قوانین ری اوشی

ایده پرداز اولیه ارز دیجیتال شیبا اینو، فردی با نام ری اوشی است. ری اوشی یکی از حامیان ایده اکوسیستم غیرمتمرکز بود. او از مخالفین سرسخت ارزهای دیجیتالی بود که بخش عظیمی از توکن‌هایشان در انحصار تیم توسعه‌دهندگانشان است. این تفکر موجب ایجاد ارز دیجیتال شیب یا شیبا اینو شد. تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال ادعا کرده است که هیچ توکنی را برای خود نگه‌نداشته و تمام آن را عرضه نموده است. شیب اینو دارای قوانین جالب و 3 اصل مهم است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • خالق این ارز دیجیتال هیچ هزینه‌ای برای این پروژه نکرده است. درواقع هدف او نیز همین بوده که متوجه شود آیا می‌توان در دنیای ارز دیجیتال بدون هیچ هزینه‌ای پروژه‌ای را لانچ کرد یا نه.
 • تیم توسعه‌دهنده شیبا اینو در ابتدا این ارز را در صرافی یونی سواپ عرضه کردند. این افراد پیش از عرضه عمومی همانند دیگران هیچ توکنی در اختیار نداشته و همزمان با عرضه، ارز شیب را خریداری کردند.

پس هیچ سرمایه و برنامه‌ای برای معرفی و تبلیغات این پروژه و توکن SHIB و همچنین لیست کردن آن در صرافی‌ها صرف نشده است.

میم کوین به چه معناست؟

میم کوین‌های در حقیقت جنبه سرگرمی و تفریح دارند. اما در صورت وایرال شدن در شبکه‌های اجتماعی امکان کسب درآمد دارند. دوج کوین اولین و بزرگترین میم‌ کوین شناخته می‌شود. اما نکته قابل توجه در این ارزها، عدم داشتن پشتوانه فنی است. به همین دلیل نوسانات قیمت این ارزها به توجه و عدم توجه بازار به آن‌ها بستگی دارد.

تفاوت دوج کوین و شیبا در چیست؟

علارغم دارا بودن نماد یکسان، ارز دیجیتال شیبا و دوج کوین تفاوت‌هایی باهم دارند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • دوج کوین دارای یک بلاکچین اختصاصی است که به شبکه بیت کوین شباهت دارد. از این‌رو این ارز دیجیتال برخلاف شیبا، کوین محسوب می‌شود. این درحالیست که شیبا اینو به خاطر فعالیت در بستر اتریوم، یک توکن به شمار می‌رود.
 • خالق ارز دیجیتال شیبا اینو فردی ناشناس با نام ریوشی است. اما خالقان دوج کوین، بیلی مارکوس و جکسون پالمر هستند.
 •  این دو ارز دیجیتال دارای اهداف و کاربردهای متفاوتی هستند. دوج کوین مانند پول، یک واسطه پرداخت محسوب می‌شود. اما شیبا تصمیم دارد با تبدیل به شیباسواپ، بستری را برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد نماید. که بدین‌منظور به جز توکن SHIB، توکن‌های BONE و LEASH نیز عرضه نموده است.

ویژگی‌های شیبا اینو نسبت به سایر ارزها

در ادامه به ویژگی‌هایی که ارز دیجیتال شیبا اینو درمقایسه با انواع ارز دیجیتال دارد اشاره می‌کنیم:

 • شیبا اینو رمزارزی جامعه‌محور و الهام‌گرفته شده از میم دوج است. این رمزارز با با سرگرمی و جذابیت تصمیم به ایجاد جامعه‌ای مشارکت‌گرا و پرانرژی دارد.
 •  شیبا اینو با توکن ERC-20 بر شبکه اتریوم ساخته شده و از قابلیت‌ها و امینت این شبکه برخوردار است. همچنین این رمزارز می‌تواند با دیگر توکن‌های ERC-20 تعامل کند.
 •  این ارز دیجیتال دارای اکوسیستمی متنوع و گسترده است. اکوسیستم شیبا اینو شامل سه توکن SHIB، LEASH و BONE است. از طرفی شیبا اینو دارای خدمات غیرمتمرکزی نظیر ShibaArt ، ShibaSwapt ShibaLending، ShibaNet، ShibaDAO است. این خدمات برای کاربران فرصت‌های منحصربفردی ایجاد می‎کنند.
 •  شیبا اینو دارای توکنی قابل سوزاندن و با عرضه بالا دارد. این مسئله موجب شده قیمت هر واحد از آن پایین باشد درحالیکه به کاربران پاداش‌های بالایی نیز می‌دهد. از 589 تریلیارد توکن عرضه شده شیبا اینو، نیمی در صرافی یونی سواپ بلاک شده و نیمی سوزانده شده است.
 •  این ارز دیجیتال دارای قابلیت NFT است.

ریسک‌های آینده ارز شیبا

از جمله چالش‌هایی که شیبا اینو ممکن است با آن‌ها روبرو شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ارز دیجیتال در ابتدا به قصد شوخی ساخته شده بود و رسالت خاصی ندارد. تکیه این ارز به تبلیغات در رسانه‌ها ممکن است موجب کاهش جدیت و اعتبار این ارز دیجیتال در بلند مدت گردد.
 •  شیبا اینو به علت عرضه بالا، دارای قیمت توکن پایینی است. از این‌رو برای معقول بنظر رسیدن آن، به حجم معاملات بالایی نیاز دارد. این ارز دیجیتال در رقابت با میم کوین‌هایی نظیر دوج کوین، ممکن است با کاهش قیمت و تقاضا مواجه شود.
 • معاملات بزرگ شیبا اینو احتمال نوسانات شدید قیمت را به دنبال خواهد داشت. برا نمونه هنگامیکه ویتالیک بوترین تصمیم به سوزاندن و یا اهدای بخش بزرگی از توکن‌های SHIB به خیریه گرفت، قیمت SHIB بسیار تحت تاثیر قرار گرفت.
 •  به دلیل محدودیت‌ها و فشارهای اعمال شده از سوی دولت‌ها، ایجاد قوانین جدید ممکن است باعث بروز مشکل در صرافی‌های شیبا گردد. برای مثال با اعلام دولت در سال 2021 مبنی بر ممنوع کردن فعالیت‌ صرافی‌های غیرمجاز، این رمزارز دچار افت شدید قیمت شد.

قیمت ارز شیبا در آینده

قیمت این رمزارز تا به الان نوسانات زیادی را طی کرده است. شیبا اینو در 6 ماه گذشته، با 4200 درصد رشد روبرو بوده است. اما بالاترین قیمت در تاریخچه آن مربوط به آبان سال 1400 بوده که رکود قیمتی 0.000088 را به ثبت رساند. به عقیده برخی سرمایه‌گذاران، این ارز دیحیتال برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست. اما در کل با وجود ریزش‌های متعدد این ارز در بازار کریپتو، ارز دیجیتال شیبا اینو جایگاه مناسبی در فهرست بهترین ارزها دارد. از طرفی عاقبت ارز شیبا به دلیل قیمت خوبی که این ارز در گذشته ثبت کرده، امیدوارکننده بوده و می‌توان انتظار رشد را در آینده داشت.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44 − 42 =