اتریوم چیست و آینده آن چگونه است؟

تاریخ انتشار :

اشتـــراک گـــذاری مطلب

اتریوم چیست و آینده آن چگونه است؟

اتریوم با نماد اختصاری ETH یک نوع ارز دیجیتال است که در رتبه 2 بازار قرار دارد. این ارز دیجیتال 18.33 درصد از کل بازار را در اختیار دارد. اتریوم یک پلتفرم عمومی و متن باز و زنجیره بلوکی محور با رایانش توزیعی برای قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم اتریوم را فراهم کرده و با استفاده از اسکریپت‌ها و شبکه بین المللی می‌توانید گره‌های عمومی را اجرا کنید. به طور کلی اتریوم یک توکن ارز رمز پایه است که با نام اتر ارائه می‌شود. در این میان حساب‌ها با اتریوم قابل انتقال است و گره‌های شرکت کنندگان برای محاسباتی که انجام داده‌اند، پرداخت می‌شود. در ادامه این مطلب از سایت ویرا اکسچنج بیشتر با ارز دیجیتال اتریوم آشنا خواهید شد.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک شبکه غیر متمرکز و مستقل است که توسط هیچ سازمان یا فردی کنترل نمی‌شود. این ارز دیجیتال در بستر اینترنت کنترل می‌شود و از طریق هزاران کامپیوتر کنترل می‌شود. به همین دلیل هیچ وقت آفلاین یا خاموش نیست و این ارز از بین نمی‌رود. اتر یک توکن ذاتی یا سوخت انجام عملیات در بستر اینترنت است. اما برخی به اشتباه به آن اتریوم می‌گویند. اتر نوعی ارز دیجیتال است که مورد مبادله و معادله قرار می‌گیرد. هیچ محدودیتی در استخراج اتر وجود ندارد. اما اتریوم یک ارز دیجیتال فناوری شده شبیه بیت کوین است. با این تفاوت که دارای قابلیت‌های پیشرفته‌تری در فرآیند کنترل، استخراج و مبادله است.

رمز ارز Ethereum دارای شبکه‌ی کامل زبان برنامه نویسی و سیستم پرداخت منحصر بفردی است. کاربران این ارز دیجیتال می‌توانند با برنامه‌های غیر متمرکز بر روی بلاک چین اتریوم دسترسی کاملی داشته باشند. با این ارز هر فردی در دنیا می‌تواند به ایجاد و توسعه برنامه غیر متمرکز خود بپردازد. یکی از بهترین مزایای این ارز دیجیتال این است که توانایی ساخت توکن دارد. برنامه‌های غیر متمرکز و مستقل در بستر اتریوم تولید می‌شوند توکن نامیده می‌شوند. این توکن‌ها فاقد بلاک چین اختصاصی هستند. به همین دلیل از بلاک چین دیگری مثل اتریوم استفاده می‌کنند.

تاریخچه اتریوم ETH

ایده ارز اتریوم توسط ویتالیک بوترین در سال 2013 طی یک مقاله سفید (White Paper) ارائه شد. این فرد در ابتدا در مجله بیت کوین فعالیت داشت و بر این باور بود که بیت کوین دچار نقص‌هایی است که باید برطرف شود. در آخر در ژانویه 2014 به همراه چند توسعه دهنده دیگر ایده خود را کامل‌تر کرد. سپس در ماه اوت سال 2014 برای پیاده سازی پروژه خود سرمایه گذاری کرد.

توکن Ethereum

اتر یک رمز ارز پایه است که در اتریوم از آن استفاده می‌شود. پس اگر قرار باشد تراکنشی در شبکه eth انجام شود باید از توکن اتر استفاده شود. ارز دلار از واحدهای کوچکتری به نام سنت تشکیل شده است. بیت کوین هم دارای واحدهای کوچکتری به نام میلی بیت و ساتوشی است. اتر دارای واحدهای کوچک نامگذاری‌های مختلفی است. واحدهای کوچکتر اتریوم را szabo (سابو) می‌گویند. تقسیم بندی آن به اینگونه است که هر یک ether برابر با 1 میلیون سابو است.

تفاوت‌های بیت کوین با ETH

در زیر به تفاوت‌های مهم این دو نوع ارز دیجیتال در صرافی‌های آنلاین پرداخته‌ایم:

  1. بیت کوین در سال 2008 به عنوان اولین رمز ارز دنیا شروع به فعالیت کرد اما اتریوم 6 سال بعد از آن به دنیای ارز دیجیتال معرفی شد.
  2. BTC یک ارز غیر متمرکز و متن باز است که برای اولین بار در دنیا از فناوری بلاک چین و تحلیل آنچین استفاده کرد. اما اتریوم مبتنی بر بلاک چین است که به کاربران خود اجازه ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را می‌دهد.
  3. بیت کوین با هدف جایگزینی پول و سیستم پرداخت آنلاین بدون واسطه ایجاد شد. اما اتریوم به عنوان بستری برای قراردادهای هوشمند راه اندازی توکن‌های جدید استفاده می‌شود.
  4. هر دو این ارزها از پروتکل اثبات انجام کار استفاده می‌کنند. برای اتریوم هیچ محدودیتی وجود ندارد.
  5. در اتریوم تایید تراکنش 14 ثانیه انجام می‌شود و در آن رمز 10 دقیقه طول می‌کشد.
  6. در اتریوم بلاک‌های پاداش هر سال انجام می‌شود اما در آن رمز ارز هر 4 سال یکبار تقسیم می‌شود.
  7. زبان برنامه نویسی هر دو ارز دیجیتال باهم متفاوت هستند.
  8. در etc کارمزدها مناسب با پیچیدگی محاسباتی و پهنای باند استفاده می‌شوند و توسط فضای ذخیره سازی محاسبه می‌شوند. اما بیت کوین بر  اساس اندازه و زمان محاسبه می‌شود.
  9. خرده فروش‌ها بیشتر از btc استفاده می‌کنند. اما اتریوم هم مصرف زیادی دارد. چراکه میزان برق برای استخراج اتریوم کمتر از بیت کوین است. به همین دلیل اتر بهترین رمز ارز برای انجام تراکنش‌های مالی است.

ارزش ETH در ایران و جهان

ارزش اتر در ژانویه 2018 به بالاترین حد خود رسید اما طی چند ماه بعد ارزش آن کم شد. اتریوم 2 یک ارتقا گسترده در شبکه اتریوم است. این ارز دیجیتال باعث تغییر الگوریتم اجماع این بلاک چین از اثبات کار به اثبات سهام می‌شود.

استانداردهای ETHEREUM

استانداردهای فنی برای استفاده و پیاده سازی توکن‌ها در قراردادهای هوشمند اتریم است.  ERC-20 یک استاندارد برای ارسال درخواست در زنجیره بلوکی اتریوم است. 20 عدد برای این درخواست اختصاص داده شده است. ERC-20 یک لیست مشترک از قوانین برای نشانه‌های توکن اتریم را تعریف می‌کند که در اکوسیستم بزرگ اتریم دنبال می‌شود. ERC-20 به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا با دقت تعامل بین نشانه‌ها را پیش بینی ‌کنند. تمامی این قوانین شامل چگونگی انتقال برچسب بین آدرس‌ها و نحوه دسترسی داده‌ها بین هر کدام است. استاندارد ERC-20 به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که چگونگی عملکرد نشانه‌های (token) جدید در اکوسیستم ETH را برنامه ریزی کنند. استاندارد ERC-20  از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری جمعی از crowdfunding را که در زمینه ارائه سکه‌های اولیه ICO به علت سادگی توسعه و با پتانسیل آن برای قابلیت همکاری با سایر استانداردهای اتریم محبوبیت پیدا کرد.

خرید اتریوم ETH

بعد از ایجاد حساب کاربری و شارژ حساب خود می‌توانید این ارز دیجیتال را با ریال خریداری کنید. در این مرحله متناسب با حجم مبادله شما در خرید ETH درصدی از معامله به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌شود. همزمان با ثبت درخواست برای خرید اتریم در پنل کاربری خود اطلاعات کارمزد به شما نشان داده می‌شود. کارمزد معاملات همیشه متغیر است. برای مثال در صورتی که حجم مبادلات شما در 30 روز گذشته بیشتر از 100 میلیون باشد کارمزد شما برابر  با 0.2 درصد است. در صرافی آنلاین ارز دیجیتال ویرا اکسچنج می‌توانید این ارز دیجیتال را در سطح‌های مختلف کاربری فراهم کنید. برای خرید ETH با کمترین کارمزد می‌توانید از خدمات ما استفاده کنید. ما بهترین و معتبرترین صرافی آنلاین ایرانی با کمترین کارمزد هستیم.  با سایت ما می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را خریداری کنید.

آینده اتریوم

پاسخ این سوال به خیلی موارد بستگی دارد. برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در اتریوم هستند هیچ پاسخ درستی وجود دارد. اما باید بدانید که سرمایه گذاری در این ارز مثل بسیاری از سرمایه گذاری‌های دیگر ریسکی است و باید قبل از اضافه کردن آن به سبد سرمایه گذاری خود ریسکی بودن آن را در نظر بگیرید. پس تحقیقات خود را انجام دهید و اگر اهل ریسک هستید در این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

برچسب ها :


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

86 − 81 =